Za co vás mohou propustit na hodinu a co vám ještě projde?
Udělali jste v práci průšvih, něco se vám zkrátka nepovedlo a nyní se bojíte, abyste nedostali výpověď? Žádný strach! Pokud nechodíte do práce neustále pozdě bez omluvy, nejste uživatelem návykových látek či zloděj, nemáte se s největší pravděpodobností čeho bát. Kdy ale tedy můžete opravdu dostat výpověď na hodinu?
Obsah článku
Co znamená pojem výpověď na hodinu
Jde o výjimečný způsob ukončení pracovního poměru. Zaměstnanci jej běžně nazývají výpovědí na hodinu. Odborněji je ale označován jako okamžité zrušení pracovního poměru. Na rozdíl od výpovědi ve zkušební době musí zaměstnavatel uvést důvod propuštění. V takovém případě si sbalíte své věci a odcházíte ihned domů. Nemusíte se ale bát, výpověď na hodinu má jasná pravidla a nemůžete ji dostat z ničeho nic.
Kdy může dojít k výpovědi na hodinu
Zaměstnavatel se může k tomuto kroku ukončení pracovního poměru uchýlit pouze v závažných případech.
- Pokud byl zaměstnanec pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin a bude si jej odpykávat déle než 1 rok.
- Pokud byl zaměstnanec pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, který navíc souvisí s výkonem jeho zaměstnání a půjde do vězení na nejméně 6 měsíců.
- Pokud zaměstnanec poruší obzvlášť hrubým způsobem své pracovní povinnosti.
U prvních dvou případů je třeba zdůraznit, že zaměstnanec musí být opravdu pravomocně odsouzen. Nelze jej tímto způsobem vyhodit, pokud je z trestného činu pouze podezřelý.
Okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu hrubého porušení pracovních povinností nelze zcela přesně definovat. Jde totiž o neurčitý právní pojem, který zákon přesněji nespecifikuje. Porušení se tedy posuzuje individuálně. Příkladem může být opilost či drogy na pracovišti (ať už jejich užívání či pokud je zaměstnanec pod jejich vlivem), krádež či napadení na pracovišti, nebo neomluvené absence. O tom, jak vám mohou uškodit pozdní příchody a absence jsme psali zde.
Za hrubé porušení lze také považovat následující chování. Pracujete jako obchodní zástupce a na schůzkách s klienty, budete záměrně uvádět nepravdivé informace o zaměstnavateli či jeho výrobcích. Za nevhodné chování se také považuje, pokud pracujete pro firmu např. v Šumperku, ale začnete cíleně a prokazatelně doporučovat konkurenci třeba z nedalekého Jeseníku. Vaše chování může negativně ovlivnit podnikání vašeho zaměstnavatele, což může být důvodem pro výpověď na hodinu.
Komu nelze dát okamžitou výpověď
Pro okamžité zrušení pracovního poměru neplatí tzv. ochranná lhůta, při níž nesmíte být vyhozeni během pracovní neschopnosti nebo při výkonu vojenské služby. Samozřejmě jsou-li pro okamžitou výpověď důvody. Těhotné zaměstnankyni nebo pracovníkovi, který je na mateřské či čerpá rodičovskou dovolenou, nelze zrušit pracovní poměr okamžitě, zákoník práce to výslovně zakazuje
Lhůty pro okamžitou výpověď
Zaměstnavatel má na okamžitou výpověď dva měsíce od okamžiku, kdy se o důvodu pro okamžité ukončení pracovního poměru dozvěděl. Pokud se tedy dozví například 10. května, že zaměstnanec hrubě porušil své pracovní povinnosti, musí mu dát výpověď na hodinu do 14. července. Po uplynutí této doby by byla výpověď neplatná a zaměstnanec by mohl dál pokračovat ve výkonu své práce.
Dále je zaměstnavatel omezen lhůtou jednoho roku od okamžiku, kdy se skutek stal. Pokud například zjistí v roce 2024, že byl jeho pracovník v květnu roku 2022 na pracovišti pod vlivem omamných látek, již mu nesmí zpětně dát výpověď na hodinu. V případě, že by se ale nadřízený dozvěděl tuto skutečnost do května 2023, mohl by zaměstnance stále propustit.
Okamžitá výpověď musí mít samozřejmě písemnou formu a nesmí v ní chybět důvod pro rozvázání pracovního poměru.
Lze se výpovědi na hodinu bránit?
Samozřejmě lze. Dobře ale zvažte, zda jste okamžitou výpověď opravdu nedostali oprávněně. Domníváte se, že k vašemu vyhazovu na hodinu došlo neprávem? Můžete do dvou měsíců podat žalobu. Soud pak posoudí oprávněnost výpovědi a zda byly splněny zákonné podmínky.
Najděte si práci ve svém okolí
Doufáme, že se do situace, kdy budete vyhozeni na hodinu nikdy nedostanete. Pokud ale ano, věříme, že vám náš článek pomohl zodpovědět alespoň základní otázky.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…