Vystudovali jste humanitní obor a bojíte se, že vyděláte málo? Nemusí to být pravda
Máte titul z některého z humanitních oborů? Nebo právě jeden z nich studujete? Pak jste se už určitě setkali s poznámkou typu, že studenti humanitních oborů to pak mají těžké, nenajdou uplatnění v praxi, vydělají si málo peněz a svým kolegům z technických univerzit nesahají ani po kotníky. Navzdory faktu, že vysoké školy každoročně vyplivnou stovky absolventů humanitních oborů, nemusí to být tak úplně pravda. Alespoň v USA se odborníci shodují, že lidé s humanitním vzděláním vydělávají hodně peněz. A co je v USA, může být zanedlouho i u nás v České republice.
Jediný zádrhel je v tom, že lidé s humanitním zaměřením si musejí na své výdělky počkat. Technici a počítačoví experti mají vyšší příjem už mladí, ale kolem čtyřicátého roku se příjmy obou skupin vyrovnávají.
Jak ve svém sloupku na serveru ihned.cz uvádí Petr Kain, z dat Amerického úřadu pro sčítání lidu za rok 2017 vyplývá, že mladí absolventi technických oborů a počítačové vědy ve věku 23-25 let vydělávali na plný úvazek v průměru 61 744 dolarů ročně. Tedy o 37 procent víc, než na kolik si přišli stejně staří absolventi historie a sociálních věd (kam spadají například ekonomie, sociologie či politologie). V době, kdy dosáhnou věku čtyřiceti let, se roční výdělky inženýrů a počítačových specialistů vyšplhají v průměru až na 124 458 dolarů. V porovnání s jejich prvním platem jde o dvojnásobnou sumu, což je na první pohled velmi slušný výsledek. Jenže absolventům humanitních oborů rostou jejich výdělky ještě výrazněji. Průměrný roční výdělek mužů s magisterským titulem v některém z humanitních oborů je ve věku čtyřiceti let 111 154 dolarů. A třeba absolventi historie nebo některé ze sociálních věd si ročně přijdou na 131 154 dolarů. Vydělají tak více než trojnásobek svého nástupního příjmu.
To samé platí i o vysokoškolačkách. Ve věku 23 až 25 let vydělávají absolventky oborů STEM o polovinu víc než stejně staré ženy s humanitním vzděláním. Když ale dosáhnou věku 38 až 40 let, přinesou si domů už jen o desetinu více peněz.
Příčinou je fakt, že technické obory jdou rychle kupředu a jejich absolventi se musí neustále učit novým věcem. Firmy tedy potřebují mladé absolventy s čerstvými znalostmi a dokážou je dobře zaplatit. Jenže postupem času přijd na řadu tvrdá konkurence a novinky, se kterými ne každý drží krok a platy těchto lidí rostou pomaleji.
Narozdíl od toho si humanitně vzdělaní lidé na svůj úspěch musejí trochu počkat, ale ve velké míře se uplatňují v manažerských a obchodních pozicích. Humanitní vzdělání je totiž dokáže lépe připravit. Mají kreativní přístup k lokálním i světovým problémům, kritické myšlení a umějí si vytvořit vlastní názor. A to se personalistům líbí. Absolventi humanitních oborů jsou adaptabilnější, umí pracovat v týmu. Studium společenských věd nabízí možnost rozhlédnout se po světě, poznat ho a teprve pak se rozhodnout pro vlastní zaměření.
Načerpejte další informace
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…
Kdy dostanete od zaměstnavatele odstupné?
Výpověď od zaměstnavatele není nikdy příjemnou záležitostí. Zaměstnance čeká nejen hledání nové práce, ale také náhlý výpadek financí. Ten ale může alespoň částečně vyřešit odstupné. Kdy na…