Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a čemu se vyhnout? Poradíme vám, jak správně napsat odpověď na pracovní inzerát a co by měla a neměla taková reakce obsahovat.
Obsah článku
Pozorně si pracovní inzerát přečtěte
Občas sice nemusíte splňovat všechny požadavky, které se v nabídce práce objeví, a přesto můžete být vhodným kandidátem pro danou pracovní pozici. Vždy je třeba objektivně zvážit své schopnosti. Třeba práce elektrikáře vyžaduje spoustu odborných znalostí a dovedností. Pokud je nemáte, vaše reakce na pracovní nabídku bude pravděpodobně bezpředmětná. Leda že byste firmu zaujali natolik, aby vás vše naučila. Jistě ale uznáte, že to je málo pravděpodobné a spíše dají přednost někomu zkušenějšímu.
Zjistěte si informace o zaměstnavateli
Před samotnou odpovědí si zjistěte něco o vašem potenciálním zaměstnavateli. Tyto údaje běžně najdete na webu společnosti a využijete je také při psaní motivačního dopisu. Kromě toho se možná dozvíte, že hledají více pracovníků a můžete se tak ucházet o několik volných míst naráz. Navíc se vám nastudované informace o společnosti hodí při případném osobním pohovoru.
Univerzální odpověď nestačí
Pokud reaguje na volnou pozici přes pracovní portál, často se vygeneruje automatická odpověď. Tu rozhodně upravte a přizpůsobte k obrazu svému. Ve vaší zprávě by neměla chybět alespoň krátká informace o tom, proč se pro danou pozici hodíte a čím vás případně zaujala. Do přílohy můžete rovnou přiložit motivační dopis, který více nastíní vaše zkušenosti a schopnosti.
Dbejte také na to, abyste odeslali v příloze vše, co firma vyžaduje. Mezi nejdůležitější přílohy samozřejmě patří životopis a motivační dopis.
Pečlivě si reakci na volnou pozici promyslete
O tom, že by každá vaše odpověď měla být originální jsme se již zmiňovali. Důležité ale také je, aby odpověď dávala nějaký smysl a aby z ní byla cítit vaše profesionalita. Zapomeňte na expresivní výrazy. Vždy musíte působit seriózně a na úrovni.
Před odesláním si důkladně promyslete, jestli napsaná zpráva dává smysl a zda je zároveň bez chyb. Odpovědi na pracovní nabídky s překlepy či špatným pravopisem působí nekvalitně a zbytečně vám to ubírá na věrohodnosti.
To samé platí o kontrolách příloh. Splést se sice může každý, ale pokud přiložíte k reakci na zástupce vedoucího motivační dopis k pozici prodejce, plusové body si tím nezískáte.
Nereagujte dvakrát na tutéž nabídku zaměstnání
Ocitli jste se nečekaně na úřadu práce a potřebujete najít co nejrychleji novou práci? Zasednout k počítači a začít bezhlavě odpovídat nebude správná cesta. Pokud bydlíte třeba nedaleko Zlína, volných pozic tu bude mnoho. V takovém množství se proto velmi snadno ztratíte. Z tohoto důvodu si veďte evidenci svých reakcí na nabídky práce. Jednak se vyvarujete toho, abyste na jeden inzerát reagovali vícekrát než jednou. A také až vám bude personalista volat, podíváte se do svých poznámek a hned budete vědět, o jakou pracovní pozici jste se ucházeli. Vyhnete se tak vyptávání, jak se vlastně firma jmenuje a o jaké místo jste měli zájem. To by bylo nejen trapné, ale vrhlo by to na vás také jistou míru neprofesionality.
Nesdělujte své slabiny a nevyptávejte se
V reakci na volnou pracovní pozici si nechte své slabé stránky pro sebe. Naopak musíte v adekvátní míře vyzdvihnout své přednosti. Zároveň nesmíte HR zahrnout zbytečnými dotazy jako je pracovní doba, dovolená či podobné zbytečnosti, které si řeknete na případném osobním pohovoru.
Odpověď na pracovní nabídku je prvním krokem k získání nového zaměstnání. Věříme, že s dodržením těchto jednoduchých zásad se dostanete až k pozvání na pracovní pohovor. A pokud byste nevěděli, jak se na pohovor připravit, náš článek v poradně vám jistě pomůže.
Načerpejte další informace
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…
Pozor! Zaměstnavatel může sledovat vaši činnost na počítači!
Zaměstnavatelé samozřejmě chtějí zaměstnance, kteří budou pracovat maximálně výkonně a nenechají se od své práce nikterak vyrušovat. Nadřízený navíc může vaši pracovní náplň celkem snadno…
Nepleťte si ochrannou dobu a ochrannou lhůtu
Ochranná doba a ochranná lhůta sice zní jako dva téměř totožné pojmy, ale nenechte se zmást. Ochranná doba chrání některé zaměstnance před výpovědí, kdežto ochranná lhůta zaručuje alespoň…