Ženy po návratu z rodičovské mají co nabídnout, jsou skvělé v plánování a time managementu
Maminky, které se navrací po mateřské a rodičovské „dovolené“ zpět do pracovního procesu, ve většině případů čeká pár krušných chvil. Během krátké doby se musí přeorientovat na jiný rytmus dne, srovnat se se steskem po dítěti a často i s předsudky od zaměstnavatele, který může už předem očekávat jejich vyšší absenci kvůli péči o dítě. Kromě toho všeho se v naší společnosti také předem tak trochu počítá s tím, že žena po rodičovské omezila svůj profesionální rozhled.
Obsah článku
Co mohou maminky od práce po mateřské očekávat?
Pokud se žena po rodičovské dovolené navrací na své původní zaměstnanecké místo, má výhodu známého a domácího pole. „Je důležité, zda žena nastupuje na své místo, které už zastávala, a vrací se tak do známého prostředí a kolektivu, nebo nastupuje do zcela nového zaměstnání,“ potvrzuje psychoterapeutka Jana Tamchynová.
Ženy tak čeká mnohem menší stres z neznámého a dokážou lépe vstřebat svou novou roli pracující matky. Ženy, které při nástupu na mateřskou byly bez práce anebo o zaměstnání přišly z jiného důvodu, čeká stresu přece jen trochu více.
Musí čelit skutečnosti, že během doby strávené na rodičovské dovolené mohly ztratit kontakt se svou profesí. Trendy a vývoj v jejich oboru se pohnuly, a jim tak mohla klesnout profesní kvalifikovanost. V takové chvíli se většina žen začne potýkat s nedostatkem sebedůvěry či jistoty při pohovorech a prezentaci svých schopností.
TIP: Zákoník práce návrat po rodičovské dovolené rozebírá v § 47, kde je uvedena povinnost zaměstnavatele zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště v případě návratu z rodičovské dovolené.
Pro zaměstnavatele je problémem třeba ošetřování dítěte při nemoci
Tak či tak zůstává žena i nadále především mámou a ona i zaměstnavatel musí počítat s tím, že dítě vyžaduje péči. Například se mohou vyskytnout onemocnění, při kterých nemůže zůstat doma samo a ihned se rýsuje další „problém“.
„Zaměstnavatelé se často v rozporu se zákonem při pohovoru ptají žen na soukromí, na počet dětí, jejich věk a cíleně se brání přijímat do zaměstnání ženy s malými dětmi. Mají je zaškatulkované jako pracovnice s častými absencemi a plnou hlavou řešení rodičovských povinností,“ uvádí Lucie Kovandová z agentury Botticelli, která se tématem zaměstnávání žen po rodičovské dovolené zabývá.
Naštěstí se někteří zaměstnavatelé snaží být flexibilní a nabízí svým zaměstnankyním celý nebo částečný home office. Taková práce z domu v Chrudimi je pro čerstvé maminky komfortnější než celodenní sezení v kanceláři. Některé z nich navíc podávají vyšší výkony než v běžné práci.
TIP: Na mateřskou může jít i váš partner. Více se o „otcovské” a jejím průběhu dočte zde.
Co však firmě může „maminka“ přinést?
Lidé, a především muži, ve vedení firem by si však měli uvědomit, že ač je jejich zaměstnankyně stále matkou své milované ratolesti, tak se během péče o dítě musela naučit perfektně zvládat například tak složitou manažerskou disciplínu, jako je time management.
„To proto, že musely při rodičovských povinnostech stíhat mnoho činností zároveň. I proto zapojujeme stávající zaměstnance po dobu jejich rodičovské dovolené do práce a dění ve firmě, a jsme rádi, když se k nám i vrací,“ uvedla Jana Skalková, HR manažerka z ČSOB.
Kromě toho dokáží nastupující maminky po rodičovské dovolené do jednání v pracovním týmu anebo se zákazníkem či klientem zapojit svůj nově získaný nadhled. Ten často pramení z jejich schopnosti multitaskingu, kdy dokážou řídit několik úkolů najednou. V souvislosti s tím bývají také odolnější vůči stresu.
Blíží se i vaše rodičovská ke konci? Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru.
Návrat do práce po rodičovské – tipy, jak na to
Pokud se chcete vrátit do práce po rodičovské, nemusí jít hned vše jako po másle. Zaměstnavatelé v ČR prozatím nejsou tak flexibilní jako v jiných zemích, což vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti. Ale i tak není třeba hned strkat hlavu do písku, stále máte spoustu možností, jak svoji situaci řešit. Níže jsme pro vás sepsali několik tipů, které vám s návratem do pracovního procesu pomohou.
1. Vyzkoušejte brigády nebo práci na zkrácený úvazek
Jestliže se nacházíte v situaci, kdy nemáte pracovní místo, kam byste se mohli vrátit, zkuste se nejprve poohlédnout po brigádách. Velmi oblíbená je například práce uklízečky, kterou lze často vykonávat pouze jako brigádu ve večerních hodinách. Nebojte se zaměstnavatele požádat ani o zkrácený úvazek nebo flexibilnější formu práce třeba skrze home office.
2. Komunikujte se svým zaměstnavatelem
Otevřená a upřímná komunikace se zaměstnavatelem je klíčová. Diskutujte o svých potřebách a očekáváních ohledně pracovní náplně a rozvrhu. Snažte se zaměstnavateli prezentovat své silné stránky, se kterými naopak vykryjete některé slabiny. Může se jednat například o skvělý time management a další schopnosti spojené se zvládáním stresu či plánováním.
3. Aktualizujte svůj životopis
Před návratem do práce věnujte čas aktualizaci svého životopisu. Zvažte účast na specializovaných kurzech nebo školeních, které vám pomohou udržet krok s vaší pracovní pozicí. Většina kurzů navíc probíhá online, díky čemuž je hladce spojíte s péčí o dítě. Pokud si nevíte rady se svým životopisem, vyzkoušejte naše tipy zde.
4. Využijte síť svých stávajících kontaktů
Neváhejte oslovit bývalé kolegy, přátele nebo různé profesní skupiny na sociálních sítích. S pomocí kontaktů zjistíte, co je nového, a snáze najdete vhodnou pracovní pozici. Možná narazíte na maminky, které si prošly podobnou situací a poradí vám, jak postupovat.
5. Připravte se na možné výzvy
Připravte se na to, že návrat do práce s sebou přinese řadu výzev. Čekat vás může adaptace na nové pracovní prostředí nebo nutnost vzdělávání se v nových trendech. Snažte se připravit dopředu, a to nejen psychicky, ale i organizačně. Zaměstnavatel vás může na pár dní poslat na školení nebo vám zadat náročný úkol, který si vyžádá více času.
Návrat do práce po rodičovské dovolené je velký krok, který vyžaduje spoustu času, trpělivosti, a hlavně energie. Nemá však smysl hned ztrácet hlavu a vzdávat se. V České republice je čím dál tím více firem, které se nebojí zaměstnávat matky po mateřské a snaží se jim nabídnout dostatečnou flexibilitu.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…