Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte, že můžete být doma zadarmo po dohodě se zaměstnavatelem klidně i několik týdnů? Poradíme vám, jak si o neplacené volno zažádat a kdy vám na něj dokonce ze zákona vzniká nárok.
Obsah článku
Co je to neplacené volno
Jak už z názvu vyplývá, neplaceným volnem se rozumí to, že zaměstnanec nechodí do práce a nenáleží mu mzda ani plat. Důvodů může být několik, některé z nich jsou dokonce zákonem dané. V případě, že zaměstnanec potřebuje neplacené volno po delší dobu, může mu zaměstnavatel toto volno schválit na základě dohody.
Neplacené volno vždy závisí na vzájemné dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Ten jej tedy nikdy nemůže svému podřízenému nařídit. Pokud nastane případ, kdy je málo práce a zaměstnavatel by vám chtěl nařídit neplacené volno, jde o nezákonné jednání. V takovém případě jde totiž o překážku na straně zaměstnavatele, tudíž zaměstnanci náleží náhrada mzdy či platu.
Nárok na neplacené volno dle zákoníku práce
- Svatba – při vlastní svatbě vám náleží dva dny pracovního volna, přičemž jeden den máte placený, druhý již neplacený. V případě, že jdete na svatbu svého dítěte, máte nárok na placený den volna.
Naopak pokud jste dítětem některého z novomanželů, nárok na den volna máte, ale zaměstnavatel vám jej nezaplatí. - Narození dítěte – při účasti u porodu vašeho potomka máte také nárok na neplacené pracovní volno a to po dobu nezbytně nutnou. Pro převoz partnerky do a z porodnice vám naopak náleží volno placené.
- Dopravní komplikace – uvízli jste v zácpě nebo měl váš vlak zpoždění? Nezoufejte, takové věci se stávají a zaměstnavatel pro ně musí mít pochopení. Pokud se to samozřejmě neděje 3x v týdnu.
- Lékařské vyšetření – k lékaři, který sídlí nedaleko vašeho bydliště, si můžete vzít propustku. Pokud ale potřebujete do vzdálenějšího města, například bydlíte v České Lípě, ale potřebujete za specialistou do Berouna, náleží vám neplacené volno.
- Doprovod k lékaři – na propustku můžete do zdravotnického zařízení doprovodit také nejbližší členy rodiny jako jsou rodiče, dítě nebo manžel. Doprovodit můžete i vzdálenější rodinné příslušníky, ale již vám za to nebude náležet náhrada mzdy.
- Stěhování – stěhování bývá náročné nejen z hlediska logistického, ale také fyzického, na což zákon myslí, a proto máte nárok na dva dny neplaceného volna.
- Hledání nové práce – rozhodli jste se, změnit zaměstnání, běží vám výpovědní lhůta, ale díky pracovní době nemáte čas chodit po pohovorech? Pohovory si můžete zařídit v rámci neplaceného volna, které vám náleží ve výši půl dne za týden. V případě, že jste naopak výpověď dostali od zaměstnavatele, náleží vám volno placené.
- Při výkonu činnosti ve veřejném nebo společenském zájmu – platí v případech, kdy je zaměstnanec členem správního orgánu nebo kdy se musí dostavit k soudu jako svědek.
Délka neplaceného volna
Délka neplaceného volna není předem stanovena, a to z toho důvodu, že jde o dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Tuto dohodu vždy sepište písemně, obzvlášť pokud potřebujete neplacené volno na delší časové období.
V případě, že vám nadřízený neplacené volno neschválí, jste dále povinni vykonávat svou pracovní činnost. V opačném případě se dopouštíte porušení pracovní kázně, za což vám může hrozit vytýkací dopis, a nebo dokonce výpověď.
Daně a pojištění při neplaceném volnu
Během neplaceného volna nemáte nárok na mzdu či plat, proto nemusíte platit daně, ani odvádět sociální pojištění. Nezapomeňte ale na to, že neplacením sociálního pojištění se vám nezapočítává doba pro důchodové účely.
Rozhodně ale musíte každý měsíc zaplatit zdravotní pojištění alespoň v minimální výši, ačkoli je váš příjem nulový. Z vlastní kapsy tak musíte v roce 2025 zaplatit minimálně 2 808 Kč měsíčně. Tato částka se vypočítává z minimální mzdy stanovené pro daný rok. Nemusíte mít ale obavy, není třeba zjišťovat číslo účtu zdravotní pojišťovny. Po dobu čerpání neplaceného volna jste stále zaměstnancem, proto pojištění odvede zaměstnavatel. Zpravidla v žádosti o neplacené volno zaměstnavatel uvede, jakým způsobem mu zaměstnanec za sebe uhradí zdravotní pojištění.
Pokud během neplaceného volna onemocníte, nemáte nárok na nemocenskou v prvních 14 dnech od zaměstnavatele.
Neplacené volno po část měsíce
V případě, že si vezmete neplacené volno pouze na část měsíce, výpočet zdravotního pojištění bude vycházet ze skutečné hrubé mzdy. Pokud bude hrubá mzda nižší než 20 800 Kč, dopočte se minimum, které musí zaměstnanec opět sám na zdravotním pojištění doplatit. Pokud hrubá mzda přesáhne 20 800 Kč, nemusí zaměstnanec nic řešit a odvod bude proveden standardním způsobem, tedy srážkou ze mzdy. Daně a sociální pojištění budou pak strženy ze mzdy také běžným způsobem.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…