Zdravotní hendikep může být v zaměstnání výhodou
Na člověku se zdravotním postižením nemusí být jeho omezení vůbec vidět. Do této skupiny spadají i lidé, kteří mají těžší formu alergie, astma, epileptici, ženy po rakovině prsu a mnozí další. Lidé s omezením, které je viditelné na první pohled, tvoří jen malou část mezi osobami se zdravotním postižením (OZP). Možná i vy patříte mezi OZP, ale zdráháte se zaměstnavateli a kolegům svůj hendikep přiznat. Nechcete, aby na vás pohlíželi se soucitem nebo k tomu máte jiný důvod. Přitom pokud svému okolí dáte najevo, že jste OZP, může vám to přinést mnohé výhody.
Tak zaprvé, tím, že půjdete s pravdou ven, tak trochu prolomíte bariéry. Ukážete kolegům, že i když nejste zdravotně úplně v pořádku, můžete odvádět perfektní práci a být svému okolí užitečný. Také snížíte riziko, pokud nastane neočekávaná situace, vaše okolí bude vědět, jak pomoci. Pokud například dostanete epileptický záchvat, ostatní budou vědět, jakou první pomoc vám mají poskytnout.
Vyhnete se pomluvám. V případě vaší pracovní neschopnosti kolegové budou vědět, že se „neflákáte“, ale skutečně marodíte. Pokud trpíte například roztroušenou sklerózou, bude jim známo, že i obyčejná viróza může zásadně zhoršit váš zdravotní stav, a proto v jejím období pracujete raději z domova.
A toto je asi nejdůležitější důvod. Pomůžete zaměstnavateli. Firmy vás potřebují nejen kvůli vašim schopnostem, ale také proto, že pro ně představujete významnou finanční úsporu. Každá společnost a organizace s více než 25 zaměstnanci totiž musí povinně zaměstnávat zdravotně postižené osoby. Pokud tak nečiní, odvádí desetitisíce do státního rozpočtu, které však nejdou zpět do sociální sféry. Případně firma musí nakupovat výrobky nebo služby z chráněného trhu práce, a to ve výši 165 tisíc korun ročně za každého OZP zaměstnance, kterého by měla ze zákona zaměstnávat, ale nedělá to. Taková společnost navíc přichází i o slevu na dani z příjmu.
Pokud zaměstnavatel bude vědět, že máte nějaké potíže, přizpůsobí vám i pracovní prostředí. Firmy mají od úřadu práce nárok na příspěvek na úpravu pracoviště pro tento typ zaměstnanců. Podniky se proto nemusejí obávat, že by vaše přijetí znamenalo zvýšené náklady.
Požádejte si o statut OZP. Nemáte od České správy sociálního zabezpečení rozhodnutí o tom, že jste člověk se zdravotním postižením? Požádejte svého zaměstnavatele (personální oddělení), ať vám s žádostí o statut OZP pomůže.
Zdroj: prace.cz
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…