Největší rozdíl mezi platem muže a ženy je kolem třicátého roku zaměstnanců. Může za to péče o děti

Platy žen a mužů za stejnou pracovní dobu a stejnou náplň u nás stále nejsou na stejné úrovni. Proč je u nás druhá nejvyšší mzdová nerovnost mužů a žen v Evropě? Částka, kterou průměrně vydělá muž za rok, odpovídá mzdě ženy za 15 měsíců. Podle údajů Českého statistického úřadu vzniká největší rodzíl v době, kdy se matky vrací do práce, většinou po rodičovské dovolené.
Rodičovská dovolená na trhu práce znevýhodňuje hlavně ženy. Pouze necelé jedno procento mužů totiž odchází na rodičovskou dovolenou. Ženy pak přerušují svoji kariéru, mnohdy začínají někde znova nebo se kvůli péči o děti vracejí na částečné úvazky. To se samozřejmě projeví i na výplatě. Od začátku kariéry průměrná mzda roste oběma pohlavím. Jenže u žen dosáhne vrcholu už mezi 30 a 34 rokem, zatímco mužům dál roste. A tak žena po čtyřicítce průměrně vydělává 30 tisíc hrubého, zatímco muž 41 a půl tisíce.
Dokládá to i fakt, že u těch nejnižších věkových kategorií, kde vlastně zaměstnanci ještě nemají děti, tak tam rozdíl mezi platy mužů a žen je vcelku malý. Zvyšuje se právě kolem třicítky, i čtyřicátníci ještě mají velký rozdíl, až pak se platové rozdíly snižují až před důchodem.
Za nižšími výdělky žen stojí i to, že kvůli péči o menší děti pracují na nižší úvazek. Bohužely jsou ženy bity nejen na menším platu ale také na nižším důchodu.
Větší propast mezi příjmy mužů a žen už je podle statistiků kromě Česka jen v Estonsku. Právě tam stát nabízí jeden z nejštědřejších rodičovských příspěvků. Do tří let dítěte dostávají rodiče stejnou částku, jakou pobírali před příchodem potomka na svět. Naopak třeba v Lucemburku nebo Belgii pomáhá stát rodičům jen v prvních měsících. Právě v těchto zemích jsou ale mzdy obou pohlaví téměř vyrovnané.
Načerpejte další informace
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…