Ženy budou mít podle zákona stejné platy jako muži. V Čechách ale ne, s novinkou přišel Island
Ženy budou dostávat stejně vysoký plat jako muži. Alespoň v islandských firmách. Ukládá jim to nový zákon. Všechny společnosti v zemi s více než 25 zaměstnanci budou muset prokazovat, že platí za stejnou práci stejně mužům i ženám. Island se tak stane první zemí na světě, která tento požadavek vtělila do legislativy. Uvádí to idnes.cz.
„Je čas udělat v této věci něco radikálního,“ prohlásil při oznamování zákona islandský ministr pro rovnost a sociální záležitosti Thorsteinn Viglundsson. „Z úplné rovnosti pohlaví budeme profitovat všichni,“ dodal k tomu islandský premiér Bjarni Benediktsson.
Novému opatření chybí ještě schválení islandským parlamentem, to je však vzhledem k rozložení politických sil považováno za automatické. Mimochodem, zastoupení mužů a žen je v něm takřka půl na půl.
Povinnost prokazovat platovou rovnost se bude týkat všech společností, které mají více než 25 zaměstnanců. Vládní úřad bude firmám vydávat certifikát, že nařízení dodržují, s platností na tři roky – pak si ho budou muset zase obnovit.
Podobné směrnice už schválily v prosazování rovných platů pro muže a ženy i jinde, například v některých kantonech ve Švýcarsku či v americkém státě Minnesota. Island je však prvním státem, kde se stane tento požadavek povinným a kde bude platit pro všechny firmy v zemi, tedy nejen pro ty státní, ale i pro soukromé.
Island se přitom posledních osm let umisťuje na prvním místě v žebříčku Světového ekonomického fóra (WEF), které sleduje odstraňování genderové nerovnosti.
Není velkým překvapením, že v žebříčku WEF následují Island další skandinávské země (Švédsko, Norsko a Finsko) proslulé mimo jiné velkým zastoupením žen v politice. Česko je v tomto žebříčku na 25. místě – hned o příčku za ním je například již zmiňované Švýcarsko. Například v loňském roce ženy v České republice vydělávaly v soukromém sektoru v průměru o 24 procent méně než muži. Měly průměrně kolem 23 400 korun hrubého, muž si přišel na zhruba 30 800 korun. Ve veřejné sféře pracovnice dostávaly v průměru o 17 procent peněz méně, a to zhruba 26 200 korun. Muži měli 31 400 korun. Vyplývá to z údajů informačního systému ministerstva práce.
I přes toto výsadní postavení Islandu jako průkopníka genderové rovnosti statistiky ukazují, že o platech v zemi to až tak úplně neplatí. Poslední statistiky totiž ukázaly, že Islanďanky dnes stále vydělávají o 14 až 18 procent méně než tamní muži.
V loňském roce například vyšly Islanďanky do ulic. A z práce odešly dříve přesně o tolik minut, kolik procent tvoří rozdíl mezi platy mužů a žen. Chtěly tak naznačit, že v podstatě zbytek pracovní doby pracují zadarmo.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…