Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled jednotlivých příplatků a jejich výši.
Obsah článku
- Kdo dostává mzdu a kdo plat?
- Příplatek za noční směnu
- Příplatek za práci o víkendu
- Příplatek za svátek
- Příplatek za přesčas
- Příplatek za nebezpečné pracovní podmínky
- Příplatky k platu zaměstnanců veřejného a státního sektoru
- Příplatek vedoucím pracovníkům
- Výše příplatku za vedení
- Zvláštní příplatek
- Příplatek za rozdělenou směnu
- Osobní příplatek
- Vyplácení příplatků
Kdo dostává mzdu a kdo plat?
Jako první si pojďme připomenout, kdo dostává plat a kdo naopak mzdu, protože tyto dva pojmy se stále ve společnosti pletou a zaměňují. V případě, že jste zaměstnán v soukromém sektoru, dostáváte každý měsíc mzdu. Naopak výplata pracovníků ze státního a veřejného sektoru (např. školství, obecní úřad, ministerstva, aj.) se označuje jako plat.
Příplatek za noční směnu
Práce v noci je pro lidských organismus náročná, obzvlášť pokud k ní dochází opakovaně. Zákoník práce stanovuje dobu noční od 22:00 do 6:00 ráno. Každý zaměstnanec, který pracuje v noci a to ať už pravidelně či nárazově, má nárok minimálně na 10 % příplatek. Ve státním a veřejném sektoru je pak výše příplatku 20 % průměrného hodinového výdělku za každou započatou hodinu.
Zaměstnavatel se ale může s pracovníkem domluvit i na jiné výši tohoto příplatku. Vždy ale doporučujeme, tuto dohodu písemně zaznamenat třeba v pracovní smlouvě.
Najděte si práci na ranní směnu
Příplatek za práci o víkendu
Bez ohledu na to, jak má zaměstnanec rozvržené směny, za práci o víkendu se považuje práce v sobotu a v neděli. Příplatek musí tedy dostat i v případě, že pracuje na krátký - dlouhý týden a pracovní víkend pro něj tedy není ničím neobvyklým. To se týká třeba většiny personálu z gastronomie. Stejně jako u práce v noci i za práci o víkendu vám náleží příplatek ve výši 10 % za každou odpracovanou hodinu. Zaměstnanci ve veřejném a státním sektoru jsou na tom o něco lépe, protože jejich příplatek za víkend je 25 % průměrného hodinového výdělku.
Příplatek za svátek
Pokud pracujete ve státní svátek, tak vám za něj primárně náleží náhradní volno. To vám zaměstnavatel musí poskytnout nejdéle do tří měsíců od odpracovaného dne. Místo náhradního volna se ale lze také dohodnout na příplatku za svátek, který činí 100 % vašeho průměrného hodinového výdělku. Výše tohoto příplatku je stejná pro všechny sektory.
Jste-li zaměstnáni např. jako bankéři, do práce ve státní svátek patrně nepůjdete. I tak vám ale za tento den náleží mzda ve výši vašeho průměrného výdělku. Samozřejmě pokud připadne státní svátek na víkend, kdy běžně nepracujete, žádný příplatek nedostanete, protože jde o běžný víkendový den.
Příplatek za přesčas
Na úvod je dobré zmínit, že zaměstnavatel vám nemůže nařídit přesčas kdykoli. Přesčas může být nařízen pouze z vážných důvodů a zároveň nesmí překročit více jak 8 hodin za týden, nebo 150 hodin za kalendářní rok. Tyto limity lze sice překročit se souhlasem zaměstnance, i přes to však nesmíte odpracovat více jak 416 přesčasových hodin za kalendářní rok.
Příplatek za práci přesčas činí 25 % vašeho průměrného výdělku ke mzdě nebo platu. Zažádat si ale můžete také o náhradní volno, které odpovídá odpracované době. Volno musí být poskytnuto opět do 3 kalendářních měsíců.
U státních zaměstnanců a pracovníků veřejného sektoru je situace trochu složitější. Pokud takový pracovník vykonává přesčas v době, kdy je běžně v práci, má příplatek 25 % průměrného hodinového výdělku. V případě, že ale vykonává přesčasovou práci v den, na který mu jinak připadá odpočinek, náleží mu 50 %. V ust. § 127 odst. 1 zákoníku práce zároveň najdete výčet složek, které tvoří plat za práci přesčas.
Příplatek za nebezpečné pracovní podmínky
Ztížené pracovní prostředí je takové prostředí, v němž je zaměstnanec vystavován například vysoké koncentraci prachu, chemických látek, nebo musí pracovat s rakovinotvornými látkami či vykonává práci v extrémně vysokých teplotních podmínkách. Tyto podmínky si ale nepleťte s horkými letními dny v kanceláři. Za ně rozhodně žádný příplatek nedostanete. Přečtěte si ale, na co máte v parných dnech nárok.
Zaměstnanci, který je vystavován nebezpečným pracovním podmínkám pak vzniká nárok na příplatek v minimální výši 10 % z hodinové minimální mzdy. U pracovníků ve veřejném a státním sektoru se sazba pohybuje mezi 5 a 15 %.
Příplatky k platu zaměstnanců veřejného a státního sektoru
Jak jsme již zmínili, některé příplatky k platu jsou totožné jako u zaměstnanců v soukromých sektorech, pouze se liší svou výší. Jde o příplatek za noční směnu, za práci o víkendu a ve svátek, za práci přesčas a práci ve ztíženém pracovním prostředí. Následující příplatky k platu ale náleží pouze zaměstnancům ve veřejném a státním sektoru.
Příplatek vedoucím pracovníkům
Tzv. příplatek za vedení oceňuje náročnost práce zaměstnanců ve vedoucích pozicích. Tento příplatek také náleží zástupci vedoucího, který jej trvale zastupuje a vykonává všechny jeho činnosti. Příplatek také dostane pracovník, který zastupuje vedoucího minimálně 4 týdny, ale běžně to není jeho pracovní náplní. To může nastat třeba v případě, kdy bude vedoucí v dlouhodobé pracovní neschopnosti.
Výše příplatku za vedení
Výše příplatku za vedení je stanovena procentuálně a to nejen podle náročnosti práce, ale také dle stupně řízení. Tento příplatek dostávají také členové vlády a někteří státní zaměstnanci.
Stupeň řízení | Popis činnosti vedoucího | Výše příplatku |
1. | Vedoucí zaměstnanec řídící práci podřízených | 5 – 30 % |
2. | Vedoucí zaměstnanec řídící práci vedoucích na 1. stupni | 15 – 40 % |
3. | Vedoucí zaměstnanec řídící práci vedoucích na 2. stupni | 20 – 50 % |
4. | Náměstek člena vlády | 30 – 60 % |
Zvláštní příplatek
Zvláštní příplatek náleží zaměstnancům, kteří jsou dlouhodobě v zaměstnání vystavováni neuropsychické zátěži, nebo u nich při výkonu práce hrozí riziko ohrožení zdraví či života. Zaměstnanci se dělí do pěti skupin, které se od sebe liší výší příplatku. Patří sem např. některá pedagogická činnost, zaměstnanci v ozbrojených silách a bezpečnostních sborech, letecký personál, vojenský personál, někteří záchranáři, aj.
Skupina | Výše příplatku |
1. | 500 – 1300 Kč |
2. | 750 – 2500 Kč |
3. | 1250 – 5000 Kč |
4. | 1880 – 7500 Kč |
5. | 2500 – 10 000 Kč |
Příplatek za rozdělenou směnu
V případě, že vám zaměstnavatel rozdělil směnu na dvě a více částí, máte nárok na příplatek 30 % průměrného hodinového výdělku za každou odpracovanou směnu. Souvislé přerušení práce musí být alespoň na dvě hodiny.
Osobní příplatek
Osobní ohodnocení je mnohdy předmětem sporů, protože zaměstnavatel může pracovníkovi poskytnout 50 - 100 % platového tarifu nejvyššího platového stupně, do kterého se zaměstnanec řadí. Jde o jeden z nejvíce problematických příplatků, jehož vyplácení se poměrně špatně měří, protože pracovník by jím měl být odměněn při svém vynikajícím výkonů nebo soustavném vykonávání činnosti nad rámec svých povinností. Protože se ale nejedná o nejmenší příplatek, bývá předmětem sporů. Kolegyně, která není zrovna dříč, může dostávat vyšší příplatek než vy, protože má s šéfem lepší vztahy než vy nebo je třeba její příbuzný. Netvrdíme, že je to standardem a děje se to vždy, ale také netvrďme, že tyto případy neexistují.
Vyplácení příplatků
Dají se příplatky sčítat? Samozřejmě! V případě, že pracujete v nepřetržitém provozu, ale jste požádáni, abyste vzali noční směnu za svého nemocného kolegu, která připadá na státní svátek, náleží vám jak příplatek za přesčas, tak za noční i za svátek.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…