Průměrná měsíční hrubá mzda stoupá. Kvůli trvající inflaci si ale lidé koupí méně
Větší část pracujících chodí do práce především kvůli penězům. Potřebují platit složenky a najíst se, a tak je to právě výše jejich mzdy, která je zajímá při nástupu do zaměstnání. Rozdíly v průměrné mzdě jsou u nás dost velké. Navíc málokdo na ni dosáhne.
Průměrná hrubá mzda je poměrně důležitý ekonomický ukazatel. Ovlivňuje totiž nejrůznější ekonomické parametry, mezi které patří i minimální zálohy na pojistné u osob samostatně výdělečně činných nebo valorizace důchodů. Počítá se z mezd včetně příplatků, odměn, náhrad a doplatků. Český statistický úřad (ČSÚ) každé čtvrtletí zveřejňuje informace o vývoji průměrných mezd. Vychází přitom z podnikového výkaznictví.
Očekávaná průměrná hrubá mzda v roce 2024
Podle Českého statistického úřadu je v roce 2024 očekávaná průměrná měsíční hrubá mzda ve výši 43 967 Kč. Oproti roku 2023 je to zvýšení o 3 643 Kč.[1] Reálnou průměrnou hrubou mzdu bude ale možné přesně stanovit až na konci kalendářního roku.
Když se podíváme na průměrnou mzdu z hlediska jednotlivých krajů, a to podle údajů ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023, zjistíme, že nejvyšší mzdu pobírají v Praze. Zde si pracovníci průměrně přijdou na 55 925 Kč, což je dokonce více než průměrná hrubá mzda. Práce v Praze se proto zdá být z hlediska finančního ohodnocení nejvíce výhodnou lokalitou. Všichni ale pochopitelně nemohou bydlet v hlavním městě.
Po Praze si nejvíce lidé vydělají ve Středočeském kraji, v těsném závěsu za ním stojí Jihomoravský kraj. Nejnižší průměrné mzdy mají zaměstnanci v Karlovarském kraji, kde si přijdou v průměru na 40 559 Kč, a Pardubickém kraji, zde se průměrná mzda vyšplhala pouze na 41 802 Kč.
UPOZORNĚNÍ: Plat a mzda jsou dva zcela odlišné termíny. Mzdu pobírají všichni zaměstnanci v soukromém sektoru. Naopak státní zaměstnanci, jako jsou učitelé nebo úředníci, pobírají plat.
Co je to medián mezd?
Důležitým údajem je i tzv. medián mezd, který toho o typických příjmech pracovníků vypovídá podstatně více. Podle něho má polovina zaměstnanců hrubou mzdu vyšší než medián, zatímco u druhé poloviny je v porovnání s mediánem nižší.
Je totiž méně ovlivněný vysokými mzdami vrcholových manažerů, které průměrnou hrubou mzdu zvyšují. Platí pravidlo, že čím je větší rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem, tím je také vyšší mzdová nerovnost. Z toho lze vyvodit, že v České republice jsou mzdy vyrovnanější než ve vyspělých státech.
Medián je třeba odvozovat ze statisticko-matematického modelu na podkladě výběrového šetření, protože ve výkazech podniků jsou jen agregované údaje za celou organizaci. To je rozdíl oproti průměrné mzdě, která je vypočtena na základě podnikového výkaznictví.
Průměrnou mzdu si v ČR vydělá jen jedna třetina obyvatel. Stále bohužel existují poměrně velké rozdíly v tom, kolik si vydělají ženy oproti mužům. V roce 2023 dosáhl medián mezd 42 340 Kč u mužů a 36 842 Kč u žen. Mezi pracovníky s nižší průměrnou mzdou tedy převládají hlavně ženy – více si o této problematice můžete přečíst zde.
Kdo si vydělá nejvíce a kdo nejméně?
Pořadí odvětví podle výše průměrné mzdy se od 2019 do 2023 příliš nezměnilo. Nejvyšší mzdy jsou stále v IT a komunikacích, kde dosahují 77 915 Kč, přičemž od roku 2019 vzrostly o 31,6 %. Druhé nejvyšší výdělky jsou v peněžnictví a pojišťovnictví, kde dosahují 72 440 Kč. Nejvíce si polepšili zaměstnanci v energetice, jejichž průměrná mzda se zvýšila o 37,8 % na 68 186 Kč.[2]
Naopak nejnižší mzdy zůstávají v pohostinství a ubytovacích službách, kde průměr činí necelých 25 731 Kč – od roku 2019 vzrostly o 22,9 %. Druhé nejnižší výdělky mají pracovníci v administrativních a podpůrných činnostech. Velmi slabý 21,7% růst mezd zažilo zemědělství a lesnictví. Nejpomalejší růst zaznamenaly především odvětví, na nichž se podílí stát.
Průměrná hrubá mzda a inflace
Od roku 2021 drtí českou ekonomiku inflace. Český statistický úřad vydává údaje o míře inflace, která vyjadřuje přírůstek průměrného ročního indexu spotřebitelských cen. V únoru 2024 dosáhla hodnoty 8,2 %. V roce 2023 byla přitom průměrná roční inflace 10,7 %.
Přestože průměrná hrubá mzda v roce 2024 opět narostla, vzhledem ke zvýšení spotřebitelských cen v loňském roce 2023 reálně mzda klesla o 2,9 %. To není zrovna příznivá zpráva pro zaměstnance. Znamená to totiž, že si toho koupí za své peníze méně.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…