Nepleťte si ochrannou dobu a ochrannou lhůtu
Ochranná doba a ochranná lhůta sice zní jako dva téměř totožné pojmy, ale nenechte se zmást. Ochranná doba chrání některé zaměstnance před výpovědí, kdežto ochranná lhůta zaručuje alespoň nějaký finanční příjem po skončení pracovního poměru. Na oba termíny se podíváme podrobněji.
Obsah článku
Co je to ochranná doba
Jak již samotný název napovídá, ochranná doba chrání v určitých situacích zaměstnance před výpovědí. Dle § 52 zákona č. 262/2006 Sb. totiž může dát zaměstnavatel výpověď zaměstnanci pouze ze zákonných důvodů. Existují ale i výjimky, kdy sice jsou tyto důvody splněny, ale zaměstnanec se nachází v ochranné době, a proto jej zaměstnavatel nemůže vyhodit. V případě, že se tedy pracovník v této době nachází, výpověď se považuje za neplatnou.
Kdy se na vás vztahuje ochranná doba
Ochranná doba platí pro zaměstnance, pro které by bylo v jejich současné životní situaci obtížné, hledat si jiné zaměstnání. Ochranná doba se vztahuje na následující skupiny zaměstnanců.
Dočasně neschopný práce
Jde o zaměstnance, který je obvykle na nemocenské. Svou pracovní neschopnost si však nesmí přivodit sám a také nesmí být způsobena opilostí nebo užitím omamných látek. Pokud si tedy po cestě z letního grilování zlomíte ruku následkem pádu z kola, a budete mít v sobě pár piv, v ochranné době nebudete. Zranění jste si totiž přivodili sami v podnapilém stavu.
Ochranná doba se vztahuje i na zaměstnance, který doposud pracoval na noční směny, ale ošetřující lékař ho shledal dočasně nezpůsobilým pro práci v noci.
Těhotné ženy, osoby na mateřské a rodičovské dovolené
V ochranné době se automaticky ocitají těhotné ženy a také rodiče, které jsou na mateřské či čerpají rodičovskou dovolenou. Výpověď bude neplatná i v případě, pokud se zpětně zjistí, že v době jejího doručení, byla již pracovnice těhotná.
Výkon veřejné funkce či vojenského cvičení
Ochranná doba plyne zaměstnanci ode dne, kdy mu byl doručen povolávací rozkaz. Platí také po celou dobu výkonu vojenského služby a ještě 2 týdny po návratu zaměstnance domů.
Poskytování dlouhodobé péče
V případě, že zaměstnanec čerpá ošetřovné, a to buď na dítě mladší 10 let nebo na jiného člena domácnosti, nemůže být propuštěn. Ošetřovné spadá do jedné ze šesti dávek českého systému nemocenského pojištění.
Výjimky ochranné doby
Může se ale stát, že zaměstnavatel opravdu nemá jinou možnost a potřebuje vás propustit. Aby to pro něj nebylo příliš komplikované, existují výjimky, kdy vás může vyhodit, ačkoli za normálních okolností by byla uplatněna ochranná doba. Jedná se o tyto případy:
- zaměstnavatel nebo jeho část zanikne – zde bohužel není o čem polemizovat. Váš zaměstnavatel ukončuje svou činnost, a proto si nemůže ponechat žádné zaměstnance.
- zaměstnavatel se stěhuje – pokud máte ve smlouvě uvedeno místo výkonu práce např. Frýdlant a tato pobočka se zruší, můžete dostat vyhazov. Pozor! To ale neplatí pro těhotné a rodiče na mateřské či rodičovské.
- zvlášť hrubým způsobem porušíte pracovní kázeň – v takovém případě očekávejte výpověď na hodinu.
- nedodržujete vycházky – pokud jste na neschopence a šéf zjistí, že nedodržujete klid na lůžku nebo dobu předepsaných vycházek, ani ochranná doba při nemocenské vás v takovém případě nezachrání. O dalších sankcích jsme psali zde.
Ochranná lhůta po výpovědi
Ačkoli ochranná doba a ochranná lhůta znějí téměř totožně, v pracovním právu tyto dva pojmy nemůžeme zaměňovat. Ochranná lhůta souvisí s nemocenským pojištěním po zániku pracovního poměru. Vztahuje se k nároku na nemocenskou a mateřskou. Slouží tedy k tomu, aby pracovník po tom, co dostane vyhazov, nezůstal zcela bez financí.
Ochranná lhůta se netýká těchto osob:
- důchodců pobírající starobní důchod nebo invalidní důchod III. stupně
- žáků a studentů, když jejich zaměstnání spadá do období prázdnin
- když pracujete na dohodu o provedení práce
Ochranná lhůta a nemocenská
Nárok na nemocenskou vám náleží ještě 7 dní po skončení pracovního poměru. V případě, že by váš pracovní poměr trval kratší dobu, máte nárok na tolik dní nemocenské, kolik jste si ve skutečnosti odpracovali.
Dávky nemocenské vám ale náleží až od 15. dne nemoci. První dva týdny vyplácí náhrady zaměstnavatel, ale vzhledem tomu že jste dostali výpověď, po tuto dobu vám žádné finance nepřijdou.
Pokud tedy váš pracovní poměr skončí 30. listopadu 2024 a vy onemocníte 4. prosince 2024, vztahuje se na vás ochranná lhůta, protože jste nastoupili na nemocenskou během 7 kalendářních dní od zániku pracovního poměru. V následujících 14 dnech vám nenáleží žádné náhrady od zaměstnavatele, protože již nejste zaměstnaní. Od 15. dne vám však budou vypláceny dávky nemocenského pojištění.
Ochranná lhůta a mateřská
Pokud jako těhotná přijdete o práci, představuje to pro vás samozřejmě jistou komplikaci. Neklesejte ale na mysli, zákon myslí i na tyto případy. V případě, že jste těhotná ještě během trvání pracovního poměru, vztahuje se na vás ochranná lhůta 180 dní. Nerozhoduje, zda jste pracovala např. jako účetní a nebo zákaznická podpora. Po odchodu ze zaměstnání vám tak náleží ještě 6 měsíců mateřské, ačkoli už nejste zaměstnaná. V případě, že byste pracovala u zaměstnavatele kratší dobu, mateřská vám náleží pouze za odpracovaný čas, stejně jako je tomu u nemocenské.
Pro více užitečných informací navštivte naši poradnu.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…