Vyplácení nemocenské v roce 2024: Jak ji vypočítat a kdo má na ni nárok?
Nový rok přináší změny ve vyplácení nemocenské, které zasáhnou jak zaměstnavatele, tak osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Jakým způsobem bude poskytována finanční náhrada v případě pracovní neschopnosti? Jak na tom budou zaměstnanci i OSVČ v roce 2024?
Obsah článku
Nemocenská je jednou z nejčastěji vyhledávaných dávek, kterou využívají nejen zaměstnanci, ale i OSVČ. Konkrétně se jedná o dávku nemocenského pojištění, pro jejíž získání je třeba nejprve splnit předem stanovené podmínky.
Náhrada mzdy vs nemocenská – v čem se liší?
Než se ponoříme do novinek, je třeba si osvěžit základní pojmy, a to náhradu mzdy a nemocenskou. Náhradu mzdy vám vyplácí váš zaměstnavatel, naopak nemocenská je vyplácena státem. Samozřejmě se od sebe tyto varianty liší i celou řadou podmínek.
Náhrada mzdy za nemoc
Náhradu mzdy zaměstnanci vyplácí zaměstnavatel prvních 14 dní nemoci. Její výše se rovná 60 % průměrného redukovaného výdělku. Redukovaný výdělek se určuje na základě tzv. redukčních hranic podle výše hodinové mzdy pracovníka, které se každý rok mění. Zaměstnavatel proplácí dny, ve kterých měl být zaměstnanec původně v práci.
Nemocenská
Po uplynutí zákonem dané doby střídá náhradu mzdy nemocenská, kterou platí stát (konkrétně okresní správa sociálního zabezpečení). Ten už neplatí jenom za pracovní dny, ale za každý následující den nemoci. Nemocenskou dlouhodobě využijete zejména v případech, kdy není vaší náplní práce v kanceláři, ale fyzická práce a potřebujete více času na úplné zotavení.
Vždy však záleží na vašem zdravotním stavu. Výše nemocenské je ale nižší než náhrada mzdy a prvních 30 dní činí 60 % z redukovaného denního vyměřovacího základu – od 31. dne je to 66 % a 61. den 72 %. Výjimkou jsou případy, kdy je příčina pracovní neschopnosti zaviněná rvačkou, opilostí nebo omamnými látkami. V takovém případě se dávka snižuje na 50 %.
Zaměstnanec ji může pobírat maximálně 380 kalendářních dnů. Podmínkou je mít nemocenské pojištění. Musí se rovněž jednat o stav pracovní neschopnosti, který si zaměstnanec nezavinil úmyslně. Nemocenská se počítá z denního vyměřovacího základu za posledních 12 měsíců. Základ se stejně jako u náhrady mzdy za nemoc redukuje podle redukčních hranic, které se každý rok mění.
TIP: Vedle nemocenské můžete využít i takzvané sick days. Více se o nich dočtete zde.
Nemocenská v roce 2024
V minulosti platilo, že zaměstnavatel vyplácel náhradu mzdy po dobu 21 pracovních dní. Již delší dobu ale platí, že ji musí podle zákona vyplácet pouze prvních 14 dnů – od 15. dne tuto povinnost přebírá stát prostřednictvím nemocenské.
Prozatím jsou propláceny všechny dny pracovní neschopnosti, ale je možné, že se v budoucnu opět zavede proplácení od čtvrtého dne. Stále je platná ochranná lhůta, kdy lze nemocenskou využít i 7 dní po skončení pracovního poměru. Pokud vás například zaujmou volná pracovní místa v Prachaticích, ukončíte stávající pracovní poměr a do dvou dnů onemocníte, máte právo na nemocenskou.
Redukční hranice nemoci pro rok 2024 | |
Částka | Podíl |
Do 1 466 Kč | 90 % |
Nad 1 466 Kč do 2 199 Kč | 60 % |
Nad 2 199 Kč do 4 397 Kč | 30 % |
Nad 4397 Kč | Nepřihlíží se |
Nemocenská u OSVČ v roce 2024
Pokud si dobrovolně platíte jako OSVČ nemocenské pojištění, máte od 15. dne pracovní neschopnosti či karantény rovněž nárok na nemocenskou. Sazba pojistného od 1. ledna 2024 činí 2,7 % a minimální pojištění 216 Kč.
Pro nárok na nemocenskou musí být OSVČ minimálně 3 měsíce dobrovolným účastníkem na nemocenském pojištění. Více se o výpočtu i aktuálních pravidlech dočtete zde.
Zobrazit čerstvé nabídky práce s minimální mzdou od 50 000 Kč
Kontrola během nemocenské – kdy ji očekávat?
Během období nemocenské může zaměstnanec očekávat kontrolu, která se zaměřuje na dodržování léčebného režimu. Prvních 14 dní nemocenské vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, a právě on má během této doby právo kontrolovat dodržování režimu zaměstnancem.
Kontroly však mohou provádět také pověření zaměstnanci Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), a to až od 15. dne nemocenské. Kontrola může proběhnout kdykoliv, nejen během standardních pracovních hodin, ale i večer po 22. hodině, o víkendech či svátcích.
Už z principu není zaměstnanec předem informován o příchodu kontroly. Pokud zaměstnanec není při kontrole zastižen doma a nejedná se o dobu povolených vycházek, může mu být udělena sankce. Mezi možné sankce za nesplnění režimu patří krácení, nebo dokonce odebrání nemocenské dávky na dobu až 100 dnů od dne porušení režimu.
V případě zvlášť hrubého porušení režimu zaměstnanci hrozí pokuta až 20 000 Kč. V extrémních případech, jako je například odjezd na dovolenou během nemocenské, může dojít i k výpovědi ze zaměstnání.
Pokud vám je nemocenská přiznána, určitě je lepší dodržovat veškerá pravidla a vyhnout se zbytečným sankcím. V případě jakýchkoliv nejasností je nejlepší obrátit se přímo na OSSZ a zeptat se, zda svým jednáním neporušíte některou z podmínek. Na úřad se obraťte také v případě, že si nevíte rady se žádostí o nemocenskou nebo jejím výpočtem.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…