Typy šéfů, kvůli kterým se dávají výpovědi

Šéf dokáže svým zaměstnancům pěkně znepříjemnit život. Může jakoukoliv práci pěkně zošklivit. Dobrý šéf, který umí vytvořit fajn atmosféru, vás zase může udržet i v nudné práci pěkně dlouho a vůbec vám to nebude vadit. Existuje několik typů šéfů, pod nimiž dlouho pracovat nevydržíte.
Šéf, který se s podřízenými nebaví
Lidé zkrátka potřebují svého šéfa vidět, potřebují poradit, rozhodnout nebo něco schválit. S tím podřízení nic nesvedou. Pokud patříte mezi tento typ šéfa, musíte se změnit. Nadřízený by měl mít stanovený čas, kdy za ním mohou lidé chodit a řešit s ním problémy.
Šéf tající informace
Lidé neumí číst myšlenky a neví, na co jejich šéf právě myslí. Někteří manažeři se dokonce mylně domnívají, že získají větší moc tím, když nedají svým podřízeným všechny dostupné informace. To však vede pouze k omylům a časovým prodlevám. Čím více se šéf zapojí a čím více informací poskytne, tím spíše tým požadavkům porozumí a úkol lépe vyřeší. Dobrý manažer se podělí o maximum vstupních dat, přesně specifikuje svůj požadavek a svá očekávání.
Detailista
Nikdo nemá rád zbytečné zacházení do detailů a takové jednání obvykle budí dojem, že nám náš šéf nedůvěřuje. Takové chování se negativně odrazí jak na výkonnosti, tak na morálce v týmu. Puntičkář se rád pitvá v detailech. Neustále chce něco vylepšovat a měnit. Už hotovou práci lidem rád hází na hlavu s hromadou připomínek. Myslí si, že je tak povzbuzuje k lepšímu výkonu, ale neuvědomuje si, že je tím spíš pořádně dusí.
Nenáročný šéf
Pokud manažer slabé výsledky osoby, která výrazně za ostatními pokulhává, přehlíží, je to pro jeho kolegy demotivující. Musejí pracovat o to více, aby dohnali ztrátu, a brzy se dostaví špatná nálada, což se odrazí i v produktivitě. Šéf tak brzy ztratí autoritu a respekt svých podřízených.
Hlídací pes
Tento šéf vyžaduje výkon na stodvacetprocent minimálně. A něco jako přestávky netoleruje. Očekává, že všichni budou kmitat jako natažení na klíček. Obchoďákům, kteří jezdí za klienty, klidně kontroluje diář. Pokud máte hotovo, okamžitě vás žene k jiné práci – i kdyby si ji měl vymyslet.Pracovat pod takovým šéfem je těžké. Ostatně to také mnoho lidí dlouho nevydrží. Pokud mají na výběr, zdrhají ještě ve zkušebce.
Šéf kamarád
Šéfuje spíš omylem. Ostatně během slabší chvilky vám klidně přizná, že „to vlastně nikdy dělat nechtěl“. Myslí si, že oceníte, jak to má těžké a jak se obětuje. Chce být s lidmi z týmu na stejné lodi, což je fajn. Bohužel nechápe, že jeho místo je u kormidla. Na tom, co řekne nebo zadá, vlastně nijak netrvá. Prostě kdyby se vám náhodou podařilo něco vytvořit a příliš by vás to neobtěžovalo, bude spokojený.
Načerpejte další informace
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…