Nevyčerpaná dovolená v roce 2024: Za jakých podmínek ji lze převést do dalšího roku?
Konec roku je za dveřmi, vy máte práce nad hlavu a zbylo vám mraky dovolené. Co s tím? Musíte si ji vybrat, nebo je možné ji převést do dalšího roku? Zaměstnavatelům se to obvykle moc nelíbí, ale jsou situace, kdy se prostě nedá nic jiného dělat. Někdo má čtyři týdny, někde je týdnů pět. Někdo by potřeboval víc a workoholikovi přebývá každý prosinec.
Obsah článku
I když se na dovolenou těší většina zaměstnanců, někdy mohou být pravidla pro její čerpání matoucí. Nejkomplikovanější jsou situace, kdy vám nějaká dovolená zbyde. Většina zaměstnavatelů totiž na zaměstnance tlačí, aby si dovolenou vybrali v daném roce a nepřeváděli ji.
Na jakou dovolenou máte právo
Dovolená je upravena přímo zákoníkem práce, podle kterého má každý zaměstnanec právo minimálně na čtyři týdny dovolené ročně. Dovolená se následně přepočítává na hodiny. Podmínkou však je, že pracovní poměr se zaměstnavatelem trvá alespoň rok a zaměstnanec z něj odpracoval nejméně šedesát dní.
Trochu jiná pravidla pak platí pro státní zaměstnance, učitele, ale i zaměstnance pracující v nerovnoměrně rozvržených směnách, nebo toho, kdo je v zaměstnání jen krátce. Dobu čerpání dovolené si přitom zaměstnanec (alespoň podle zákoníku práce) neurčuje sám.
Termín dovolené mu musí stanovit zaměstnavatel. Dovolenou by vám měl naplánovat tak, abyste si ji vybrali během kalendářního roku, za který vám náleží. Správně by ji měl nařídit, a to písemně a nejméně čtrnáct dní předem.
Dovolená by měla být čerpána preferenčně vcelku a nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém na ni vzniklo právo. Pokud je dovolená poskytována v několika částech, jedna z nich by měla být alespoň dva týdny dlouhá.
TIP: Při standardní osmihodinové pracovní době odpovídá čtyřtýdenní dovolená 160 hodinám. U polovičního úvazku se dovolená zkracuje na 80 hodin.
Kdy určuje čerpání dovolené zaměstnanec?
Pokud zaměstnavatel neurčí čerpání dovolené do 30. června následujícího roku, získává zaměstnanec právo určit si termín dovolené sám. To však nezbavuje zaměstnavatele jeho povinnosti dovolenou zaměstnanci určit.
Zároveň zákoník práce umožňuje na základě žádosti zaměstnance převést část dovolené do následujícího roku. To se týká případů, kdy zaměstnanec má v plánu využít delší dovolenou nebo potřebuje volno z osobních důvodů. Zaměstnavatel může, ale nemusí žádosti vyhovět. Pokud vám naopak zaměstnavatel zruší naplánovanou dovolenou, máte právo na proplacení nákladů, které jste na ni již vynaložili.
Co se zbylou dovolenou?
Ne vždy se podaří dovolenou vybrat během jednoho roku. Někdy to naopak dopadá tak, že si dovolenou šetříte a pak vám pár dnů zbyde, protože už si je prostě nestihnete vybrat. V tomto případě se dovolená převádí do dalšího roku.
Takové řešení ale zaměstnavatelé nevidí zrovna rádi. Naopak chtějí, abyste si dovolenou vybrali v tom roce, pro který je určena. Existují ale i případy, kdy vám zaměstnavatel musí vyjít vstříc a převést dovolenou do dalšího roku. Jedná se o případy, kdy vám v čerpání zabránila:
- dočasná pracovní neschopnost,
- mateřská,
- rodičovská dovolená,
- péče o nemocné dítě.
Pokud je tedy vaší náplní například kancelářská práce v Mladé Boleslavi a vaše dítě onemocní, máte právo na převedení dovolené do dalšího roku. Jestliže se ale rozhodnete dovolenou převést pouze z důvodu jejího dlouhodobého nečerpání, budete ji nejspíš muset vyčerpat do konce roku.
Jednoduše řečeno například zbytky z roku 2024 je potřeba vybrat do konce roku 2025. Kdy konkrétně budete převedené dny čerpat, by měl opět stanovit zaměstnavatel, a to nejpozději do posledního června daného roku.
Pokud existují závažné důvody, může dovolenou zaměstnanec čerpat ve více letech. Jedná se zejména o situace, kdy je zaměstnanec vážně nemocný.
Zákoník práce počítá i s tím, že překážky mohou vzniknout i na straně zaměstnavatele. Musejí to být naléhavé důvody – například dokončení důležitého projektu. Odloženou dovolenou byste pak měli vyčerpat nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.
TIP: Víte, kdy máte právo na volno v práci? Přečtěte si tento článek.
Jak je to s proplácením dovolené
Zaměstnavatel podle současné právní úpravy v ust. § 222 odst. 2 zákoníku nesmí poskytovat náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou, tedy dovolenou tzv. proplácet namísto jejího faktického čerpání, pokud pracovní poměr trvá. Náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou náleží zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru.
Pokud vás například zaujme práce ve Znojmě a zůstane vám několik dní nevyčerpané dovolené, máte podle zákoníku práce právo na jejich proplacení. Jestliže byste pracovní poměr neukončili a v práci pokračovali, nesmí vám zaměstnavatel náhradu mzdy poskytnout.
Důvodem je snaha donutit zaměstnance, aby využívali dovolenou primárně k odpočinku. V opačném případě by si mohli někteří zaměstnanci dovolenou šetřit s vidinou větší výplaty. Takto jsou pravidla férová jak pro zaměstnance, tak i zaměstnavatele.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…