Příspěvek na dojíždění do práce se dočkal úprav. Aby na něj dosáhlo více lidí

Přimět k práci i ty, kterým se to například kvůli dojíždění nevyplatí. Tomu měl pomoci příspěvek na dojíždění. Od letošního dubna je možné o příspěvek úřad práce požádat. Během prvních tří měsíců to však mnoho lidí neudělalo. Zní to neuvěřitelně, ale za dobu fungování tohoto příspěvku v pěti krajích ČR (Ústecký, Olomoucký, Jihomoravský, Karlovarský a Moravskoslezský) o něj požádalo jen 85 lidí, ale obdrželo ho pouhých 21 z nich. Nejčastěji se žádosti týkaly částky 1500 Kč, tedy vzdálenosti od 10 do 24 kilometrů. V červenci se tedy tento příspěvek dočkal úprav a nyní by na něj mělo dosáhnout více lidí.
Cílem změn, které se odehrály v červenci, je zvýšit počet těch, kteří na příspěvek na dojíždění do práce a pomůže jim při hledání zaměstnání.
Příspěvek na dojíždění do práce – nové podmínky 2016
- Příspěvek může dostat každý, kdo je klientem úřadu práce déle než 5 měsíců (předtím 1 rok) a domluví si práci v jiném městě, než ve kterém bydlí.
- Práce musí být zajištěna po dobu šesti měsíců bez ohledu na to, jestli jde o smlouvu na dobu neurčitou nebo určitou (předtím byl nutnou podmínkou alespoň rok)
- Nově mohou příspěvek obdržet i žadatelé z Královéhradeckého kraje.
- O příspěvek je nutné požádat ještě před ukončením evidence na úřadu práce, tzn. v okamžiku, kdy si člověk práci teprve domluvil.
- Nově nesmí výdělek v nové práci přesáhnout 1,5 násobek průměrné mzdy tzv. 39 000 Kč (předtím byla tímto limitem průměrná mzda 26 000 Kč).
- Zcela zmizela podmínka, která omezovala nástup k zaměstnavateli, u nějž žadatel pracoval v minulých dvou letech.
- Příspěvek je i nadále proplácen po dobu jednoho roku.
Příspěvek na dojíždění do práce není i nadále možné čerpat na dojíždění do jiného státu, výjimkou je pouze Moravskoslezský kraj.
Výše příspěvku se odvíjí od délky vzdálenosti mezi bydlištěm a pracovištěm, nikoliv od způsobu dopravy
do 10 km - 1 000 Kč
10 -24 km - 1 500 Kč
25-50 km - 2 500 Kč
nad 50 km - 3 500 Kč
Při žádosti o příspěvek je nutné doložit, že v místě bydliště neexistuje pravidelná hromadná doprava.
Načerpejte další informace
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…