Poobědový šlofíček výkonnost neohrozí, spíše naopak
Také se vás po obědě vždy zmocní únava a vy byste si nejraději dali šlofíčka? A to samozřejmě bez výjimky, jestli se jedná o víkendový nebo pracovní den? Nic neobvyklého, v zemích jižní Evropy s tím počítají. Proto mají poobědové siesty. Dokonce i vědci zjistili, že ten, kdo si po obědě rád pospí, má menší riziko, že dostane infarkt.
Bohužel v našich zeměpisných šířkách se poobědové spinkání nosí snad jen v mateřských školách. Evropská společnost kardiologů však dokonce takové poležení doslova doporučuje. Jistě, ne každý si může dovolit jít si během dne lehnout. V době, kdy chodíme do zaměstnání, je to prakticky vyloučené. Možná by se zaměstnavatelům vyplatilo, nechat své pracovníky tak na dvacet minut spočinout. Mezi jednou a druhou hodinou odpolední totiž podle statistik dochází k největšímu využívání internetu v práci - ale k soukromým účelům. Lidé si zkrátka potřebují odpočinout alespoň mentálně, když už se nemohou natáhnout na kavalec. V pozdějších odpoledních hodinách už zase produktivita práce stoupá.
Jeden odpolední šlofík prokazatelně zvyšuje produktivitu o 30%, zlepšuje bdělost a koncentraci a to téměř o 100% a snižuje riziko srdečních příhod.
Pokud jste příznivcem poledního spánku, tak je to dobře. Mohou se tomu naučit i studenti. Pokud se během náročného zkouškového období naučí si dáchnout, tak se jim zlepší pozornost i schopnost věci si zapamatovat. Mozek totiž během odpočinku retsartuje a vymaže krátkodobou paměť. A stačí jen 15-20 minut, takže se ani příliš nezdržíte.
Nyní je před námi pouze jediný problém. Jak tohle všechno vysvětlit šéfovi. Ten nebude nadšený, když najde své zaměstnance, jak leží s hlavou na stole. U nás zatím jedinou nadějí je, že nadřízený pochází z jižních evropských zemí nebo je nadmíru osvícený.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…