Práci máte, ale bude se vám ve firmě líbit? Poradíme, jak to zjistit
Zdá se, že jste našli práci, kde by vás to nejen dobře živilo ale i bavilo. Teď jen ještě jak zjistit, jestli i ta firma je dobrá. Jesli tam jsou dobré vztahy mezi kolegy, nesedřou vás z kůže a jestli šéf není egomaniacký despota. Zkrátka je dobré si své budoucí zaměstnání tak trochu proklepnout.
Zjistěte si o novém zaměstnavateli vše, co můžete. Prověřte si ho na internetu. Dívejte se na to, jak na vás působí jejich webové stránky, zjistěte si, s kým spolupracuje a jaké má reference. Pokud máte sebemenší možnost, kontaktujte bývalé i ty současné zaměstnance. Ale hlavně nenápadně.
Důležité je i prostředí firmy a to jak se tam chovají stávajíci zaměstnanci. Tady je dobré dát na svoji intuici, obvykle nezklame. Vnímejte barvy, množství květin, vzdušnost kanceláří, množství osobních předmětů, kterými se mohou zaměstnanci obklopovat. Všimněte si, jestli se lidé přirozeně baví nebo jestli je tam napjaté atmosféra a úporné ticho.
Hodně zjistíte i od prvního pohovoru s šéfem. Přinesla vám sekretářka vodu, kávu? Jak se přitom tvářila a jak se šéf choval k ní. Dobré je si všímat i věkového průměru zaměstnanců.
Jak poznat dobrého zaměstnavatele?
1. První kontakt - recepce.
Pokud se už na recepci cítíte jako vetřelec, zbystřete. Klidně i tak trochu poslouchejte, o čem se recepční baví, můžete se hodně dozvědět.
2. Pozdrav je důležitý
Pozdraví vás budoucí kolegové hlasitě a s úsměvem? To svědčí nejen o jejich slušném vychování, ale také o srdečnosti firmy jako takové.
3. Jaká je atmosféra?
Ozývá se z kanceláří dětský hlas a kolem vás právě proběhl pes? V práci bude vládnout pohodová a neformální atmosféra. Pokud kolem vás naopak proklapávají upravené dámy v kostýmkách, bude to trochu upjatější. Záleží na tom, co vám více vyhovuje.
4. Vykačka a nebo hned tykačka?
Tykání a vykání ne vždy souvisí s velikostí firmy. I ve společnostech o dvaceti zaměstnancích si někdy i po deseti letech spolupráce kolegové vykají. Výjimku netvoří ani firmy, ve kterých si s kolegy budete poprvé a naposledy vykat během svého přijímacího řízení. Neplatí ani pravidlo, že pokud si šéf s podřízenými tyká, ztrácí autoritu, to je nesmysl. Kvalitní manažer si udrží úctu a respekt i při tykání.
5. Jsou dveře do kanceláří otevřené?
Působí to jako detail, ale pokud jste nuceni všude klepat, automaticy vás to směruje do podřadné pozice. Pokud jsou dveře kanceláří naopak otevřené, opět to značí neformální firmu.
7. Co je tam drží?
Během pohovoru se personalisty nebo budoucího nadřízeného zeptejte, na co se každé ráno těší do práce a co je ve firmě drží. Vychrlí odpověď bez zaváhání nebo se musejí dlouze zamýšlet? Váhavá odpověď by pro vás měla být varováním. Pokud si nedokážou vzpomenout na nic pozitivního, jak se vám s nimi bude asi pracovat? A za jak dlouho po nástupu se asi pošmourná nálada odrazí i na vás?
8. Rovnocenné jednání
Tak to by mělo být znát už při prvním kontaktu. Pokud se chovají nadřazeně, tak raději hned pryč. Neměli by vás nechat ani dlouho čekat někde na recepci. Zkrátka byste se měli cítit jako vítaní a rovnocenní partneři.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…