Šmejdi mají novou taktiku, nabízejí práci, ale musíte si napřed něco koupit – jak se jim ubránit?
Hledáte práci, přivýdělek? Mějte se na pozoru. Můžete narazit na personální agentury, které si zakládají podvodníci – tzv. šmejdi. Principem je, že vám nabídnou práci s tím, že si musíte produkt nejprve sami koupit, abyste jej vyzkoušeli a pak mohli přesvědčivěji prodávat. Uvádí to server iDNES.cz.
Bohužel i při hledání práce můžete narazit na šmejdy, jejichž cílem je pouze zisk. Jejich taktiky jsou promyšlené, přičemž na ně narazíte jak osobně, tak i online. V současnosti přibývají především online podvody, které jsou ale často spojené i s osobními schůzkami, kde vám je zboží předáno.
Více nekalé praktiky popsal pro iDNES.cz Zbyněk Prousek, ředitel Detektivní firmy.
„Vystupují jako personální agentura či zaměstnavatel přímo nabízející zprostředkování či poskytnutí práce či přivýdělku. Účastníci takové akce jsou na závěr pohovoru vystaveni požadavku potenciálního zaměstnavatele či agenturního agenta, aby si zakoupili zaměstnavatelův výrobek či jím prezentované zboží, aby jej sami poznali a mohli lépe nabízet. Výsledkem je pak nákup třeba obyčejné varné konvice za 30 tisíc korun i více.“
Podvodníci škodí i přes novely zákona
Podvodníky jste mohli v minulosti potkat například ve vestibulech a na parkovištích obchodních center, kde mnohdy vystupovali jménem provozovatele nákupního střediska. Lidem se snažili vnutit i zboží a služby, které mělo vést k „zázračnému uzdravení“ nebo podpoře zdravého životního stylu.
Snaží se prodat i různé osvětlovací a nahřívací lampy, náramky na redukci, měřiče krevního tlaku, zdravotní matrace, pomůcky ke zpevnění svalstva, pilulky na hubnutí nebo vitamínové doplňky.
Činnost šmejdů zkomplikovala nová legislativa. Od 1. února 2016 začalo platit ustanovení novely zákona o ochraně spotřebitele, které pořadatelům zakazují na předváděcích akcích vybírat od lidí peníze, zálohy nebo jakýkoli jiný poplatek. Totéž platí do sedmi dnů od uzavření smlouvy.
TIP: Od roku 2023 není možné uzavírat smlouvy po telefonu. Díky tomu se nemusíte bát, že pouhým souhlasem podepíšete nevýhodnou smlouvu.
Jak se vyhnout šmejdům a zbytečným problémům?
Jak už jste se mohli přesvědčit, během výběru práce je důležité zůstat ostražitý a vyvarovat se podvodným praktikám. Šmejdi využívají různé taktiky, aby z vás vylákali peníze pod záminkou nabídky práce nebo přivýdělku. Obecně však stačí držet se několika pravidel, s nimiž se vyhnete zbytečným problémům i ztrátě peněz.
Dejte si pozor na varovné signály
Prvním krokem k účinné ochraně před šmejdy je naučit se rozeznávat varovné signály, které vám napoví, že se jedná o podvod. Mezi tyto signály patří například:
- požadavek na koupi produktu jako podmínka zaměstnání,
- neobvykle vysoký výdělek téměř bez práce,
- tlak na rychlé rozhodnutí.
Jestliže vám nabídka přijde příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, pravděpodobně opravdu výhodná není. Nebojte se být skeptičtí a v případě pochybností si nechte čas na rozmyšlenou. Pokud vás zaujala práce v Nymburku, ale zaměstnavatel tlačí na podpis smlouvy, stůjte si za tím, že chcete o nabídce ještě přemýšlet a nechat si vše rozležet v hlavě.
TIP: Uvažujete o změně práce? Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru ověřených nabídek práce ve vašem městě.
Informujte se o zaměstnavateli
Předtím, než se rozhodnete akceptovat jakoukoliv pracovní nabídku nebo se zúčastnit pohovoru, udělejte si domácí úkol a informujte se o dané společnosti nebo agentuře. Vyhledejte recenze, zkušenosti bývalých zaměstnanců nebo jiné relevantní informace, které vám mohou pomoci lépe pochopit, o koho se jedná.
Buďte opatrní při placení předem
Jakákoli žádost o platbu předem za slib možnosti zaměstnání by měla být okamžitě považována za červenou vlajku. Personální oddělení firem ani seriózní agentury by od vás nikdy neměly vyžadovat, abyste si kupovali produkty nebo platili za školení za účelem získání práce.
Nebojte se říct ne
Naučte se odmítnout nabídky, které se vám zdají podezřelé nebo které vyžadují neopodstatněné poplatky či koupi zboží. Nenechte se zatlačit do kouta a ujistěte se, že je daná nabídka opravdu bezpečná. Stůjte si za svým názorem, i když je na vás vyvíjen tlak nebo se k vám zaměstnavatel nechová zrovna ukázkově.
Pokud hledáte práci, vždy se držte výše zmíněných rad. Vyhnete se tak problémům, které by vám mohly zbytečně zkomplikovat život. Pro větší bezpečí raději vybírejte pracovní nabídky pouze na ověřených pracovních portálech a u známých a důvěryhodných zaměstnavatelů.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…