Úsměv zlepší náladu, ale může pomoci i v práci a s povýšením
Říká se, že i strojený a umělý úsměv dokáže člověku zlepšit náladu. A to tomu, kdo se usmívá i všem okolo. I když vám tedy není do zpěvu, je dobré se trochu přinutit a úsměv si zkrátka nasadit na tvář. Lidmi, kteří se na ostatní usmívají, se ostatní totiž většinou rádi obklopují. Úsměv vám dokonce může pomoci i v práci. Díky němu můžete mít vyšší produktivitu a třeba i povýšení a stím související i vyšší plat.
Když se usmíváte, nevypadáte unaveně, sklíčeně a naštvaně, dokonce vypadáte mladistvě. Když máte zasmušilý a zamračený výraz, své okolí spíše odpuzujete. S úsměvem navazujete snadněji i kontakt s ostatními. Vypadáte důvěryhodněji.
Usměvaví lidé budí dojem, že jsou sympatičtější, vstřícnější i společenštější. Ulehčuje jim to život v osobních vztazích, ale umetá jim to cestičku i v práci. Pokud ještě mají vůdcovské schopnosti, stanou se lídry, které budou ostatní s potěšením následovat.
Šéfové by úsměv neměli ztrácet ani na poradách a mítincích. Lidé, kteří se častěji usmívají, bývají obchodně úspěšnější. Lidem schopným řešit věci s úsměvem bývá také často dávána přednost při rozhodování o povýšení. Navíc, stane-li se sklon k úsměvu běžnou částí našeho života, pomůže nám nejen k tomu, abychom sebejistě vypadali, ale i k tomu, abychom se sebejistými i skutečně stali.
Úsměv s sebou nenese jen dobrou náladu ale i pozitivní myšlení. Negativní energie obvykle spíše vysiluje. Naštvaní lidé se užírají a spíše než na práci myslí na to, jak se dnes mají špatně a kdo za to vlastně může. Navíc jsou jako virus. Velmi snadno se šíří a brzy mohou otrávit celý pracovní kolektiv a produktivita práce jde do háje.
Usmívající se lidí mají totiž, jak bylo dokázáno, komplexnější přístup k problémům a ve srovnání se svými protějšky s naštvaným výrazem jsou většinou schopni přicházet i s většími počty možných řešení. Výzkumníci toto zjištění spojili s uvolňováním dopaminu, hormonu vyvolaného štěstím. Tento hormon se totiž podílí i na učení, zpracování informací a rozhodování.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…