Pečujete v rámci OČR o blízkého? Zjistěte, kdy máte nárok na ošetřovné!
Dítě skolí nemoc a nedá se svítit, musíte s ním být doma. A nemusí jít jen o vašeho potomka, onemocnět může kdokoliv z vašich blízkých a pokud je marod tak, že se o sebe nemůže postarat, nezbývá vám nic jiného než jít na tzv. OČR neboli ošetřování člena rodiny. Kdo má na ošetřovné nárok a na jak dlouhou dobu?
V každodenním životě se může stát, že váš blízký onemocní natolik vážně, že vyžaduje vaši plnou péči a pozornost. To s sebou nese nejen emoční, ale i finanční zátěž. V mnohých případech se nemůžete věnovat své práci, a právě pro tyto okamžiky existuje v českém právním řádu institut ošetřovného. S ním můžete zůstat doma, aniž byste přišli o své místo v práci v Jihlavě či jiném městě a zcela ztratili svůj příjem. Nárok na ošetřovné však nemá každý.
Procházet aktuální nabídky práce
Co je to ošetřovné a kdo má něj nárok?
Ošetřovné je dávkou nemocenského pojištění, která je upravena v zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Určená je zaměstnancům, kteří nemohou do práce, protože potřebují pečovat o nemocného člena domácnosti nebo o zdravé dítě ve věku do 10 let, kterému zavřou školu či školku kvůli epidemii, havárii nebo jiné neočekávané události.
Ošetřovné může zaměstnanec čerpat také v případě, že onemocní člověk, který mu o dítě běžně pečuje. Pokud je jeden z rodičů s dítětem na mateřské nebo rodičovské a pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, není možné, aby na totéž dítě souběžně některý z rodičů dostal ošetřovné.
Je tu ale výjimka, když člověk, který je s dítětem na rodičovské nebo mateřské, onemocní, čerstvě znovu porodí nebo se dostane do karantény, pak ho může zastoupit druhý rodič, a pokud splňuje ostatní podmínky, může čerpat ošetřovné. O nároku na ošetřovné člena rodiny rozhoduje příslušná OSSZ, která se určuje podle sídla zaměstnavatele nebo účtárny.
TIP: Víte, co jsou to sick days? Přečtěte si o nich více v našem článku zde.
Kdo nárok na ošetřovné nemá?
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na ošetřovné nárok nemají – ani v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Když je jeden z rodičů podnikatel a druhý zaměstnaný, ošetřovné může čerpat pouze zaměstnaný. Kromě toho na ošetřovné nemáte nárok:
- pokud pracujete na bázi dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ),
- během prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti.
DŮLEŽITÉ: U dítěte ve věku do 10 let vzniká zaměstnanému rodiči nárok na ošetřovné víceméně pokaždé, když dítě ochoří nebo se vážněji zraní. U starších dětí a dalších členů rodiny dávku dostanete jen v případě, že nezbytnost ošetřování potvrdí ošetřující lékař nemocného.
Jak můžete ošetřovné čerpat?
Ošetřovné můžete čerpat nanejvýš po dobu 9 dní. Začátek lhůty běží ode dne, kdy nutnost ošetřovat člena domácnosti nebo pečovat o dítě vznikla. V průběhu lhůty se mohou rodiče v péči o dítě jednou vystřídat, celková doba čerpání dávky se tím ale nemění.
Kdo žije sám a stará se o dítě do 16 let věku, které ještě nedokončilo povinnou školní docházku, může ošetřovné čerpat až 16 dní. Podobně jako nemocenská se ošetřovné vyplácí i za svátky a víkendy. Více se o nemocenské dočtete v tomto článku.
Co je to dlouhodobé ošetřovné?
Dlouhodobé ošetřovné v České republice je zavedenou součástí systému nemocenského pojištění, které je poskytované od 1. června 2018. Dávka je určena pro osoby, které se rozhodnou pečovat o blízkého člena rodiny vyžadujícího dlouhodobou péči.
Nárok na dlouhodobé ošetřovné mají příbuzní, partneři nebo osoby žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti pod podmínkou společného místa trvalého pobytu. Základním předpokladem pro vyplacení dávky je účast na nemocenském pojištění a potvrzení od ošetřujícího lékaře, že zdravotní stav ošetřované osoby po propuštění z hospitalizace vyžaduje domácí celodenní péči.
Doba hospitalizace přitom musí činit minimálně 4 kalendářní dny a předpokládá se, že péče bude poskytována minimálně dalších 30 dnů. Zájemci o dlouhodobé ošetřovné musí splňovat určité podmínky, včetně zmíněné účasti na nemocenském pojištění alespoň 90 dnů v posledních 4 měsících.
V případě OSVČ je stanovena podmínka pro dobrovolnou účast na nemocenském pojištění minimálně po dobu 3 měsíců. Dávka se vyplácí na základě žádosti podané do 8 dnů od propuštění ošetřované osoby z hospitalizace
TIP: Uvažujete o změně práce? Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem městě.
Přihlásit se k odběru pracovních nabídek
Kolik dostanete?
Dávky ošetřovného se rovnají 60 % denního vyměřovacího základu sníženého prostřednictvím redukčních hranic. Na internetu jsou k dispozici kalkulačky, kde si můžete výši ošetřovného nechat jednoduše spočítat. K výplatě dávky dojde nejpozději do 1 měsíce od podání žádosti.
Jak se žádá?
O dávku ošetřovného žádejte u svého zaměstnavatele prostřednictvím formuláře s názvem Rozhodnutí o potřebě ošetřování, který vám vystaví ošetřující lékař. Později ještě dodáte Potvrzení o ukončení potřeby ošetřování, které opět vydává lékař.
Ošetřovné je dávka, která vám může pomoci překonat náročné období, kdy pečujete o nemocného člena rodiny. Nemusíte se tak obávat, že byste přišli o svou práci. Pokud splňujete podmínky pro nárok, neváhejte o tuto podporu požádat. Zároveň pamatujte, že ošetřovné lze čerpat po omezenou dobu a jeho výše se odvíjí od vašeho příjmu.
V případě potřeby dlouhodobé péče zvažte také možnost čerpání dlouhodobého ošetřovného. Pokud máte jakékoliv otázky ohledně nároku, délky či výše ošetřovného, obraťte se na svého zaměstnavatele nebo příslušnou OSSZ.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…