Slůvko "jenom" vám může pokazit kariérní růst

Neberou vás v práci kolegové příliš vážně? A nadřízení na vaše názory také nedbají? A vy přesto máte pocit, že svoje úkoly plníte dobře? Možná za to může jen nesprávná komunikace. Vaše šance být v práci respektovaným pracovníkem nebo dokonce lídrem, který prochází firemní hierarchií směrem vzhůru, závisí také na tom, jak umíte se svým okolím komunikovat.
Pokud chcete, aby vás okolí bralo vážně, je důležité se vyvarovat jednoho slovíčka, které možná používáte, a třeba ani nevíte, jak moc škodlivé je. Jedná se o slovo „jenom“ nebo „jen“. Tvrdí to expertka na komunikaci Judith Humphreyová, jež založila firmu Humprey. Mezinárodní klienty učí, jak správně komunikovat, aby byli považováni za důvěryhodné partnery.
Kolikrát to slůvko používáte třeba nevědomě, ale rozhodně to nepůsobí dobře. Slůvko „jenom“ totiž veškeré názory mluvčího relativizuje a svědčí o tom, že je mluvčí nejistý. Vytváří to dojem, že neumí jasně formulovat své názory, nebo za nimi pevně nestojí.
Pokud se slyšíte říkat: „To je jenom můj názor, stojí to jen pár korun…“, znamená to, že si moc nevěříte, vaše názory nemají u posluchačů potřebnou váhu. Pokud říkáte svému nadřízenému „Je to jen můj názor, ale mělo by se….,“ můžete se rozloučit s tím, že vás začne vnímat jako rovnocenného partnera. Mnohem lepší je použít sloveso „myslím si … věřím, že“.
Na poradách je často slyšet slovní spojení „Pokud bych mohl JEN něco podotknout“. Tato formulace opět vyvolává u kolegů dojem, že si nestojíte za svým a spíše kopírujete názory nebo stanoviska ostatních. Správně byste měli jít rovnou k věci a nepoužívat tuto slovní vycpávku. Případně můžete začít několika slovy o tom, že souhlasíte nebo nesouhlasíte s předchozím řečníkem.
„Já jen myslím, že..,“ je opět příliš obranná formulace, která z vás dělá slabocha. Zejména pokud vás někdo před ostatními zkritizoval a vy se chcete ohradit. Pokud jste v pozici nadřízeného, i oprávněná kritika nebude v této formě brána vážně. Vypadá to, že nemáte situaci pod kontrolou. Opět rada zní, jděte rovnou k věci.
„Jsem jenom zástupce/asistent pana Nováka.“ S těmito slovy při oslovení nového kolegy nebo obchodního partnera díru do světa neuděláte. Vysíláte do okolí signál, že s vámi nemusejí počítat, jste jen pěšákem na šachovnici firmy. Dobrovolně si dáváte menší význam, než jaký skutečně máte.
„Jsem tu jenom krátce,“ je podobně smrtící větou pro další kariéru ve firmě. Slůvko „jen, jenom“ při debatě o vaší pozici vyvolává v posluchačích falešný dojem o vaší skromnosti případně zdvořilosti.
Pokud se naučíte drobné slovíčko ze svého slovníku eliminovat, získáte větší důvěru v komunikaci s nadřízenými, podřízenými, ale i s kamarády a rodinnými příslušníky.
Zdroj: euro.cz
Načerpejte další informace
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…
Kdy dostanete od zaměstnavatele odstupné?
Výpověď od zaměstnavatele není nikdy příjemnou záležitostí. Zaměstnance čeká nejen hledání nové práce, ale také náhlý výpadek financí. Ten ale může alespoň částečně vyřešit odstupné. Kdy na…