Nepodceňujte šikanu na pracovišti: Jak ji rozpoznat a účinně se bránit?
Šikana není pouze pojmem ze školních lavic. Svým obětem dokáže pořádně znepříjemnit život také v zaměstnání. Agresory přitom nemusejí být jenom kolegové, ale i samotní nadřízení. Jak šikanu rozpoznat a jak se proti ní bránit?
Obsah článku
- Mobbing versus bossing – v čem se liší?
- 5 kategorií šikany na pracovišti
- Kategorie I: Útok na možnost vyjádřit se
- Kategorie II: Útok na sociální vztahy
- Kategorie III: Útok na vaši pověst a vážnost
- Kategorie IV: Útok na kvalitu pracovního či osobního života
- Kategorie V: Útok na zdraví
- Jak se šikaně ubránit?
Šikana vás může potkat kdekoliv a kdykoliv. Nezáleží na tom, v jakém postavení se nacházíte, ani kde pracujete. V některých případech vám nemusí hned na poprvé dojít, že se jedná o šikanu, ale postupem času vás může takový problém zcela pohltit. Proto je dobré o ní vědět co nejvíce a snažit se jí efektivně předcházet.
Mobbing versus bossing – v čem se liší?
V pracovním prostředí se setkáváme s různými formami šikany, které mohou mít velký dopad na produktivitu, pracovní morálku a celkovou pohodu zaměstnanců. Dvě specifické formy šikany, které jsou často předmětem diskusí, jsou mobbing a bossing. Obě mají svá specifika, přičemž je odlišuje především aktér, který šikanu iniciuje.
Mobbing
Mobbing označuje situaci, kdy šikanu provádí skupina kolegů proti jednomu zaměstnanci. Cílem je oběť izolovat, diskreditovat její práci a pověst nebo ji přimět k odchodu z pracovního místa. Mobbing může zahrnovat různé taktiky, jako jsou:
- pomluvy,
- izolace,
- nepřátelské žerty,
- neustálé kritizování práce oběti.
Tento druh šikany je často těžší rozpoznat, protože se může skrývat za zdánlivě normální interakcí mezi kolegy. Zkušený HR specialista by však neměl mít problém s dohledáním viníka a řešením nastalé situace.
Představte si, že vás zaujala nabídka práce v Mikulově na pozici pracovníka v kanceláři. Bohužel jste si se skupinou nesedli a vaši kolegové s vámi nemluví a dlouhodobě vás ignorují. To může vést ke snížení vaší produktivity a je možné, že se kolegové budou snažit poškodit vaši práci. Dříve nebo později se jim podaří vás z práce vystrnadit a zároveň vám zajistí negativní referenci od zaměstnavatele.
Bossing
Na rozdíl od mobbingu bossing označuje situaci, kdy šikanu provádí nadřízený proti svému podřízenému. Cílem může být vytvoření nepříjemného pracovního prostředí pro zaměstnance, snaha přinutit ho dopustit se chyby v práci, kvůli kterého ho bude moci vyhodit, nebo ho donutit k rezignaci.
Bossing se projevuje formou:
- nadměrné kritiky,
- nerealistických pracovních požadavků,
- ignorování,
- ponižování zaměstnance.
Tato forma šikany je zvláště závažná, protože využívá mocenskou nerovnováhu mezi nadřízeným a podřízeným, což může mít vážný dopad na psychické a fyzické zdraví oběti. Mnohem těžší je i její řešení, jelikož se mohou ostatní zaměstnanci bát nadřízenému postavit.
Představte si, že je vaší náplní práce úklid a váš šéf neustále zpochybňuje kvalitu vašich výsledků. Vše může vygradovat až k tomu, že vás bude ponižovat a ničit vaši práci. V takovou chvíli můžete zkusit vyhledat pomoc u HR specialisty nebo i třeba speciálně zaměřené organizace.
TIP: Přemýšlíte o odchodu z práce, ale nejste si jistí, zda je to správný krok? Máme pro vás hned 11 důvodů, proč to udělat. Projděte si je v našem článku zde.
5 kategorií šikany na pracovišti
Šikana na pracovišti bohužel není ničím nevídaným. Setkat se s ní může každý, a to jak zaměstnanci, tak i nadřízení. Stačí, že se v kolektivu objeví někdo, kdo má k šikaně sklony, a problém je na světě. Podle formy provádění rozlišujeme šikanu na pracovišti do následujících kategorií:
Kategorie I: Útok na možnost vyjádřit se
Jednou z nejčastějších forem šikany na pracovišti je útok na individuální možnost vyjádřit se. V takovém případě se oběť setkává s tím, že její názory a připomínky jsou systematicky ignorovány nebo zpochybňovány. To může vést k pocitu bezmoci a izolace, což má za následek snížení pracovní motivace a produktivity.
Kategorie II: Útok na sociální vztahy
Další formou šikany je cílený útok na sociální vztahy oběti. Tento typ šikany se projevuje vyloučením z pracovních a sociálních skupin, ignorováním, nebo dokonce šířením fám, které mohou poškodit mezilidské vztahy na pracovišti.
Kategorie III: Útok na vaši pověst a vážnost
Zesměšňování, pomlouvání nebo slovní urážky jsou příklady útoků na pověst pracovníka. Tyto akce cílí na podkopání profesionálního obrazu a sebeúcty oběti. Šikana přitom může mít dlouhodobý negativní dopad na kariérní postup a vztahy na pracovišti, stejně jako na mentální zdraví oběti.
Kategorie IV: Útok na kvalitu pracovního či osobního života
Šikana může mít rovněž formu sabotáže pracovní činnosti nebo nadměrné pracovní zátěže. Cílem je znepříjemnit oběti pracovní prostředí, snížit efektivitu práce a vyvolat stres a únavu. Tyto praktiky nejen ztěžují práci, ale mohou mít negativní vliv i na osobní život a zdraví oběti.
Kategorie V: Útok na zdraví
Nejzávažnější formou šikany na pracovišti je přímý útok na fyzické nebo psychické zdraví. To zahrnuje jakékoliv formy fyzického násilí, sexuální obtěžování, ale i psychický teror a vyhrožování. Útoky představují nejen vážné porušení práva, ale mohou mít i trvalé následky na zdraví a psychiku oběti.
Uvažujete o změně zaměstnání, ale bojíte se ztráty jistot? Otevřete se zajímavým příležitostem a nechte si zdarma posílat nejnovější nabídky práce ve vaší lokalitě.
Jak se šikaně ubránit?
Možná si myslíte, že by se vám nic podobného stát nikdy nemohlo. Obětí šikany se ale může stát bohužel kdokoliv. Začíná nenápadně a mnohdy třeba i zcela neplánovaně. Nesednete si s některým kolegou nebo se nepohodnete se šéfem, a rázem se stanete terčem pomluv, nebo je na vás uvalena velká spousta úkolů.
Malé konflikty mohou spustit lavinu a druhý člověk se může ve psychickém utlačování vaší osoby začít vyžívat. Jedná-li se o kolegu, může s sebou navíc strhnout i další spolupracovníky, a vy se tak rázem stanete člověkem vyloučeným z kolektivu, pro něhož je denní docházka do zaměstnání utrpením.
Řešit takovou situaci rozhodně není jednoduché. Pokud k šikaně dochází ze strany zaměstnavatele, většina lidí se také bojí vyhazovu, proto o celé záležitosti raději mlčí. Jednat byste každopádně měli okamžitě, jakmile máte na podobné chování podezření.
I za cenu ztráty práce o svých problémech na vhodných místech promluvte. Těmito místy je váš nadřízený nebo personální oddělení vašeho zaměstnání. Pokud se jedná o bossing, nebojte se obrátit na odborovou organizaci. V nejhorších případech můžete hledat pomoc i u právníků nebo policie. Více tipů, jak se šikaně bránit, najdete v našem článku zde.
Psychicky si dodávejte sílu tím, že si uvědomíte, že slabým je vlastně váš protivník, když se musí uchylovat až k takovému jednání. Podporu a radu hledejte u rodiny a přátel. Nejlepším řešením je někdy také odejít z práce. Zatímco nové zaměstnání si můžete najít, poškozené psychické zdraví vám už nikdo nevrátí.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…