V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním ani odvodům. Pojďme se tedy společně podívat, na jakých benefitech si zaměstnanci v novém roce polepší.
Obsah článku
Vyšší volnočasové benefity pro rok 2025
Zaměstnanecké benefity bývají velmi často podstatnou součástí mzdy či platu mnoha pracovníků. Mnoho firem jim proto poskytuje příspěvky, které mohou čerpat na zdraví, sport či dokonce dovolenou. Spadá sem například velmi známá síť Cafeterie, různé benefitní karty, může jít ale také o permanentky na sport, do divadla, do zoo nebo o příspěvky na letní rodinnou rekreaci. Dle HR specialistů jde o flexibilní řešení, jak poskytnout zaměstnancům bonusy, které využijí dle svých zájmů a preferencí.
Výpočet výše těchto benefitů vyplývá z průměrné měsíční mzdy, jenž se v roce 2025 navýší z původních 43 967 Kč na 46 557 Kč. A právě polovina z této částky tedy 23 278 Kč je daňově zvýhodněna a osvobozena, tudíž zaměstnanci mohou čerpat benefity do této výše.
Zdravotní benefity 2025
Doposud byly zdravotní benefity společně s volnočasovými aktivitami součástí jednoho balíčku. Zaměstnanci tak ale pochopitelně dávali přednost volnočasovým aktivitám před bonusy zdravotními. Toto zastropování se tak ukázalo jako nedostatečné, a proto by se to v roce 2025 mohlo změnit.
Limit, který nepodléhá zdanění by pro zdravotní benefity měl v roce 2025 vzrůst na výši průměrné měsíční mzdy, která činí 46 557 Kč. Pracovníci by tuto částku mohli použít například na nákup zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení nebo také na nákup zdravotnických pomůcek, které jsou na lékařský předpis. Z nového limitu by vám tak mohl být uhrazen také nákup vitaminů podporující imunitu, očkování či sezení u psychologa.
Tento návrh však musí ještě projít Senátem a být podepsán prezidentem. Pokud se tak stane, zaměstnanci by si v roce 2025 mohli přijít na zaměstnanecké benefity až ve výši 69 835 Kč.
Dva limity = více práce pro zaměstnavatele
Doposud museli zaměstnavatelé hlídat u každého pracovníka plnění pouze jednoho limitu, protože tyto benefity nepodléhají na straně zaměstnance zdanění. K tomu volnočasovému ale nyní přibyde i zdravotní. Daně a odvody se zaměstnance týkají pouze v případě, že mu zaměstnavatel schválí nadlimitní plnění, tedy nad částku 23 278 Kč u volnočasových bonusů, nad 46 557 Kč u zdravotních bonusů.
Při nadlimitním plnění se schválená částka chová stejně jako mzda. Zaměstnavatel tak musí u každého zaměstnance vést důkladnou administrativu s tím spojenou a pečlivě hlídat čerpání obou benefitů.
Zdraví je důležité a podstatné pro všechny aspekty našeho života a zaměstnavatelé velmi dobře ví, že psychické i fyzické zdraví jejich zaměstnanců se odráží na odvedené práci. Věříme, že díky rozdělení volnočasových a zdravotnických benefitů, začnou pracovníci čerpat právě i zdravotnické bonusy, čímž posílí svou odolnost a vitalitu.
Ostatní zdanitelné benefity
Řada firem již ví, že benefity jsou nedílnou součástí výplaty zaměstnance a často se tak předhání v jejich poskytování. Telefon či notebook bývají u řady pozic naprostou samozřejmostí. O některých benefitech jako např. služební vůz či home office jsme již psali. Existuje jich ale mnohem více a je v podstatě pouze na zaměstnavateli, co vše svým pracovníkům dopřeje.
Stravování, stravenky, stravenkový paušál
Zatímco přestávku na stravování nebo oddech nařizuje zákoník práce, povinnost zajistit vlastní stravování už zákon neukládá. Na zaměstnavateli pak je, zda a jakým způsobem to vyřeší. Jednou z možností je vlastní stravovací zařízení, které se řadí do nepeněžitého příjmu. Druhým ze způsobů je poskytnutí stravenek, elektronické stravovací karty či stravenkového paušálu. Optimální příspěvek na stravování pro rok 2025 z pohledu daňové uznatelnosti zaměstnavatelem činí 177 Kč. Podle zákona o dani z příjmů si 70 % z příspěvku na stravování (maximálně 123,90 Kč) může firma uplatnit jako daňově uznatelný náklad. Stravenka pro rok 2025, u které může zaměstnavatel uplatnit maximální částku jako daňový náklad, tedy dosahuje při zachování 45% spoluúčasti zaměstnance hodnotu 225 Kč. Pro zaměstnance tak jde vlastně o finance, které poskytuje zaměstnavatel nad rámec výplaty.
Příspěvek na pojištění
Nejčastěji se jedná o příspěvek na penzijní a soukromé životní pojištění pracovníka. Z pohledu zaměstnavatele je tento příspěvek daňově uznatelný bez ohledu na jeho výši, respektive v rozsahu, jenž určuje vnitřní předpis či jiná smlouva. Tento příjem je pro zaměstnance osvobozen od odvodů do výše 50 000 Kč ročně u jednoho zaměstnavatele.
Více dovolené nebo sick days
Ze zákona má zaměstnanec při plném úvazku nárok na 4 týdny dovolené. Dovolená nad tento rámec nebo sick days jsou specifické v tom, že se na ně nevztahují žádná pravidla a je tak na dohodě mezi oběma stranami, jak bude proplácena. Sick days se velmi často hradí ve výši průměrného výdělku. Při jejich nevyužití se nepřevádí do následujícího roku.
Co se týče zdanění, tak za dovolenou navíc i sick days náleží zaměstnanci mzda, která podléhá standardnímu zdanění i odvodům.
Znáte sabbatical?
Sabbatical umožňuje zaměstnancům delší několikaměsíční pracovní volno, které slouží k načerpání nové energie, nalezení motivace a k utřídění myšlenek. Poskytuje se po několika odpracovaných letech (zpravidla 5-10) a v českém prostředí stále není zcela rozšířený. Sabbatical mají ve svých předpisech spíše nadnárodní zahraniční firmy, které si jsou vědomy rizika syndromu vyhoření.
Pracovníci během tohoto volna mohou relaxovat, věnovat se činnostem, které je naplňují, ale mohou také hledat novou životní energii či pracovní motivaci. Někteří využívají tento čas k pracovním stážím a kurzům, které zvýší jejich kvalifikaci. Dalo by se říct, že by mělo jít o jakýsi restart.
Obvykle bývá poskytován ve formě neplaceného volna, málo která firma zaměstnanci proplatí alespoň část sabbaticalu, ale výjimky samozřejmě existují.
Načerpejte další informace
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…