Zaměstnání v Německu? Jaké má výhody a na co se připravit?
Přemýšlíte nad tím, že byste chtěli zkusit pracovat alespoň několik měsíců v zahraničí? Vsaďte na Německo - práce u našeho západního souseda má hned několik výhod. Německá ekonomika je jednou z nejsilnějších na světě, což se promítá do vysokých mezd a životní úrovně. Německo je blízko, a proto je vhodné i pro dojíždění na týdenní turnusy, anebo v příhraničí na každodenní pendlování, pokud se nechcete přestěhovat natrvalo. A pro získání skvělé práce dokonce nemusíte mluvit německy. Pojďme se podívat, co je dobré vědět, než začnete práci v Německu hledat.
Důležité dokumenty a pojištění v Německu
Pro práci v Německu nejsou potřeba žádné speciální dokumenty. Díky členství České republiky v Evropské unii stačí pro práci v Německu občanský průkaz, pracovní povolení není nutné. Jedinou povinností je přihlášení německého bydliště na místním obecním úřadu do 14 dnů od příjezdu.
Pokud v zemi pracujete na německou smlouvu, máte stejná práva na pojištění jako Němci. To znamená povinné zdravotní a sociální pojištění za stejných podmínek, jako mají místní obyvatelé. Stejné výhody se vztahují i na vaše rodinné příslušníky.
Mzda a benefity v Německu
Mzdy v Německu jsou několikanásobně vyšší než v České republice. Minimální mzda je dána zákonem a je pravidelně navyšována. V současné době je stanovena na 9,19 € za hodinu, což odpovídá asi 235 Kč. Při plném pracovním úvazku (40 hodin týdně) si tedy vyděláte minimálně zhruba 40000 Kč.
Také průměrná mzda je přibližně 2,5x až 3x vyšší než v České republice. Záleží na konkrétní spolkové zemi, dodnes jsou ve výdělcích velké rozdíly v zemích bývalého západního a východního Německa. Pro celou zemi se průměrná mzda pohybuje kolem 3500 €.
Mezi oblíbené benefity patří v Německu kratší pracovní týden (např. 35 hodin), vánoční a letní prémie, dny dovolené navíc (ze zákona 4 týdny), slevy na firemní produkty a další. U práce v pohostinství nebo ve výrobě je poměrně obvyklé, že zaměstnavatel nabízí hrazené ubytování. To je velkým lákadlem zejména pro první měsíce, protože vám to značně usnadní stěhování do nové země.
Práce v Německu bez znalosti němčiny
Ačkoliv vysoké výdělky a životní úroveň v Německu láká množství českých pracovníků, někoho drží zpátky obavy kvůli neznalosti německého jazyka. Na některých pracovních pozicích je možné využívat jako alternativu angličtinu a existují i firmy a agentury dlouhodobě spolupracující s českými pracovníky - v tom případě tedy není znalost cizího jazyka vůbec vyžadována.
Na druhou stranu je důležité vzít v úvahu i osobní rovinu a tam se často bez němčiny neobejdete. Také váš nový zaměstnavatel, i když znalost jazyka vyloženě nevyžaduje, spíše upřednostní kandidáta alespoň se základy němčiny, který tím pádem lépe zapadne do týmu. Z toho důvodu je dobré před odjezdem do Německa absolvovat minimálně základní kurz a i následně po přestěhování se dále vzdělávat.
Kde hledat práci v Německu
Způsobů, jak hledat práci v Německu, je hned několik. Momentálně je nabídka různých pozic opravdu široká a pro hledání můžete využít množství pracovních portálů nebo agentur. Pokud žijete v pohraničí, mohly by vás zaujmout pozice, které lze vykonávat jako tzv. pendler. To znamená, že můžete do práce do Německa každý den dojíždět bez nutnosti stěhování.
Výhodnou variantou je hledat práci na českém portálu a do Německa se přestěhovat až po získání práce. Díky tomu ušetříte náklady v prvních měsících, kdy byste byli v Německu bez příjmů. Na našem portálu najdete rozmanitou nabídku volných pracovních pozic v Německu od řemeslnických prací, přes odborné pozice jako je zdravotní sestra, pečovatelka nebo vývojář softwaru, po práci v pohostinství.
Autorem článku je Jana Březinová. Další zajímavé informace o práci v Německu najdete na jejím blogu https://jakdonemecka.cz/.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…