Brigáda a její pravidla – od kolika let můžete pracovat a jak na to pohlíží zákon?
Blíží se léto, prázdniny, a tak celá řada mladých lidí přímo hoří touhou něco si přivydělat. Jsou ochotni místo povalování u vody zapnout a získat první pracovní zkušenosti. Občas ale narážejí na fakt, že je kvůli nízkému věku nechtějí zaměstnavatelé přijmout. Jak to tedy s věkem skutečně je?
Co je to brigáda?
Pod pojmem brigáda si můžeme představit krátkodobý či příležitostný pracovní poměr založený nejčastěji na dohodě o provedení práce či dohodě o pracovní činnosti.
Chci najít brigádu v mém okolí
Brigády jako takové nejsou vhodné jen pro studenty, kteří si chtějí zejména o letních prázdninách přivydělat, ale dohody o práci konané mimo pracovní poměr mohou uzavřít např. i důchodci. Bohužel od roku 2024 se pravidla pro dohody změnila, kvůli čemuž již nejsou pro zaměstnavatele tak atraktivní.
Od kdy můžete legálně pracovat?
Zaměstnávání dětí mladších 15 let je nelegální. Výjimkou je pouze umělecká, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za splnění zákonných podmínek. Naopak mladiství ve věku 15 až 18 let využívají zesílené pracovněprávní ochrany.
Na jejich zaměstnávání se vztahují zvláštní podmínky, které neplatí pro ostatní zaměstnance. Od roku 2014 musí mít navíc ukončenou povinnou školní docházku. Pokud se tedy rozhodnete vzít například práci uklízečky v Ústí nad Orlicí, musíte nejprve dokončit poslední ročník na základní škole a až poté můžete začít pracovat.
TIP: Nezaplatili vám brigádu? Zjistěte v našem článku, jak se v takové situaci zachovat.
Podmínky práce mladistvých
Omezením v rámci věku však nic nekončí. Mladiství totiž mohou vykonávat jen takovou práci, která odpovídá jejich fyzickému a duševnímu vývoji. Některé práce jsou u mladistvých zcela vyloučené – jde například o práce nebezpečné, zdraví škodlivé, se zvýšeným nebezpečím úrazu nebo pod zemí při těžbě nerostů.
Směny mladistvých smí být maximálně osmihodinové s tím, že musejí mít přestávku po každých 4,5 hodinách práce. Práce v noci je zakázána s výjimkou mladistvých starších 16 let, u kterých je to výjimečně dovolené kvůli přípravě na jejich budoucí povolání. Stejně ale noční práce nesmí přesahovat 1 hodinu a musí bezprostředně navazovat na práci v denní době.
TIP: Hledáte brigádu? Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek ve vašem okolí.
Od roku 2017 není již možné, aby zákonný zástupce okamžitě zrušil pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti zaměstnance mladšího 16 let, pokud je to nutné v zájmu jeho vzdělání, vývoje nebo zdraví a pokud k tomuto kroku získal zákonný zástupce souhlas (přivolení) soudu.
Jestliže se řadíte mezi studenty toužící po letním přivýdělku, pamatujte na to, že do práce můžete nastoupit až po ukončení povinné školní docházky. Nikdy případnému zaměstnavateli nelžete s vidinou získání práce i v období, kdy to zákon nepovoluje. Brigádu ani tak nezískáte a zaměstnavatele zbytečně naštvete.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…
Pozor! Zaměstnavatel může sledovat vaši činnost na počítači!
Zaměstnavatelé samozřejmě chtějí zaměstnance, kteří budou pracovat maximálně výkonně a nenechají se od své práce nikterak vyrušovat. Nadřízený navíc může vaši pracovní náplň celkem snadno…