Strukturovaný životopis: Co to je a proč ho dnes zaměstnavatelé preferují?
Strukturovaný životopis představuje efektivní a přehledný způsob, jak snadno a rychle komunikovat klíčové zkušenosti a dovednosti při hledání zaměstnání. Zájemci o práci mohou prezentovat své schopnosti a zaměstnavatelé vědí, co mohou od potenciálních zaměstnanců očekávat. Doba je však uspěchanější a konkurence čím dál větší.
To potvrzují i studie, podle kterých HR oddělení nad každým životopisem stráví v průměru 7,5 sekundy. Strukturovaný formát životopisu je tedy pro personalisty přímo ideální. V čem se od jiných forem liší a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
Co je to strukturovaný životopis?
Strukturovaný profesní životopis, známý také jako CV (curriculum vitae), slouží jako forma prezentace vašich profesních zkušeností, vzdělání a dovedností. Jeho hlavním cílem je poskytnout potenciálnímu zaměstnavateli jasný přehled o vaší kariéře a dosažené kvalifikaci. Uvádíte v něm své silné stránky, úspěchy a pozice či povolání, které jste doposud zaujímali. Jeho úkolem je:
- zaujmout,
- usnadnit vyhledávání informací,
- prezentovat vás v nejlepším možném světle,
- šetřit čas a energii HR specialistům.
I když definice může na první pohled působit jednoduše, samotná tvorba CV je pro většinu uchazečů velkou neznámou. Sepsat pár informací o vaší osobě sice není žádná věda, ale seskupit je tak, že se vám podaří na první dobrou zaujmout HR specialistu, už je vyšší dívčí.
Stáhněte si vzor životopisu zdarma
Víte, že se tvorbě životopisu nevyhnete ani jako OSVČ? Pokud se rozhodnete stát součástí nějakého projektu, může po vás firma požadovat nejen portfolio, ale i stručný profesní životopis.
Strukturovaný životopis vs klasický životopis – v čem se liší?
Během hledání nového zaměstnání můžete setkat se dvěma termíny, a to strukturovaným životopisem a klasickým životopisem.
Klasický životopis má podobu souvislého psaného textu, který je rozčleněný do odstavců. Pro větší přehlednost lze přidat podnadpisy. Naopak strukturovaný životopis je rozdělený do několika sekcí, kde jsou informace o vaší osobě a pracovních zkušenostech vypsané pouze v bodech – všechny důležité sekce najdete popsané tady.
Drtivá většina zaměstnavatelů preferuje právě strukturovaný životopis, který je přehlednější a HR specialistovi jeho analýza zabere jen pár sekund. Naopak v klasickém životopisu se můžete více rozepsat o svých schopnostech a zkušenostech – na to budete mít prostor i v motivačním dopisu, o kterém si řekneme více níže.
Videoživotopis
Pokud se nebojíte nových věcí, můžete natočit i videoživotopis. V některých případech vás o něj může požádat i samotný zaměstnavatel. Stejně jako u ostatních forem životopisů je i zde třeba zaujmout. Více než obsah je důležitá vaše sebeprezentace, vzhled a charisma. Pozor si dejte na prostředí, ve kterém se nacházíte, a kvalitu videa.
Strukturovaný životopis a motivační dopis – v čem se liší?
Strukturovaný životopis je formální dokument, který poskytuje stručný přehled o vaší profesní historii, vzdělání a dovednostech. Jeho hlavním cílem je rychle a efektivně informovat potenciálního zaměstnavatele o vašich kvalifikacích a profesních zkušenostech. Struktura profesního životopisu je obvykle rozdělena do několika sekcí a text je zde napsaný pouze v bodech.
Naopak motivační dopis, někdy nazývaný „průvodní dopis“, je více popisný a osobní. Jeho cílem je přesvědčit zaměstnavatele, proč jste ideálním kandidátem pro danou pozici a jak vaše minulé zkušenosti a dovednosti odpovídají požadavkům dané pozice. Oproti strukturovanému životopisu je psaný v celých větách a členěn do odstavců. Rozdělit ho lze i podnadpisy.
Proč je k životopisu třeba napsat motivační dopis?
Pokud váš stručný životopis projde prvním kolem náboru, zaměstnavatel o vás bude chtít zjistit více informací. K tomu slouží motivační neboli průvodní dopis, ve kterém se můžete více rozepsat o své kariéře, úspěších a důvodech, proč máte o danou pracovní pozici zájem.
Motivační dopis by tedy měl navazovat na online životopis a případně ho doplnit. S jeho pomocí dodáte k životopisu potřebný kontext, který zvýší vaši hodnotu v očích zaměstnavatele. Případně zde můžete vysvětlit některé nejasnosti, včetně delší doby, kdy jste byli nezaměstnaní, či rychlé změny zaměstnání.
Co je to ATS a jak může ovlivnit vaši šanci na získání vysněné práce?
Aby toho nebylo málo, vstupují do náboru nových zaměstnanců také technologie. Moderní životopis je tedy nutné přizpůsobit nejen oku HR specialisty, ale i automatizovanému programu, který je známý jako Applicant tracking system (ATS).
Ve zkratce se jedná o software používaný firmami k automatizaci náboru nových zaměstnanců. Zejména u větších firem váš životopis projde nejprve ATS systémem, který zhodnotí dokument podle klíčových slov. Čím více jich najde, tím vyšší šanci na získání dané pracovní pozice máte.
Podle průzkumů zahrnutí vhodných klíčových slov výrazně zvýší vaši šanci na pozvání do prvního kola přijímacích pohovorů. Většina žadatelů do svých životopisů zahrnuje pouze 51 % relevantních klíčových slov, z velké části kvůli tomu, že jim nevěnují pozornost. Analýzou klíčových slov a jejich zakomponováním do životopisu se tedy můžete rychle posunout na přední příčky v náboru.
Klíčová slova se liší podle pozice, o kterou se ucházíte. Měnit se mohou i v průběhu času, podle toho, jak se daný obor vyvíjí. Nikdo vám přesně neřekne, o jaká klíčová slova se jedná, ale obvykle budou zahrnovat:
- programy a systémy využívané v daném oboru,
- postupy práce,
- náplň práce,
- názvy pozic,
- relevantní znalosti a dovednosti,
- názvy certifikací a kurzů,
- měkké a tvrdé dovednosti.
Moderní profesní životopis si můžete vytvořit i v LinkedIn. Většina HR specialistů to však nedoporučuje kvůli jeho špatné přizpůsobivosti. Často totiž obsahuje informace, které nemusí být žádané – o tom, co do životopisu raději neuvádět a jakým dalším chybám se vyhnout, se dozvíte v tomto článku.
Doba se zrychlila a s ní i postupy zaměstnavatelů při hledání vhodných kandidátů. Pokud však víte, co hledají, můžete se rázem ocitnout na předních místech seznamu potenciálních zaměstnanců. Počítejte s tím, že se požadavky i trendy v jednotlivých odvětvích často mění. Tvorba životopisu není jen jednorázová věc, ale dlouhodobý proces, ve kterém je neustále prostor ke zdokonalení.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…