Pochválil by vás profesor z Básníků za pořádek na pracovním stole?

Pamatujete si na známou scénu z Básníků týkající se pracovního stolu a jeho uspořádání? Něco na tom je. Rozházené pracovní místo a stůl plný papírů? Můžete tak snadno ztratit z dohledu důležité dokumenty, ale navíc budete na své kolegy působit chaoticky. Pracovní nepořádek totiž může snižovat produktivitu, a proto se uvádí, že by 50% pracovní plochy mělo být volných.
Pro řadu firem je nepořádek na pracovních stolech velké téma. Často zakazují i rodinné fotky a odložené hrnky od kávy.
V knize Jak nebýt perfektní, ale úspěšný od Simone Jansonové najdete návod, jak do hodiny uklidit stůl. Jde o čtyři kroky, na každý potřebujete 15 minut a nikdo vás nesmí rušit.
V prvních 15 minutách si připravte strategii: co je cílem úklidu, jak má vypadat výsledek. Přisuňte odpadkový koš, pořadače a zkontrolujte, zda máte v úložných prostorech stolu místo.
Dalších 15 minut vše, co máte na stole, rozdělujte na tři hromádky: A – věci, které chcete ponechat, B – papíry, na něž se musíte ještě podívat, C – to, co můžete vyhodit do koše.
Čtvrt hodiny máte na to, abyste roztřídili papíry ze skupiny B. Jednu část přesunete na hromadu A, druhou do koše. V časové tísni jste nekompromisní.
Posledních 15 minut zařadíte věci z hromady A do úložného systému. Netřiďte dokumenty tematicky, ale nejlépe podle abecedy, a to podle lidí, projektů či témat. A vysypte koš.
Pojetí úklidu pracovního stolu jako vědní disciplíny může vyvolávat schovívavý úsměv, v mnoha firmách k tomu však nemají daleko. Haldy papírů, uprostřed vykukuje monitor počítače, rozjedená svačina a další harampádí, takové obrazy firmy většinou netolerují.
Dokonce někde mají i pravidlo, že před odchodem si zaměstnanci musejí své pracovní místo uklidit a srovnat. Podle odborníků jsou v tomto směru nejsystematičtější asijské společnosti, ale také třeba firmy z Německa. Důraz na uspořádání věcí na stole kladou zejména tam, kde se zaměstnanci dostávají do styku s klienty - to platí třeba pro banky. Naopak volnější pravidla panují v reklamě či médiích.
Na podobné nařízení má firma plné právo. Prostor v kanceláři je totiž pracovištěm, nikoliv soukromým prostředím dotyčného zaměstnance. Důvodem může být také bezpečnost práce, ale také zabezpečení klientských informací.
Při úklidu pracovní desky je důležité omezit se na nejdůležitější věci, které musíte mít stále po ruce. V rámci každodenní práce potřebujete počítač, telefon, malou kartotéku, stojan na kancelářské potřeby a případně tiskárnu nebo fax. Všechno ostatní by mělo mít své místo jinde. Stejný postup byste měli aplikovat i na pracovní plochu počítače. Zredukujte počet ikon na minimum a naučte se pracovat se složkami tak, abyste vždy našli co hledáte. Když budete udržovat obě plochy čisté, budete mít vše lépe pod kontrolou.
Načerpejte další informace
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…