Úsměv zlepší náladu, ale může pomoci i v práci a s povýšením

Říká se, že i strojený a umělý úsměv dokáže člověku zlepšit náladu. A to tomu, kdo se usmívá i všem okolo. I když vám tedy není do zpěvu, je dobré se trochu přinutit a úsměv si zkrátka nasadit na tvář. Lidmi, kteří se na ostatní usmívají, se ostatní totiž většinou rádi obklopují. Úsměv vám dokonce může pomoci i v práci. Díky němu můžete mít vyšší produktivitu a třeba i povýšení a stím související i vyšší plat.
Když se usmíváte, nevypadáte unaveně, sklíčeně a naštvaně, dokonce vypadáte mladistvě. Když máte zasmušilý a zamračený výraz, své okolí spíše odpuzujete. S úsměvem navazujete snadněji i kontakt s ostatními. Vypadáte důvěryhodněji.
Usměvaví lidé budí dojem, že jsou sympatičtější, vstřícnější i společenštější. Ulehčuje jim to život v osobních vztazích, ale umetá jim to cestičku i v práci. Pokud ještě mají vůdcovské schopnosti, stanou se lídry, které budou ostatní s potěšením následovat.
Šéfové by úsměv neměli ztrácet ani na poradách a mítincích. Lidé, kteří se častěji usmívají, bývají obchodně úspěšnější. Lidem schopným řešit věci s úsměvem bývá také často dávána přednost při rozhodování o povýšení. Navíc, stane-li se sklon k úsměvu běžnou částí našeho života, pomůže nám nejen k tomu, abychom sebejistě vypadali, ale i k tomu, abychom se sebejistými i skutečně stali.
Úsměv s sebou nenese jen dobrou náladu ale i pozitivní myšlení. Negativní energie obvykle spíše vysiluje. Naštvaní lidé se užírají a spíše než na práci myslí na to, jak se dnes mají špatně a kdo za to vlastně může. Navíc jsou jako virus. Velmi snadno se šíří a brzy mohou otrávit celý pracovní kolektiv a produktivita práce jde do háje.
Usmívající se lidí mají totiž, jak bylo dokázáno, komplexnější přístup k problémům a ve srovnání se svými protějšky s naštvaným výrazem jsou většinou schopni přicházet i s většími počty možných řešení. Výzkumníci toto zjištění spojili s uvolňováním dopaminu, hormonu vyvolaného štěstím. Tento hormon se totiž podílí i na učení, zpracování informací a rozhodování.
Načerpejte další informace
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…
Kdy dostanete od zaměstnavatele odstupné?
Výpověď od zaměstnavatele není nikdy příjemnou záležitostí. Zaměstnance čeká nejen hledání nové práce, ale také náhlý výpadek financí. Ten ale může alespoň částečně vyřešit odstupné. Kdy na…