Víte, kdy máte nárok na volno? Zaměstnavatel vás musí pustit na svatbu, pohřeb i odběr krve
Chcete se vdát, oženit, nebo musíte na pohřeb? Berete si pro tyto případy dovolenou? Nemusíte. Zaměstnavatel by vám měl podle zákona v těchto lidských situacích vyjít vstříc. Pokud tak neučiní, měli byste vědět, na co máte nárok a jak se můžete bránit. Pojďte se s námi podívat, kdy vás musí zaměstnavatel z práce pustit a kdy máte naopak smůlu.
Obsah článku
Na odběr krve neplacené volno
Mezi překážky z důvodu obecného zájmu lze řadit výkon občanských povinností, například pomoc při požáru, odběr krve, účast na školeních či odborovou činnost. Za tyto překážky, pokud není domluveno jinak, vám náleží pouze pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu.
Nemůžete však očekávat náhradu platu nebo mzdy. Do této skupiny patří i výkon veřejné funkce. Pokud se necháte zvolit do zastupitelstva obce, máte od zaměstnavatele nárok na minimálně 20 dnů pracovního volna navíc.
V jakých případech vás musí zaměstnavatel omluvit?
Nejčastěji výkon práce znemožňují důležité osobní překážky. Skrývají se za nimi dlouhodobější záležitosti, jako je dočasná pracovní neschopnost, ošetřování a péče o dítě, mateřská a rodičovská dovolená či karanténa. Další takové situace upravuje speciální nařízení vlády, jsou jimi:
- lékařská vyšetření,
- doprovod člena rodiny do zdravotnického zařízení,
- narození dítěte,
- stěhování,
- svatba,
- pohřeb blízkého člena rodiny.
V každém případě je důležitá rychlá komunikace se zaměstnavatelem, který vám tak s mnohem vyšší pravděpodobností vyjde rád vstříc a nebude vám dělat naschvály v práci.
TIP: Není vám dobře, ale nechce se vám k doktorovi? Zjistěte v našem článku, jak a kdy můžete využít sick days.
Kdy máte nárok na volno bez náhrady mzdy?
To, že dostanete volno, neznamená, že vám bude zaměstnavatel vyplácet mzdu. Mezi důležité osobní překážky v práci, kdy zaměstnanec sice má nárok na volno, ale nikoli na náhradu mzdy, se řadí:
- čas strávený v zácpě při přerušení dopravního provozu nebo na pracovně-lékařské prohlídce,
- jeden den k chystání svatby,
- doba, po kterou se muž účastní porodu svého dítěte,
- půlden týdně na hledání nového zaměstnání během výpovědní doby,
- dva dny na přestěhování.
Zvláštním druhem překážky na straně zaměstnavatele je stávka, neboť při ní rovněž nedochází k výkonu práce z důvodu vzniklého na straně zaměstnance. Účast na ní se považuje za omluvenou nepřítomnost v práci, za kterou nepřísluší mzda ani její náhrada. Pokud máte například práci na vrátnici a nastane stávka, můžete jít domů, ale zadarmo.
Kdy máte nárok i na náhradu mzdy?
Naštěstí existují i případy, kdy vám zaměstnavatel musí podle zákona poskytnout náhradu mzdy. Patří sem například situace, kdy se zaměstnanec stěhuje v zájmu zaměstnavatele.
Stejně tak i za den strávený na svatbě svého potomka a další den na chystání své vlastní (na svatbu jsou tak určeny dva dny – jeden placený a druhý neplacený). Náhrada odměny patří zaměstnanci na den či dva i při úmrtí blízkých příbuzných, na den pohřbu kolegy či při doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení.
Nárok na udělení volna ze strany zaměstnavatele při důležitých životních situacích je zakotven v zákoníku práce. Pokud máte práci jako kadeřnice v Praze a zaměstnavatel vám nechce vyjít vstříc, nebojte se ohánět zákoníkem. Mnohem lepší je snažit se se šéfem vždy dohodnout, vyhnete se tak zbytečným sporům, které by mohly vést i k vašemu odchodu ze zaměstnání.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…