Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že trpíte nemocí z povolání? A víte, že nemusíte nutně opustit svou práci?

Obsah článku
Co je to nemoc z povolání
Ačkoli by zaměstnavatelé měli dbát na bezpečí a zdraví svých zaměstnanců, stále se v některých zaměstnáních setkáte s faktory a riziky, která mohou zdraví negativně ovlivnit. Důsledkem působení těchto vlivů může vzniknout nemoc z povolání.
Nemoc z povolání je zákonem uznaná diagnóza, která vzniká na základě působení chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných vlivů. Dochází při ní tedy k chorobnému poškození zdraví vlivem výkonu povolání. Tato nemoc musí být navíc uvedena v seznamu, který sestavila vláda. V něm najdete například syndrom karpálního tunelu, ekzém a mnoho dalších.
Zjednodušeně řečeno jde o nemoc, kterou jste si přivodili vykonáváním svého zaměstnání. Za nemoc z povolání lze například považovat ztrátu sluchu, která vznikla jako důsledek toho, že jste dlouhodobě pracovali v hlučném prostředí. Častou nemocí z povolání je plicní onemocnění zvané silikóza, které postihuje zejména horníky či brusiče, kteří dlouhodobě pracují v prašném prostředí.
Nemoc z povolání nemusí být doživotní
Ve společnosti koluje mýtus, že nemoc z povolání musí mít doživotní charakter, což není pravda. Může jít pouze o dočasný stav, který se zlepší buď změnou práce nebo adekvátní léčbou. Nemusíte se s ní ani léčit doma či být na neschopence. Lze se setkat i s případy, kdy zaměstnanci trpí nemocí z povolání, ale práci nadále vykonávají. Velmi dobrým příkladem je syndrom karpálního tunelu, který vzniká dlouhodobým a nepřiměřeným zatěžováním ruky. Nejčastěji jím tedy trpí administrativní pracovníci a různé dělnické profese.
Co nelze považovat za nemoc z povolání
Za nemoc z povolání nelze považovat například vysoký cholesterol či chřipku, kterou chytnete od kolegy. Práce sama o sobě totiž ani jednu z nemocí nezpůsobuje. Navíc nejde o onemocnění, která by byla typická pro určité povolání. Kromě toho jsou tyto nemoci vyléčitelné bez speciální léčby. Chřipka odezní za pár dní, cholesterol můžete jistými opatřeními alespoň snížit. Z toho vyplývá, že běžné nemoci, které si můžete přinést odkudkoli, nebo civilizační nemoci (vysoký tlak, cholesterol, obezita) nelze označit jako nemoc z povolání, protože nejsou přímo způsobeny pracovními podmínkami.
Najděte si práci na zkrácený úvazek
Co dělat, pokud máte podezření na nemoc z povolání
V případě, že máte podezření, že byste mohli trpět nemocí z povolání, musíte navštívit specializované pracoviště, které se zaměřuje na pracovnělékařské posudky. Pokud toto pracoviště shledá podezření na nemoc z povolání, kontaktuje Krajskou hygienickou stanici, která provede u vašeho zaměstnavatele inspekci, na jejímž základě toto podezření buď potvrdí nebo zcela vyvrátí.
Aby se opravdu jednalo o nemoc z povolání, musí být uvedena v seznamu. Dále musí zaměstnancův zdravotní stav odpovídat diagnóze a onemocnění musí mít určitý stupeň závažnosti.
Zpětné uznání nemoci z povolání
Může nastat také situace, kdy vaše zdravotní potíže nejsou uvedeny na seznamu nemocí z povolání, které vydává vláda. V takovém případě se vyplatí, sledovat postupnou novelizaci tohoto seznamu. Lékař totiž může uznat také nemoc, která vznikla před jejím zařazením na seznam. Posuzuje se doba 3 roky před zapsáním.
Nároky při uznání nemoci z povolání
Všichni zaměstnavatelé musí své zaměstnance pojistit pro případ nemoci z povolání a pracovního úrazu. Pojišťovny následně vyplácí zaměstnanci vzniklou náhradu škody či odstupné. Pokud lékař uzná, že opravdu trpíte nemocí z povolání, máte nárok na následující:
- Převedení na jinou práci – v případě, že lékař vydá stanovisko, že nemůžete vykonávat dosavadní práci, musí vás zaměstnavatel přesunout na práci jinou.
- Odstupné při výpovědi – může nastat situace, kdy není zaměstnavatel schopen převést pracovníka na jinou práci. V takovém případě mu musí dát výpověď a odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku.
- Doplatek financí – pokud jste převedeni na jinou práci, která je ale hůře odměňována, musí vám zaměstnavatel tento rozdíl do výše původního průměrného výdělku doplatit. To samé platí i v případě, že jste v důsledku nemoci z povolání v pracovní neschopnosti.
- Náhrada vzniklé škody a nemajetkové újmy
- Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění – výše této náhrady je odstupňována v bodech. 1 bod = 1 % náhrady průměrné mzdy, přičemž hodnota 1 bodu činí pro rok 2025 451,07 Kč. Bolest lze hodnotit až ve chvíli, kdy se ustálí zaměstnancův zdravotní stav. Ztížení společenského uplatnění se ohodnocuje rok poté, co byla uznána nemoc z povolání a je tak zřejmé, že jde o trvalé poškození.
- Náhrada vynaložených nákladů na léčení – zaměstnavatel vám musí proplatit například léky, které potřebuje k fungování s nemocí.
- Náhrada věcné škody – může jít například o poplatek, který musel zaměstnanec zaplatit za posudek od lékaře.
Dělení nemocí z povolání
Nemoci z povolání lze rozdělit do několika skupin podle toho, jaké faktory je způsobují a jaké nemoci způsobují. Každá skupina nemocí má svá specifika.
nemoci způsobené chemickými látkami
Vznikají při dlouhodobém nebo opakovaném vystavení škodlivým chemickým látkám. Tyto látky mohou pronikat do těla různými způsoby– vdechováním nebo kontaktem s pokožkou. Poškození může být akutní (rychlé a krátkodobé) nebo chronické (postupné a trvalé).
nemoci způsobené fyzikálními faktory
Mezi tyto faktory patří hluk, vibrace, extrémní teploty, ionizující i neionizující záření a přetěžování pohybového aparátu. Tyto nemoci se často vyvíjejí postupně a pokud nejsou včas rozpoznány a řešeny, mohou mít trvalé následky. Nejčastější onemocnění způsobené fyzikálními faktory: nedoslýchavost, poškození nervů, úžeh, omrzliny, syndrom karpálního tunelu či degenerativní změny páteře.
nemoci z povolání týkající se dýchacích cest, plic, pohrudnice a pobřišnice
Nemoci dýchacího ústrojí patří mezi nejčastější nemoci z povolání, zejména v prostředí s vysokou prašností a chemickými výpary. Mohou být jak akutní, přičemž se projeví ihned po interakci se škodlivými látkami, nebo chronické, které se vyvíjejí postupně. Příkladem je chronické astma či bronchitida, azbestóza či tuberkulóza.
kožní nemoci z povolání
Do této skupiny patří nemoci kůže způsobené fyzikálními, chemickými nebo biologickými faktory. Jde o ekzémy, různé dermatitidy, mykózy, bakteriální infekce kůže, nebo nádory, jenž způsobuje UV záření.
nemoci přenosné a parazitární
Tyto nemoci se přenášejí z člověka na člověka, nebo ze zvířete na člověka. Řadíme sem nemoc covid-19, toxoplazmózu, brucelózu, aj.
nemoci z povolání způsobené ostatními faktory
Do této skupiny spadají nemoci, které se týkají onemocnění hlasivek a došlo k nim při práci, která je spojena s velkou hlasovou námahou. Může jít o uzlíky na hlasivkách, nedomykavost hlasivek či těžkou fonastenii.
Načerpejte další informace
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…