Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a podepsat prezident. Platit začne dva měsíce po tomto podepsání. Jakých změn se letos v práci dočkáme?

Obsah článku
Podpora rodičů na pracovním trhu
Doposud platilo, že se rodič mohl na své původní místo vrátit ihned z mateřské dovolené, nikoli až z rodičovské. Nyní budou firmy muset držet stejné místo zaměstnancům na rodičovské dovolené až do dvou let věku dítěte.
Zároveň ale bude nadále platit, že zaměstnavatelé musí těmto zaměstnancům garantovat místo do tří let věku dítěte s tím, že nejsou povinni, vrátit je na stejné oddělení nebo pozici, kterou zastávali před rodičovskou.
Rodičům navíc novela umožní přivydělat si u svého zaměstnavatele prací na DPP nebo DPČ, kterou před nástupem na rodičovskou vykonávali. O tom, zda se vám brigáda vyplatí se dočtete v našem článku.
Všechny tyto změny by měly rodiče více motivovat k návratu do zaměstnání a také je podpořit v práci na částečný úvazek.
Změna podpor v nezaměstnanosti od Úřadu práce
Maximální podpora v nezaměstnanosti se zvýší z 58 % až na 80 % průměrné měsíční mzdy. To by tedy pro rok 2025 bylo 36 086 Kč. Novela také částečně zvýhodní osoby, které odešly ze zaměstnání z vlastní vůle nebo dohodou bez vážných důvodů. Ty pobíraly podporu v nezaměstnanosti ve výši 45 % svého příjmu po celou podpůrčí dobu. Nyní se bude jejich podpora vyměřovat stejným způsobem jako těm, kteří byli propuštěni zaměstnavatelem.
Aby uchazeči o zaměstnání nezneužívali podpory v nezaměstnanosti, prodlouží se potřebná doba důchodového pojištění z šesti na devět měsíců. Až po uplynutí této doby budou mít nezaměstnaní opět nárok na peněžní podporu od Úřadu práce.
Vyšší podpora pro osoby bez předchozích příjmů
Osoby, které dlouhodobě pečovaly o nemocného člena rodiny, byly v dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo studovaly, dostanou od Úřadu práce vyšší podporu v nezaměstnanosti, která se vypočítává z celorepublikové průměrné mzdy. Na změny se můžete podívat v tabulce:
Podpůrčí doba | Nyní | Nově v roce 2025 |
1. -2. měsíc | 15 % = 6 767 Kč | 40 % = 18 043 Kč |
3. -4. měsíc | 12 % = 5 413 Kč | 20 % = 9 022 Kč |
další měsíce | 11 % = 4 962 Kč | 15 % = 6 767 Kč |
Kratší výpovědní lhůta
Pokud chcete odejít ze zaměstnání a podáte výpověď 19.března, dvouměsíční výpovědní lhůta vám začíná běžet až od 1.dubna. To znamená, že váš pracovní poměr skončí 31. května.
Nově poběží výpovědní lhůta ihned ode dne doručení výpovědi. V případě doručení 19. března skončí pracovní poměr již 14. května. Při výpovědi z důvodu porušení pracovní kázně by se výpovědní lhůta mohla zkrátit na měsíc.
Delší zkušební doba
Zkušební doba slouží zaměstnavateli k tomu, aby zjistil, zda se vybraný kandidát hodí na danou pozici a zda bude svou práci odvádět kvalitně. Zaměstnanec se pak během zkušební doby může přesvědčit o tom, že mu daná pozice a pracovní podmínky zaměstnavatele vyhovují a že jej bude práce naplňovat.
V současné době bývá zkušební doba zpravidla tři měsíce u řadových zaměstnanců, u vedoucích pracovníků třeba v managementu pak šest. Nově by se měla zkušební doba prodloužit na čtyři a osm měsíců.
V pracovní smlouvě bude ale i nadále možné sjednat kratší výpovědné lhůtu nebo od ní zcela upustit.
Odstupné ze zdravotních důvodů nebude hradit zaměstnavatel
Pokud dojde k ukončení pracovního poměru v důsledku nemoci z povolání nebo dlouhodobé nemoci, kterou zaměstnanci způsobil výkon zaměstnání, náleží mu odstupné ve výši dvanáctinásobku jeho průměrné měsíční mzdy.
Toto odstupné doposud vyplácel sám zaměstnavatel. Nyní bude ale hrazeno z jeho zákonného pojištění. Nevznikne mu tak žádná finanční újma a bývalý zaměstnanec nebude tratit, protože dostane finanční kompenzaci ve formě odstupného.
Na brigádu už od 14 let
O letních prázdninách si budou moci přivydělat i lidé mladší než 15 let, kteří ještě neukončili povinnou školní docházku. Samozřejmě k tomu budou potřebovat písemný souhlas rodičů. Vykonávat mohou ale pouze lehčí práce třeba v obchodě. Jejich směna nesmí trvat déle jak 7 hodin denně a nesmí překročit 35 hodinovou týdenní normu.
Kratší doba odpočinku
Při řešení krizových situací, živelních pohromách nebo různých haváriích lze zkrátit odpočinek zaměstnanců z osmi na šest hodin. Jde o situace, v nichž je potřeba jednat rychle a v zájmu veřejnosti. Odpočinek bude pracovníkovi vykompenzován následující den.
Výpověď bez udání důvodů neprošla
Poslanci ODS a TOP 09 chtěli prosadit možnost výpovědi bez udání důvodů. Ta by se týkala pouze zaměstnanců v soukromých sektorech a výjimku by měli těhotné ženy nebo lidé před důchodem. Lidé, kteří by takovou výpověď dostali, by měli nárok na dvojnásobné odstupné.
Tento návrh na konec neprošel, protože zbytek koalice a opozičních stran namítala, že by pracovníci mohli být propuštěni za své náboženské nebo politické názory a neměli by se jak bránit.
Načerpejte další informace
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…