Odkládat si část platu na horší času je dobrý nápad. Ne každý to dokáže

Říká se, že by člověk měl mít finanční zásobu ve výši tří svých měsíčních platů, aby dokázal překonat obodbí, kdy například nečekaně přijde o práci nebo ho postihnou nějaké nečekané výdaje. To se říká, ale jaká je skutečnost, to je otázka. Rezerva by zkrátka měla být tak vysoká, aby na nezbytně dlouhou dobu pokryla výdaje na domácnost bez toho, aby to bylo na našem životním stylu znát. Když tento obnos peněz k dispozici nemáte, snadno se může stát, že vás i krátkodobější pracovní neschopnost, či výpadek plateb ze zaměstnání či podnikání, přivede do velkých finančních problémů.
Jestliže jsme v úvodu našho článku hovořili o zásobě ve výši tříměsíčního platu, odborníci tvrdí, že by rezerva měla být ještě vyšší. Radí, že každá domácnost by si měla vytvořit finanční rezervu, která by dokázala pokrýt alespoň náklady nejdůležitějších účtů v příštích šesti měsících od okamžiku, kdy se dostanou do krize. V ideálním případě to má být šestinásobek vašich úplných výdajů, kde jsou tedy započítány i účty za stravu, hygienické potřeby nebo dopravu. Pokud máte rodinu zabezpečenou tímto způsobem, vše nad rámec bude určeno už jen pro vaše požitky. Klíčem této teorie je vytvoření si rezervy, která pomůže překonat jakékoliv nepříjemnosti. Šest měsíců je totiž dostatečně dlouhá doba na to, aby se vám podařilo ať už najít novou práci, nebo vyřešit jiný problém.
Co se týká spoření, samozřejmě záleží na tom, v jaké životní situaci se právě nacházíte. Je to jiné, pokud žijete sami, máte rodinu, bydlíte u rodičů a podobně. Také záleží na tom, jestli spoříte na byt, na auto nebo už na důchod. Někdo si rád užívá a půjčuje si tři dny po výplatě, někdo poctivě odkládá třeba třetinu svého platu stranou.
V průměru mají české domácnosti naspořeno kolem 116 tisíckorun a dokázaly by bez příjmu přežít asi tři měsíce.
Patříte mezi ty, kterým se šetřit nedaří? Tady máte několik tipů, jak na to.
- Udělejte si přehled ve svých financích. Není nad to, si to všechno sepsat. Nezapomeňte na náklady na bydlení, dopravu, telefon, splátky, jídlo, rodinné výdaje, ale i zábavu.
- Zkuste si odkládat stranou čtvrtinu svého platu a nebo prostě část, kterou můžete oželet. Zřiďte si raději zvláštní účet, ať není cesta k penězům jednoduchá.
- Více vařte. Napište si jídelníček a nakupujte potraviny podle něj.
- Nenechte se nalákat obchodními zástupci na zaručeně výhodné telefonní tarify, slevy a výhody. Obvykle zaplatíte mnohem víc za něco, co vlastně ani nepotřebujete.
- Zamyslete se nad způsobem dopravy. Jestli nemůžete jezdit do práce s kolegou nebo třeba na kole.
- Šetřete energií, vodou...
- Plaťte hotově. Víme, že kartou je to pohodlnější, ale také to rychleji ubývá a nebolí nás to tolik. To je ale jen pocit samozřejmě.
Načerpejte další informace
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…