Stíháte se v klidu naobědvat během povolené půlhodiny?
Doba plná spěchu, stresu a zároveň rady výživových specialistů, jak by si člověk měl své jídlo v klidu vybrat a hlavně sníst. Nabízí se dotaz: Stíháte se v klidu naobědvat, když na to máte půlhodinu? Je to vůbec reálné, za takovou dobu v pohodičce dojít do restaurace, počkat, až si nás všimne číšník, vybrat si jídlo, pořádně a pomalu ho rozžvýkat, vychutnat, zaplatit a jít? A ještě samozřejmě zapít? Pokud máte restauraci vedle kanceláře nebo přímo ve firmě a nechodíte na oběd ve špičce, tak to asi stihnete. Jinak jste odsouzeni ke konzumaci potravy v krabičce, ohřáté ve firemní mikrovlnce. Na klid a pohodu můžete zapomenout.
Hodně lidí má navíc tolik práce a povinností, že ve snaze všechno stihnout odkládají “neaktuální” potřeby, například dobu vymezenou na oběd. Trošku svědomitější jedinci, kteří si jsou vědomi toho, že oběd je důležitou součástí dne, volí většinou rychlý oběd donesený do kanceláře, v horším případě nějakou náhražku z bufetu nebo blízkého obchodu.V Česku je stanovena zákonná přestávka na jídlo na minimálně 30 minut, která má být poskytnuta zaměstnanci nejdéle po šesti hodinách práce. Ruku na srdce, ne každý z nás si ale může dovolit hned po uplynutí šesti hodin v pracovním procesu jen tak všechno odložit a jít se najíst, i když bychom nakrásně chtěli.
Stále více lidí tak volí “nejschůdnější” variantu – jídlo v kanceláři, které zabere mnohem méně času (už jen proto, že ušetříte čas potřebný k docházce do nějaké slušné restaurace).
Že je rychlé a hltavé jedení nezdravé, víme všichni, málokdo se tím ale řídí. Dokládá to i zjištění, že kvůli nadměrné pracovní náplni jíme stále častěji právě v kanceláři, a oběd nám zabere zhruba jen 10 – 20 minut (přičemž 20 minut je už poměrně dlouhá doba).
Může nás uklidnit, že v tom nejsme sami. Zatímco u jižních národů se polední siesta protahuje dokonce do několika hodin, například Britové, kteří mají na rozdíl od nás na oběd hodinu, jedí taky ve spěchu. Tradiční hodinovou pauzu na oběd tam dodržuje jen málokdo (pouze každý pátý zaměstnanec). Většina zaměstnanců pak využívá k obědu méně než půlhodinu, a podobně jako u nás je nejčastější příčinou nadbytek práce, kterou prostě musí nějak stihnout. Z výzkumu ohledně stravování britských zaměstnanců vyplynulo zajímavé zjištění, že lidé krátící si záměrně obědové pauzy pracují v návaznosti na tento fakt o 128 hodin déle než ti, kteří využívají celou hodinu. Což je v součtu neuvěřitelných 16 pracovních dní (o 8 hodinách) navíc, uvádí server Daily Mail.
Téměř 60 procent zaměstnanců pak přiznalo, že na oběd nikam nedocházejí a jídlo si buď nosí z domova, nebo si kupují něco poblíž a jídlo konzumují v kanceláři. Dva z pěti lidí pak také přiznávají, že kvůli nadměrnému množství práce několikrát do měsíce dokonce oběd naprosto vyřadí (nejčastěji lidé ve věku 18 – 24 let). Nejdelší pauzu na oběd dodržují podle zjištění zaměstnanci starší 55 let, a to zhruba 38 minut.
Zdroj: novinky.cz
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…