Příspěvek na dojíždění do práce 2024 – jak ho získat a kolik můžete dostat?
Pokud jste dlouhodobě nezaměstnaní, hledáte práci, ale nemáte prostředky na dojíždění, může pro vás být řešením příspěvek na dojíždění do práce od Úřadu práce ČR. Podpora známá také jako „příspěvek na podporu regionální mobility“ má za cíl motivovat lidi k přijetí zaměstnání i mimo místo jejich bydliště. Pojďte s námi zjistit, jak funguje a kolik s ním můžete získat.
Obsah článku
Kdo má nárok na příspěvek na dojíždění do práce?
Nárok na příspěvek na dojíždění do práce mají uchazeči o zaměstnání, kteří jsou v evidenci Úřadu práce déle než 5 měsíců. Žádost lze podat i v případě, že jste v evidenci Úřadu práce kratší dobu, pokud:
- jste byli propuštěni v rámci hromadného propouštění,
- pečujete o děti,
- nemůžete získat pracovní místo ve své obci kvůli zdravotnímu stavu nebo nedostatečné praxi.
Dále mají nárok uchazeči o zaměstnání, kterým není možné zprostředkovat zaměstnání v místě jejich bydliště s ohledem na kvalifikaci, dosavadní praxi, věk, péči o dítě a zdravotní stav. Toto se posuzuje na základě rozboru situace na trhu práce s přihlédnutím k dlouhodobým trendům v rámci požadavků na volná pracovní místa.
Pokud tedy máte potřebnou kvalifikaci pro práci cukráře v Praze, ale bydlíte v Kladně, může vám stát nabídnout příspěvek na dojíždění na několik prvních měsíců. Během práce si můžete vytvořit finanční rezervu, se kterou budete poté sami financovat náklady na dopravu.
Jaké podmínky je třeba splnit?
Tím, že máte nárok na získání příspěvku, však nic nekončí. Pro jeho vyplacení musíte splnit ještě některé z podmínek. Podle nich:
- Musí být pracovní smlouva uzavřena na dobu neurčitou nebo na dobu určitou delší než 6 měsíců,
- V pracovní smlouvě musí být uvedena adresa místa výkonu práce.
- Uchazeč nesmí v posledních dvou letech pracovat u stejného zaměstnavatele, ke kterému nyní nastupuje.
TIP: Hledáte novou práci? Připravte se na pohovor s naším článkem zde.
Jak zažádat o příspěvek na dojíždění do práce?
Žádost o příspěvek na dojíždění do práce se podává na Úřadu práce. Formulář žádosti je k dispozici ke stažení nebo vám ho poskytnou pracovníci Úřadu práce přímo na jedné z poboček. Žádost je třeba podat před nástupem do nové práce, jinak vám ho úřad nemůže poskytnout. Zároveň je k žádosti třeba doložit:
- pracovní smlouvu, ve které je uvedeno datum nástupu, délka trvání smlouvy a místo výkonu práce,
- průkaz totožnosti.
Jak se příspěvek vyplácí?
O příspěvek můžete od roku 2016 žádat přímo na pobočce Úřadu práce ČR, který ho také vyplácí. V případě schválení vaší žádosti vám bude Úřad práce vyplácet příspěvek na základě výplatního listu, který vám vystaví zaměstnavatel za každý odpracovaný měsíc.
Příspěvek vám tedy bude vždy vyplacen až po předložení výplatnice. Jestli máte zažádáno o příspěvek a dojíždíte do práce v Chodově, bude vám tedy částka vyplacena až po vystavení první výplatnice.
Úřad práce může kontrolovat docházku a v případě neomluvené absence na pracovišti má právo výši vašeho příspěvku snížit. Vyplácen je navíc vždy pouze bezhotovostně.
Výše příspěvku na dojíždění do práce
Výše příspěvku se odvíjí od dojezdové vzdálenosti z místa trvalého bydliště do místa výkonu práce. Měsíční výše příspěvků stanovené pro rok 2024 najdete vypsané v tabulce níže.
Vzdálenost | Příspěvek |
Do 10 km | 1 000 Kč |
Od 10 do 25 km | 1 500 Kč |
Nad 25 do 50 km | 2 500 Kč |
Nad 50 km | 3 500 Kč |
I zde ale můžete počítat s výjimkami. Pokud například pečujete o dítě ve věku do 4 let, částky se zvýší o 25 %. Mimo jiné myslete na to, že vám stát nebude příspěvek poskytovat po celou dobu trvání pracovního poměru. Podle zákona vám ho může vyplácet maximálně po dobu 12 měsíců. Pokud o práci přijdete nebo se dopustíte nějakého přestupku, může vám být nárok na příspěvek odebrán.
Příspěvek na dojíždění do práce je užitečný pro ty, kteří dlouhodobě hledají zaměstnání a jsou ochotni za prací dojíždět. V mnoha případech vám pomůže pokrýt část nákladů na dopravu, díky čemuž získáte více času na to, abyste našli způsob, jak pracovat i dále od místa vašeho bydliště. Pokud se nacházíte v situaci, kdy zvažujete dojíždění do zaměstnání a splňujete podmínky pro získání příspěvku, určitě stojí za to si o něj zažádat.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…