Umíte dva jazyky? Máte šanci na lepší plat i pozici
Kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem. Koukej se učit jazyky, najdeš si pak lepší práci. Tohle se nám rodiče i prarodiče snažili vtloukat do hlavy a měli pravdu. I v dnešní době, kdy si můžete vložit do online překladačů celé věty, se znalost jazyků cení. Skutečně díky jejich znalosti můžete najít lépe placenou i prestižnější práci. Jaké jazyky jsou nejžádanější a jakou musíte mít úroveň?
Podle personalistů se nyní nejvíce cení plynulá mluva. V současné době se nám poměrně daří a na území Česka působí řada firem, které fungují globálně, čile obchodují s celým světem a bez znalosti jazyka se neobejdete. A právě v těchto společnostech jsou potřeba lidé, kteří se dorzumí plynně. Důležitá je i znalost jazyka specifická v oboru. Je třeba vést náročná jednání, konferenční hovory, psát maily...
Kolikrát právě znalosti cizích jazyků mohou uchazeče o práci posunout daleko dál než odborné vědomosti. Angličtina je zaměstnavateli přitom už považována za samozřejmost, výhodou je tedy znalost ještě dalšího jazyka. Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment představují dvojjazyčné pozice až 30 procent pracovních pozic. Uchazeč by měl další jazyk ovládat alespoň na středně pokročilé úrovni, která odpovídá evropskému referenčnímu rámci úrovni B2.
A jaké jazyky kromě angličtiny personalisty nadchnou? Česká republika čile obchoduje se státy Evropské unie, určitě tedy nezůstanete bez práce se znalostí němčiny nebo francoužtiny. Firmy, které působí v pohraničí, velmi často hledají lidi, kteří ovládají minimálně dva cizí jazyky. Preferují samozřejmě angličtinu, ale zajímavá je pro ně i znalost dalších cizích jazyků, jako jsou němčina, italština, polština nebo ruština.
Společnosti, které obchodují s asijskými zeměmi, hledají kromě znalosti jazyka ještě znalce tamní kultury. Je od té naší odlišná a znalost chování, způsobů a zvyků může pomoci uzavřít výhodné obchody.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…