Ženy u nás mají za stejnou práci stále méně než muži. Jak s pay gapem bojovat?
V České republice stále přetrvává takzvaný pay gap neboli rozdíl v platech mezi muži a ženami. Ačkoliv se může zdát, že v 21. století by měla být rovnost mezi pohlavími samozřejmostí, realita je jiná. Podle nejnovějších dat se muži a ženy na stejných pracovních pozicích stále nedočkali rovného ohodnocení. Přestože se situace postupně zlepšuje, k úplné rovnosti máme bohužel ještě daleko.
Obsah článku
Představte si, že jste nastoupila do práce v Třeboni na pozici pojišťovací specialistky a po pár měsících zjistíte, že váš kolega na stejné pozici bere základní plat o 10 000 Kč vyšší. V takovém případě jste obětí pay gapu, kdy jste jako žena za stejnou práci ohodnocena hůře, než vaši mužští kolegové. I v takovém případě se však můžete bránit.
Česká republika na tom není zrovna nejlépe
Aktuální statistiky ukazují, že v ČR dosáhl rozdíl v platech mužů a žen v roce 2022 až 17,74 %. To v praxi znamená, že ženy vydělávají průměrně o 8378 Kč méně než muži. Rozdíl se liší podle sektorů, přičemž největší nerovnost je patrná mezi vrcholovými manažery, ve zdravotnictví a sociální péči a také mezi obchodníky.
Přestože je situace daleko od ideálu, nelze popřít, že se v ČR objevují snahy o zlepšení. Například nová legislativa přinesla příspěvek 500 korun za každé vychované dítě, který by měl pomoci zmírnit dopady nerovného odměňování na důchody žen v minulosti. Takový krok však řeší pouze dopad, nikoli příčinu problému.
TIP: Vracíte se do práce po mateřské a nejste si jistá, jak postupovat? Přečtěte si náš článek zde.
Veřejný vs soukromý sektor – kde na tom budete lépe
Zajímavým zjištěním je, že ve veřejné správě jsou genderové rozdíly v odměňování menší než v soukromém sektoru. Zatímco ve veřejné správě dosahuje rozdíl přibližně 13 %, v soukromých firmách se tento rozdíl vyšplhá až na 21 %. Vše tedy nasvědčuje tomu, že často kritizovaná transparentnost a regulace ve veřejném sektoru hrají důležitou roli v boji proti nerovnému odměňování.
Každopádně rozdíly v platech mezi muži a ženami nejsou pouze otázkou spravedlnosti, ale mají i hluboké ekonomické a sociální dopady. Pokud tedy žena v rámci práce v Tišnově na pozici manažerky vydělá výrazně méně než muž, sníží se její životní úroveň, kvůli čemuž pro ni bude těžší získat hypoteční úvěr, leasing na auto či zajistit rodinu.
Jak s pay gapem bojovat?
Boj proti rozdílům v odměňování mezi ženami a muži vyžaduje aktivní přístup, a to i na individuální úrovni. Jak se říká, pokud chcete změnu, musíte začít u sebe. Jako žena totiž můžete podniknout několik kroků k zajištění spravedlivého odměňování a k posílení vaší pozice při jednání o platu.
V první řadě je třeba se vyzbrojit podrobnými informacemi o průměrném platu ve vašem oboru a na vaší pozici. Využijte dostupné zdroje k získání přehledu o standardních platech, což vám poskytne pevný základ pro jednání o výši vaší odměny.
Před jednáním o platu si také pečlivě připravte argumentaci, se kterou zdůrazníte vaše dosažené výsledky, zkušenosti a přínos pro firmu. Mnohem snáze tak šéfa přesvědčíte o tom, že si zvýšení platu zasloužíte a že vaše práce je pro firmu důležitá.
Bohužel mnoho žen se vyhýbá přímému jednání o platu kvůli obavám z odmítnutí nebo negativních reakcí, což je i jedním z důvodů existence pay gapu. Zapracujte na svém sebevědomí a odzkoušejte různé vyjednávací techniky, se kterými se vám podaří zaměstnavatele přesvědčit. Pokud se vám to nepodaří, můžete se podívat na nabídky práce v Hořicích nebo v jiném městě.
TIP: Uvažujete o změně zaměstnavatele? Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem městě.
Přestože se Česká republika na cestě k rovnému odměňování mužů a žen potýká s řadou výzev, je důležité neztrácet naději a pokračovat v úsilí o změnu. Na změně se můžete podílet můžete i vy, a to jako žena i muž. Pokud jste žena, nebojte se zaměstnavatele požádat o zvýšení platu. Naopak jako muž se snažte své ženské kolegyně podporovat a vyvracejte mýty, které jsou spojené se zaměstnáváním žen.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…