Rozmysleli jste si nástup do práce? Pozor, může vás to něco stát
Absolvujete několik kol výběrového řízení, přijímací pohovor a jste vybráni na pozici. Nakonec se s personalistou dohodnete na tom, že podepíšete pracovní smlouvu. Vy si to však rozmyslíte a nechcete do nového zaměstnání nastoupit. Myslíte si, že stačí zavolat, že jste změnili názor? Omyl, od ledna roku 2014 totiž platí, že po vás zaměstnavatel může požadovat náhradu škody.
Kdy musíte platit zaměstnavateli náhradu škody?
Pokud už jednou personalistovi potvrdíte, že s vámi může počítat, nemůžete jen tak couvnout. Výběrové řízení, které někdy čítá i více kol, pro firmu znamená vynaložení nemalé dávky energie a peněz. Takže pokud už personalista někoho vybere, logicky chce, aby vítězný kandidát co nejdříve nastoupil a začal pracovat.
Problémy na vás čekají, i když žádnou smlouvu nepodepíšete a pouze potvrdíte nástup ústně. Podle občanského zákoníku po vás totiž může firma žádat uhrazení nákladů za zmařené výběrové řízení, případně ušlý zisk. Pokud se tedy rozhodnete požádat o práci ve Vrchlabí a po podpisu smlouvy couvnete, může vás to přijít opravdu draho.
Firma vás však nemůže žalovat o náhradu škody, pokud vám v nástupu zabránila vážná nemoc či úmrtí. V mnoha případech se můžete také se zaměstnavatelem dohodnout, vždy je ale třeba chovat se slušně – jedině tak můžete očekávat, že k vám bude zaměstnavatel vstřícný.
TIP: Chystáte se na pohovor? Vyzkoušejte naše ověřené tipy zde.
Co je předsmluvní odpovědnost?
Nové občanské právo mluví o takzvané předsmluvní odpovědnosti, která před rokem 2014 v občanském zákoníku neexistovala. Podle ní lze o pracovní smlouvě vyjednávat, jak dlouho chceme a případně se svobodně rozhodnout ji neuzavřít. Ovšem když už se uzavření smlouvy jeví jako „vysoce pravděpodobné“, nelze se jen tak otočit na podpatku.
Dobrou zprávou je, že totéž platí i naopak. Pokud zaměstnavatel uchazeči jasně potvrdí, že jej vybral, nemůže mu pár dní před nástupem zavolat a oznámit, že se rozhodl pracovní pozici neotevřít. Respektive může, ale uchazeč má právo na firmě domáhat náhradu škody, například nákladů na stěhování nebo cestovné.
Stejně tak se uchazečům nevyplatí o práci lhát. Pokud uchazeč tvrdí, že umí výborně anglicky, aby získal místo, a zaměstnavatel zjistí pravdu, až když mu vznikne škoda, zaměstnanec škodu musí opět uhradit. V případě, že se například přestěhujete za prací do Uničova a zaměstnavatel danou pozici zruší, máte právo na úhradu veškerých nákladů.
Rozhodnutí odmítnout práci poté, co jste již přislíbili svůj nástup, byste měli vždy řádně zvážit. Přestože zákon respektuje vaši svobodnou vůli smlouvu neuzavřít, může vás při nerozvážném příslibu nástupu čekat platba náhrady škody. Částky se přitom mohou vyšplhat i na několik desítek tisíc korun. Buďte tedy obezřetní a svému potenciálnímu zaměstnavateli v žádném případě nelžete.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Vyplatí se služební vůz od zaměstnavatele? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Zaměstnavatelé se čím dál více snaží zaujmout potenciální zaměstnance nejrůznějšími benefity. Jedním z nich může být poskytnutí služebního vozidla. To lze často využívat i v době,…