Posíláte všude stejný životopis? Děláte chybu, přizpůsobte ho požadované pozici

Máte v počítači uložený svůj životopis a ve stejné podobě ho rozesíláte do všech možných firem? Děláte chybu. Je dobré životopis vždy upravit podle toho, o jakou pozici se ucházíte. Samozřejmě, že není potřeba ho upravovat celý, stačí jen některé pasáže. Poradíme vám, jak na to.
V první řadě si musíme uvědomit, co asi žádaná pozice vyžaduje. Pokud se o ni ucházíme, měli bychom mít alespoň nějakou představu, co má v popisu práce. Dobré je si pořádně přečíst inzerát, co daná firma vlastně požaduje. Pak už stačí jen ve svém životopise zdůraznit to, co potenciální budoucí zaměstnavatel chce. Ať už je to například znalost nějakého konkrétního systému nebo programu. Zaměstnavatel může požadovat nejrůznější dovednosti nebo třeba komunikativní schopnosti. Pokud je máte, zkuste to do svého životopisu nějak vpašovat a zdůraznit.
Pokud vlastníte nějaký certifikát nebo osvědčení, které by požadované schopnosti dokazovaly, určitě to v životopise uveďte. Pokud máte to, co firma požaduje, určitě to nedávejte na konec. Tyto informace dejte hned na začátek. Jestli nemáte oficiální certifikáty, zkuste tyto informace vpašovat například do odstavečku s nadpisem: Informace o mně. Nemusíte psát romány, stačí pár vět. Klidně v něm stručně popište, co jste v minulém zaměstnání dělali.
Nemusíte jet přesně podle šablony životopisů, jejichž vzory najdete na internetu. Ale trochu to nějaký systém chce. Nemíchejte všechno dohromady. Měňte v případě, že to dává smysl. Pokud se například hlásíte do určitého oboru, je dobré uvést, že v něm máte praxi, pokud to tak je, hned zezačátku, i když porušíte zavedený postup, že se pracovní zkušenosti sepisují pod sebe podle stáří. Personalista si to přečte hned, nemusí se k tomu prokousávat.
Klidně si i trošku upravte třeba název pozice. Když se hlásíte na asistentku a dělala jste sekretářku, klidně můžete svou původní profesi trochu pozměnit. Samozřejmě musí jít o podobnou pracovní náplň.
Některé věci zase není nutné v životopisu psát. Zejména ty, které s pozicí nesouvisí. Pokud se nyní hlásíte na místo asistentky ředitele, tak není nunté psát, že jste rok po ukončení školy pracovala ve stánku na zmrzlinu.
Na závěr je třeba říci, že trochu životopis k žádané pozici upravit můžete, ale určitě se nevyplatí lhát. Většinou se na to brzy přijde.
Načerpejte další informace
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…