Rozmyslete si, než si pustíte šéfa do facebookových přátel
Sociální sítě zažívají obrovský rozmach, je na nich téměř každý. Mladší generace, trochu zběhlejší v jejich využívání, se umí poměrně dobře chránit. Například svůj facebookový profil mají nastavnený tak, aby to, co sdílí, viděli jen lidé, co mají v přátelích. A nyní je otázka, jestli své pracovní kolegy nebo svého šéfa zahrnout do svých přátel a poskytnout mu tak pohled do svého soukromí.
Podle průzkumu téměř třetina Čechů neváhá pustit do svého virutálního prostoru svého nadřízeného nebo kolegy. Například ve Francii si takhle práci pouští do soukromí pouze osm procent uživatelů sociálních sítí. Je to zřejmě na každém z nás. Rozhodně však není vhodné se o svém zaměstnavateli na sociálních sítítch jakkoliv vyjadřovat a nebo sdílet rozesmáté fotografie z výletu, když máme být třeba v práci nebo nemocní. Pokud nedáte jinak, než vše ze svého života nabízíte i svým virtuálním přátelům, otevřeně se ke všemu vyjadřujete, raději svého šéfa o přátelství nežádejte. Předejte tím řadě nepříjemností.
Zkrátka je dobré si uvědomit, že dnes se informace řítí rychlostí blesku a když se necháte unést a po obzvlášť špatném pracovním dni upustíte páru právě na sociálních sítích, může vám to hodně uškodit. A už vůbec nezveřejňujte nějaké interní firemní informace. To si raději postěžujte kamarádům u piva.
Pokud máte své stránky volně přístupné, zároveň tím poskytujete i možnost budoucímu možnému zaměstnavateli pohled do vašeho soukromí ještě před tím, než vás přijme. Pokud máte na své zdi fotografie, které by se mu nemusely líbit, raději své stránky pořádně zabezpečte. Někdy se personalisté na příspěvky na sociálních sítích vyptávají přímo při pohovoru, i když podle studie Digitální deníky se s tím setkalo pouze pět procent Čechů. Výzkum byl proveden mezi 4 500 mladými lidmi z 11 zemí.
Společnost AVG zjišťovala, jak mladí lidé se sociálními sítěmi ve vztahu k práci nakládají. Téměř třetina přiznává, že ohledně jejich osoby je možné na internetu dohledat nějaké nevhodné fotky a že by je docela rádi odstranili. A více než polovina z nich to už někdy udělala.
Zdroj: jobs.cz
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…