Otcovská dovolená v roce 2025
Otcovská dovolená funguje v České republice od roku 2018 a má zapojit otce do péče o novorozeně bez toho, aniž by rodina přišla o část příjmu. Nemají na ni nárok pouze zaměstnanci, ale za určitých podmínek také OSVČ. V tomto článku se dozvíte o změnách, které začaly platit v roce 2025.
Obsah článku
Otcovská dovolená – doba trvání
Otcovská dovolená umožňuje novopečeným tatínkům pomoci své partnerce s péčí o novorozeně, přičemž jim za toto období náleží náhrada mzdy. Otcovskou dovolenou lze čerpat 14 dní a to v období 6 týdnů od narození potomka. To se vztahuje i na případy, kdy se dítě bohužel narodilo mrtvé nebo zemřelo. Těchto 14 dní však musí otec vyčerpat v kuse, nelze je rozkouskovat do několika dní.
Kdo má nárok na otcovskou dovolenou
Abyste mohli čerpat tuto dávku nemocenského pojištění, musíte se na něm účastnit alespoň 3 měsíce před příchodem dítěte na svět. Za zaměstnance toto pojištění odvádí zaměstnavatel. Nárok na otcovskou dovolenou mají také OSVČ. Musí si ale platit tzv. dobrovolné nemocenské pojištění opět minimálně 3 měsíce před narozením dítěte.
Otec zároveň musí být zapsán v rodném listě miminka, ale nemusí být v manželském svazku s matkou dítěte.
Čerpat otcovskou dovolenou nemůžete, pokud jste studentem, v evidenci úřadu práce nebo když váš příjem nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc.
Jak požádat o otcovskou dovolenou v roce 2025
V roce 2025 nastala změna při žádosti o otcovskou dovolenou. Nově nemusíte vyplňovat tištěný formulář. Digitalizace má zjednodušit a zrychlit celý proces vyplácení této dávky. Váš zaměstnavatel i lékař komunikují se správou sociálního zabezpečení, na jejichž webu můžete sami sledovat stav vaší žádosti.
Postup vyřízení žádosti
Svému zaměstnavateli sdělíte, že nastupujete na otcovskou. Mezi potřebné údaje patří den nástupu a také identifikační údaje narozeného dítěte. Nadřízený pak tyto informace předává dál správě sociálního zabezpečení.
V případě, že vlastníte jako OSVČ datovou schránku, podáváte žádost povinně elektronicky přímo správě sociálního zabezpečení.
Výše otcovské
ČSSZ má na schválení žádosti jeden kalendářní měsíc, proto je potřeba počítat s tím, že částka za otcovskou dovolenou vám přijde se zpožděním. Výše tohoto příspěvku závisí na výši vaší průměrné hrubé mzdy za posledních 12 kalendářních měsíců. Příspěvek pak činí 70 % redukovaného vyměřovacího základu.
OSVČ jsou trochu znevýhodněni a výše otcovského příspěvku se odvíjí od částky, kterou si platili nemocenské pojištění. Příspěvek je u nich ale mnohem menší než u klasických řadových zaměstnanců.
Pokud vaše průměrná hrubá měsíční mzda za poslední rok dosahuje 60 000 Kč, dostanete za dva týdny otcovské dovolené 17 696 Kč. Aby živnostník dosáhl na podobnou sumu, musel by si měsíčně platit dobrovolné nemocenské pojištění ve výši 1650 Kč.
Jak se liší mateřská dovolená od otcovské?
Na mateřskou dovolenou může žena nastoupit 6-8 týdnů před termínem porodu, přičemž termín nástupu na mateřskou si určí sama. Mateřskou lze čerpat maximálně 28 týdnů, v případě vícerčat 37 týdnů. Nastoupit na ni může i otec, ale až po šestinedělí. Víte, jak vlastně oznámit svému zaměstnavateli těhotenství?
Aby na mateřskou dovolenou měla žena nárok, musí být dva roky před porodem alespoň 9 měsíců zaměstnána a před nástupem na mateřskou musí být také v zaměstnaneckém poměru. Nárok maminkám, které pracovaly jako OSVČ, vzniká za stejného předpokladu. Tedy že si za poslední dva roky platily alespoň 9 měsíců nemocenské pojištění.
Mateřská se odvíjí od toho, jak vysoké byly matčiny příjmy za poslední rok a činí 70 % z vypočteného denního vyměřovacího základu. Například maminka, která pracovala jako administrativní asistentka a její hrubý příjem byl 20 800 Kč, dostane mateřskou 14 370 Kč. Naopak mamince s hrubým příjmem 40 000 Kč přijde mateřská cca 27 630 Kč.
Rodičovská dovolená
Tento příspěvek obvykle přichází po vyčerpání mateřské a není podmíněn výší příjmů, ani předchozím zaměstnáním. Nárok na něj má každý rodič nebo zákonný zástupce, který pečuje o dítě mladší 3 let.
Pro rok 2025 je výše rodičovské 350 000 Kč. Tento příspěvek si lze flexibilně rozvrhnout, což patří mezi jeho hlavní výhody. Pokud se rodič rozhodne, vrátit se po dvou letech rodičovské dovolené do práce, měsíční příspěvek bude činit 14 583 Kč. Pokud by však chtěl zůstat doma s dítětem co nejdéle, rozvrhne si jej na 4 roky a měsíčně tak může očekávat 7 290 Kč.
Od roku 2025 mají navíc rodiče možnost přivydělat si formou DPP nebo DPČ u svého zaměstnavatele na stejné pracovní pozici. Umožnila to novela, která s sebou přinesla ještě několik dalších změn.
Načerpejte další informace
Dostali jste omylem vyšší výplatu. Musíte ji vracet?
Netrpělivě očekáváte výplatu, když v tom se na vašem účtu objeví nečekaně vysoká částka? Jsou jen dvě možnosti – buď jste byli v předchozím měsíci mimořádně výkonní a…
Chystáte se na brigádu? Kdo na ni může a jak je to s daněmi a pojištěním?
Víte, zda se vám vyplatí dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti? Kolik hodin můžou dohodáři v roce 2025 odpracovat a kolik odvedou na daních, zdravotním a sociálním…
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…