Pozor! Zaměstnavatel může sledovat vaši činnost na počítači!
Zaměstnavatelé samozřejmě chtějí zaměstnance, kteří budou pracovat maximálně výkonně a nenechají se od své práce nikterak vyrušovat. Nadřízený navíc může vaši pracovní náplň celkem snadno kontrolovat. Jak a v jakém rozsahu si vysvětlíme.
Obsah článku
Používání počítače a internetu k soukromým účelům v pracovní době
Ruku na srdce, kdo z nás nikdy nezabrouzdal v pracovní době na internet a nepodíval se na soukromý email či si nepřečetl aktuální zprávy o dění ve světě. Víte ale, že pokud vám k tomu zaměstnavatel nedal výslovný souhlas, porušujete tím zákon?
Zákoník práce zaměstnancům výslovně zakazuje používat prostředky zaměstnavatele k soukromým účelům bez jeho souhlasu. Mezi ně může patřit právě počítač či mobilní telefon. Zaměstnavatel má zároveň právo přiměřeným způsobem kontrolovat dodržování tohoto zákazu.
Na stranu druhou zákon také říká, že zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu monitorovat činnost svých zaměstnanců, ať už skrytě či vědomě. Mezi takovou činnost spadají odposlechy hovorů, kontrola elektronické i listovní pošty apod.
Tyto dvě věci opravdu nejdou tak snadno dohromady a není proto zcela jednoduché, aby zaměstnavatel kontroloval, zda se pracovníci na počítači věnují výhradně své práci.
Sledování počítače zaměstnanců
Jak již bylo řečeno, zaměstnavatel může kontrolovat, co v pracovní době děláte na počítači. K soustavnému sledování ale může docházet pouze v případech tzv. zvláštní povahy. Tento pojem zákoník práce bohužel vysvětluje dost nejasně, proto s ním mají mnohdy problém i sami odborníci na pracovní právo.
Druhy možného monitoringu pracovníků
V době coronaviru se rozmohl home office a potřeba zaměstnavatelů kontrolovat své zaměstnance. V souvislosti s tím vzniklo mnoho tzv. bosswarů, které monitorují činnost ve dvou rovinách:
1. monitoring času
Zaměstnanci musí přesně zaznamenávat, kolik času stráví plněním pracovních úkolů. U absurdnějších případů si musí zaznamenat i pauzu na toaletu či uvaření čaje. Zaměstnavatel z těchto záznamů dokáže vyhodnotit, jestli se pracovník poflakuje a zda mu některé pracovní činnosti netrvají až příliš dlouho. Celkem dobře se tak měří výsledná efektivita práce.
2. kompletní monitoring všech činností na PC
Kompletní monitoring zahrnuje analýzu využívání aplikací, navštívené weby, kontrolu pohybů myší a aktivity klávesnice. Tato kontrola je o něco komplexnější a váš šéf díky tomu zjistí, jestli nenavštěvujete weby, které s prací vůbec nesouvisí nebo zda práci na počítači pouze nepředstíráte.
Skrytá kontrola PC není dovolena
Vždy ale platí, že zaměstnanec musí být o monitorování předem informován. Softwary fungují tak, aby rozpoznaly, které činnosti souvisí s výkonem práce a které nikoli. Nepřipadá v úvahu, aby vám šéf četl soukromé emaily, a jiné konverzace. To mu zákon rozhodně neumožňuje, protože by tím zasahoval do vašeho soukromí.
Na co si dát pozor, aby nedošlo omylem k přečtení vaší soukromé konverzace? O takovém případu jsme psali zde.
Pokud pracujete například jako finanční poradce a váš nadřízený zjistí, že si krátíte čas mezi schůzkami hraním her a při tom zanedbáváte povinnou administrativu, jistě vás za to nepochválí. Za takové chování vám může dokonce hrozit i výpověď.
Monitoring PC není jedinou možností kontroly
Instalace bossware nebo jiných monitorovacích programů není ale jedinou cestou kontroly zaměstnanců. Existuje snazší řešení, než je analýza práce na PC, které se navíc ve firmách využívá velmi často. Jednoduše stačí zablokovat stránky, které by neměli zaměstnanci navštěvovat. Ve většině případů jde o nejrůznější sociální sítě či herní portály. Zaměstnavatelé si tak ušetří starosti s tím, zda neporušují zákon a v neposlední řadě ušetří za nákup a instalaci tohoto softwaru.
Další možností naopak je povolit pouze pár stránek, které by pracovník mohl při výkonu své činnosti potřebovat. Tím se částečně zamezí, že by se zaměstnanci rozptylovali čímkoli jiným. Na stranu druhou mobilní telefon jim nikdo zabavit nemůže, takže hry nebo sociální sítě můžou používat na něm.
Sledování zaměstnanců kamerou
S kamerovými systémy na pracovišti se setkají zejména dělnické profese či bankéři. Když je zaměstnanec natáčen na kameru, jde o zásah do jeho soukromí. Vedoucí pracovníci by si tak měli velmi dobře rozmyslet, kam kamery umístí a jestli si jejich přítomnost dokážou dostatečně obhájit.
Monitorování veřejného prostoru
Dlouhodobě sledovat své zaměstnance nejen v pracovním prostoru, ale i na místech jako je třeba jídelna či odpočinková místnost, je dovoleno pouze ve výjimečných případech. Zákoník práce přímo uvádí, že k tomu musí mít zaměstnavatel závažný důvod, který vychází z povahy jeho činnosti podnikání. Tuto podmínku splňují nejčastěji provozy, kde se pracuje s chemikáliemi nebo vysokými finančními obnosy.
Kamery na pracovišti musí mít relevantní důvod
Kamery mají zajistit buď bezpečnost provozu nebo ochranu majetku. Musí jít zároveň o jediný způsob, jak tohoto cíle dosáhnout. Kamerové systémy tak dávají smysl v provozech, kde se pracuje s nebezpečnými látkami nebo například v bankách či směnárnách, kde pracují s finanční hotovostí.
Kamerový systém nemůže monitorovat každý krok zaměstnanců, ani to kdy a kolikrát si odskočí či s kým po cestě prohodí pár slov. Z tohoto důvodu se kamery nesmí instalovat do těchto prostorů - šatny, kuchyňky či odpočinkové místnosti. Zaměstnavatel by si v takovém případě jejich instalaci velmi těžko obhájil.
Pokud chcete instalovat kamery proto, abyste měli přehled, v kolik chodí pracovníci do šatny, neuspějete. Pro tento konkrétní případ lze totiž instalovat čipy.
Co když s kamerou nesouhlasím?
Pokud třeba jako prodavač s kamerami na pracovišti nesouhlasíte, bohužel s tím moc nezmůžete. Zaměstnavatel totiž k jejich instalaci nepotřebuje váš souhlas. O jejich instalaci ale musíte být informovaní.
Máte podezření, že jsou kamery instalovány nelegálně? Obraťte se na pobočku krajské Státní inspekce práce, která váš podnět prověří. Podnět lze samozřejmě zaslat anonymně.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…