Nezaplatili vám za brigádu? Poradíme, co dělat
Dřeli ste půlku léta na brigádě a na výplatu čekáte marně? I to se může stát. Přestože jste jen brigádník, na své peníze máte nárok a můžete je vymáhat. Navíc asi bude vhodné svoji práci u nespolehlivého zaměstavatele skončit. U brigády je to snadnější, ve velké většině se totiž sjednává Dohodou o provedení práce nebo Dohodou o pracovní činnosti.
Když vám zaměstnavatel nevyplatí odměnu do patnácti dnů po uplynutí období splatnosti, můžete DPP nebo DPČ podle zákoníku práce okamžitě zrušit – to platí stejně, jako když jste v klasickém zaměstnaneckém poměru. Ale pozor, v případě DPP a DPČ je tu ještě jedna zásadní podmínka: možnost okamžitého zrušení musí být sjednaná v písemné dohodě (DPP, DPČ), což v praxi většinou nebývá, takže ji obvykle uplatnit nelze.
I z toho důvodu je v případě DPP a DPČ efektivnější využít jiný „nástroj“, od problémového zaměstnavatele totiž můžete odejít ještě snáz a rychleji. Dohodu o provedení práce i dohodu o pracovní činnosti je možné kdykoli, bez udání důvodu nebo s uvedením jakéhokoli důvodu, vypovědět s patnáctidenní výpovědní lhůtou, tím se dohody liší od klasického zaměstnání. Výpověď DPP nebo DPČ musí být písemná; výpovědní lhůta běží ode dne, kdy je výpověď doručená zaměstnavateli. Za zrušení vám nehrozí žádný postih.
Pokud vám zaměstnavatel dluží peníze, není důvod se jich vzdávat. Písemně zaměstnavatele vyzvěte, aby vám byly peníze proplaceny. Ideálně formou dopisu, který odešlete doporučeně a poštou. V případě dalších sporů budete mít v ruce důkaz, že jste pro smírné vyřešení sporu udělali maximum. Pokud nereaguje nebo vám peníze vyplatit odmítne, zopakujte urgenci jinou cestou, například mailem. Když nepomůže ani to, nezbyde než se obrátit na právníka a požádat ho, aby zaměstnavateli poslal předžalobní výzvu. Rozhodně se nevyplatí čekat, to, že vám zaměstnavatel neplatí obvykle znamená, že se dostal do finančních potíží a dostat z něj peníze bude čím dál těžší.
Když zaměstnavatel nereaguje ani na předžalobní výzvu, obraťte se s právníkem na soud. Na podání žaloby máte tři roky od nezaplacení. Po této lhůtě by zaměstnavatel před soudem mohl namítat, že je případ již promlčený a jeho námitka by byla s největší pravděpodobností uznána.
Je možné si také stěžovat u inspekce práce. Podnět ke kontrole je třeba podat příslušnému oblastnímu inspektorátu práce, případně Státnímu úřadu inspekce práce. Nemusíte se bát, inspekce má pole zákona zachovat mlčenlivost o totožnosti člověka, který stížnost podal. Měla by vás pak písemně informvat o výsledku šetření. A co neférovému zamstnavateli hrozí? Až dvoumilionová pokuta.
Zdroj: penize.cz
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…