Nevíte, jestli změnit práci? 11 důvodů, proč to udělat
Máte docela dobrou práci a přesto vás občas napadají myšlenky na to, že byste se ohlédli jinde? Pálí vás dobré bydlo nebo je skutečně potřeba změnit job? Pokusíme se vám nastínit několik bodů, podle kterých poznáte že byste měli sebrat odvahu a jít to zkusit o dům dál.
1. Váš život se změnil
Když jste si vybírali svou současnou práci, život byl možná jiný. Pokud jste tehdy byli svobodní a dnes máte rodinu, šílené pracovní tempo a časté služební cesty už nemusí vyhovovat vašim potřebám. Hledejte práci, která bude v souladu s vaším novým životním stylem.
2. Nic vás už nepřekvapí
Jistě, pohodlí a klid v práci mohou být příjemné. Ale pozor, může to být také známka profesního „hnití zaživa“. Představte si, že vás za pár let propustí pro nadbytečnost. Budete připraveni prezentovat, co umíte a v čem jste se posunuli? Nejspíš ne, mnohem lepší je se posunout dál a sbírat nové zkušenosti. Zkuste například práci asistent managera.
3. Nevěříte tomu, co děláte
Ztráta víry v to, co děláte, je vážný problém. Nejen, že ztrácíte radost z práce, ale i dobrý pocit ze sebe sama. Najděte si práci, která bude v souladu s vašimi hodnotami a bude vás alespoň trochu naplňovat.
TIP: Štve vás šéf i kolegové v práci? Možná vám pomůže náš článek s tipy, jak se vyrovnat s těmi nejotravnějšími lidmi v kanceláři.
4. Vedení vás nutí dělat neetické věci
Pokud vás nadřízení nutí dělat věci, které jsou podle vás za hranicí etiky, ať už jde o „špionáž“ v jiné firmě nebo prodej nekvalitních produktů, je čas odejít. Vaše morální integrita je důležitější než cokoliv jiného. Navíc prospějete svému psychickému zdraví.
5. Špatné pracovní vztahy
Pokud vás kolegové ignorují a vy často zůstáváte v kanceláři sami, zatímco ostatní vysedávají v kavárně a baví se o plánech a služebních cestách, je načase zvážit změnu. Nikdo by neměl být ve svém pracovním prostředí outsiderem. Pokud vám váš šéf pije krev, přečtěte si tento článek.
6. Práce vás přehnaně stresuje
Nadměrný stres v práci může mít devastující vliv na vaše fyzické i duševní zdraví. Pokud to tedy s péčí o své zdraví myslíte vážně, najděte si méně stresující zaměstnání. Sice se možná budete muset vypořádat s nižším finančním ohodnocením, ale prospějete svému zdraví.
7. Chcete vydělávat více peněz
Ne každý je za svou práci adekvátně ohodnocen. Pokud si uděláte menší průzkum, možná zjistíte, že jiná firma platí své zaměstnance mnohem lépe. Kromě toho můžete zkusit přesedlat na úplně jinou a perspektivnější kariéru.
8. Nesnášíte svého šéfa
Málokdo má štěstí na dokonalého šéfa, ale pokud je vzájemná nesnášenlivost oboustranná, odnesete to vy, ne váš nadřízený. Vyměňte šéfa dříve, než on vymění vás.
TIP: Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru.
9. Zhoršily se vyhlídky ve vašem oboru
Jestliže se podmínky a příležitosti ve vašem oboru zhoršily oproti době, kdy jste začínali, zvažte přesun do perspektivnějšího odvětví. Hledejte tam, kde budete mít lepší vyhlídky do budoucna. Dobrou volbou je například práce spojená s rozvozem zboží.
10. Jste vyhořelí
Pokud už necítíte nadšení a motivaci jako dříve a ani změna zaměstnavatele nepomáhají, je čas najít si práci, která vás bude opět inspirovat. V některých případech stačí přejít do jiného oddělení, jindy je třeba zcela změnit kariéru.
11. Firemní kultura vám leze krkem
Nucené tykání, nevkusná týmová trička nebo „dobrovolné“ sportovní hry vám připadají pokrytecké a otravné? Najděte si firmu, kde se mluví vaší řečí a její kultura vám bude vyhovovat.
Poznali jste se v některých bodech? Pokud ano, nebojte se udělat krok vpřed. Změna práce může být tou nejlepší volbou pro váš profesní i osobní život. Ještě předtím, než se vydáte na pohovor do nové práce, vytvořte si profesionální životopis a připravte se na otázky, které vám personalista položí.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…