Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete motivační dopis raz dva. Dodržte tyto jednoduché kroky a vysněná pozice je vaše!
Obsah článku
Co je to motivační dopis
Motivační dopis by měl každý uchazeč o zaměstnání zasílat zároveň s životopisem. Jde o průvodní dopis, v němž se představujete potenciálnímu zaměstnavateli. V motivačním dopise vyzdvihujete své přednosti a snažíte se sdělit, proč právě vy jste vhodným kandidátem pro volnou pracovní pozici. Jednoduše byste díky němu měli personalistu zaujmout natolik, že vás pozve na osobní pohovor. Motivační dopis je jakýmsi rozšířením životopisu, který běžně bývá sepsán pouze v bodech. Jak sepsat životopis se dočtete v našem článku.
Motivační dopis pro každou pozici
Jestli si myslíte, že napíšete jeden motivační dopis, který budete rozesílat všem, tak jste na velkém omylu. Každý motivační dopis musíte zvlášť uzpůsobit pozici, na kterou se hlásíte. V úvodu tuto pozici také zmiňte. Pečlivě si inzerát pročtěte a zaměřte se na požadavky firmy. Lépe pak vystihnete vaše přednosti a to, proč se pro dané pracovní místo hodíte.
Román nikoho nezajímá
Personalisté musí denně přečíst několik motivačních dopisů, proto ten svůj napište maximálně na jednu A4 a neplýtvejte jejich časem. Dlouhé čtení navíc nikoho nebaví. Bohatě postačí 3 kratší odstavce o 3-5 větách.
První odstavec: Proč chcete pracovat na dané pozici
O svých pracovních zkušenostech a dovednostech nepište. Není k tomu důvod, protože ty jsou uvedeny v životopise. Mnohem lepší bude, když vysvětlíte, proč se chcete o dané pracovní místo ucházet. Pokud ani tak nebudete vědět, co napsat, podívejte se na web firmy a najděte něco, co ve vás bude rezonovat. Můžete také projevit jistou dávku nadšení pro věc, ale i tady platí – všeho s mírou. Přílišné nadšení může působit tak, že přehráváte a pamatujte, že vykřičníky do motivačního dopisu také nepatří.
Pokud dlouhodobě podnikáte kroky k získání určitého pracovního postu, tyto kroky v motivačním dopise rozhodně zmiňte. Například jste absolventkou zemědělské školy, ale po vystudování jste si našla místo jako účetní. Celý život ale žijete na statku, zvířata jsou součástí vašeho života a chovatelství vám není cizí. Proto se cítíte být vhodnou kandidátkou na pozici ošetřovatele. To jsou informace, které personalista jistě ocení a které jej budou zajímat.
Druhý odstavec: Proč mají přijmout právě vás?
Nyní přichází vaše chvíle, jak nejlépe prodat své znalosti a zkušenosti. Máte jediný úkol – popsat to, co umíte a to v takové míře, aby vás personalista pozval k osobnímu pohovoru. Můžete rozepsat dovednosti, o kterých si myslíte, že by vám mohly pomoci k získání zaměstnání a které nejsou třeba zcela patrné ze životopisu.
Buďte co nejvíc konkrétní a klidně uveďte své úspěchy. Věta ,,Díky mému návrhu se zvýšil prodej o 40%.“ zní lépe, než pouhé ,,Jsem dobrý v marketingové strategii.“
I v této části stačí pár úderných vět. Také se nepřeceňujte a příliš nechvalte. Typická věta ,,Věřím, že jsem ideálním kandidátem.“ je už tak moc ohrané klišé, že se nad ní personalista spíš pousměje, než aby ji bral vážně.
V případě, že jako absolvent nemáte dostatek zkušeností, zdůrazněte své přednosti. Mezi ty může patřit dochvilnost, dodržování termínů či reprezentativní vystupování.
Tip: Vyzkoušejte naše rady na napsání životopisu jako absolvent.
Třetí odstavec: Shrnutí proč právě vy
V posledním odstavci shrňte, proč se pro dané pracovní místo hodíte právě vy, ale trochu jiným způsobem. Zmiňte, proč je pro vás tato práce výzvou a jak můžete přispět k lepšímu chodu firmy. Buďte proaktivní a klidně ukažte, že máte nápady a vize na zlepšení.
Zároveň by neměla na závěr chybět malá výzva k akci. Můžete napsat, kdy jste ochotni nastoupit a ať se personalista neváhá ozvat na uvedený email či telefon.
Nezapomeňte, že hrubky a překlepy dokážou odradit, proto si motivační dopis pečlivě zkontrolujte a pokud si nejste gramatikou jisti, požádejte někoho z okolí, aby vám jej zkontroloval.
Vzor motivačního dopisu
Přinášíme vzor, jak by mohl motivační dopis vypadat. Je samozřejmě nutné dopis aplikovat na konkrétní firmu, konkrétní pozici a vaše osobní znalosti a zkušenosti.
Dobrý den, vážená paní Šplíchalová,
rád bych touto cestou reagoval na váš inzerát Detailní plánovač výroby, který jsem našel na webu Dobraprace.cz. V současné době hledám jako absolvent nové výzvy a tato pracovní pozice mě zaujala zejména proto, že plánování mám opravdu v krvi a je nedílnou součástí mého života. Odjakživa musím mít vše do detailu naplánované, ať už jde o letní dovolenou nebo životní cíle. Líbí se mi, že vaše společnost využívá systém APS, se kterým jsem se setkal již na škole a myslím si, že jde opravdu o dobrý systém, který přispívá ke kvalitě plánování výroby.
Mám vystudovanou Střední školu technickou v Mostě, kterou jsem v minulém roce ukončil maturitní zkuškou. V rámci maturitního projektu jsem byl na stáži v Německu ve firmě Sécheron Hastle Group, která vyrábí kolejová vozidla jako vaše společnost. Zde jsem nejen zdokonalil svou znalost německého jazyka, ale také jsem se seznámil s denním chodem firmy a plánováním výroby. Tyto nabyté zkušenosti bych tedy mohl uplatnit na pozici plánovače výroby.
Věřím, že můj proaktivní přístup a cit pro dodržování termínů, pomohou k lepšímu chodu výroby ve vaší firmě. Momentálně jsem ve výpovědní lhůtě a mohl bych nastoupit 1.12.2024. Neváhejte mě kontaktovat na emailu pavel.mach@gxxgle.cz nebo na telefonním čísle 745 675 9xx.
Těším se na vaši odpověď a případné shledání na pohovoru.
Pavel Mach
Načerpejte další informace
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…