Nejsou ve vašem oboru volná místa? Zkuste rekvalifikaci
Marně sháníte práci ve svém oboru? K tomu, abyste nestrávili na úřadu práce zbytek života, vám může pomocirekvalifikační kurz. Podle údajů úřadu práce mají nezaměstnaní největší zájem o kurzy zaměřené na osvojení základních počítačových dovednostní, kurzy pro řidiče nebo svářečské a účetní kurzy. Rekvalifikační kurz zajistí úřad práce, vhodný kurz si ale může zájemce vybrat a zařídit i sám. Uvádí to web penize.cz.
V obou případech lze úřad práce požádat o proplacení kurzovného. Rekvalifikace pořádaná úřadem práce vám navíc přinese i vyšší podporu v nezaměstnanosti. Pokud má jít váš rekvalifikační kurz na státní útraty, musíte splňovat několik podmínek. Být evidovaný na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Doba evidence přitom nehraje roli. Pak musíte mít pro daný kurz dostatečné kvalifikační předpoklady (především odpovídající stupeň vzdělání) a musíte kurz i novou práci zvládnout zdravotně. Současně musí úřad práce uznat, že rekvalifikace je ve vašem případě potřebná a účelná. krátka, že pak při hledání nového místa budete úspěšnější.
Jak rekvalifikaci sehnat a zařídit?
Můžete se zúčastnit kurzu, který zajišťuje úřad práce. V tom případě by vaše první kroky měly vést na kontaktní pracoviště úřadu práce v místě vašeho bydliště. Tady s úředníky projdete možnosti a dohodnete vhodný obor. Když úředníci uznají, že splňujete vstupní předpoklady a daný kurz skutečně může vaši pracovní pozici zlepšit, sepíšou s vámi dohodu o rekvalifikaci. Kurzovné půjde na státní útraty a vy navíc můžete požádat o proplacení nutných nákladů, které vám v souvislosti s absolvováním kurzu vzniknou. V praxi například o úhradu jízdného a nákladů na ubytování (maximálně 1000 korun na den) nebo pojištění pro případ škody. Na proplacení nákladů ovšem nemáte nárok automaticky, vždycky záleží na rozhodnutí konkrétního úřadu práce.
Během rekvalifikace pak budete dostávat také vyšší podporu v nezaměstnanosti, konkrétně 60 procent denního vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem se přitom myslí průměrný měsíční čistý příjem, který jste brali v posledním zaměstnání. I podpora při rekvalifikaci má ovšem nastavený maximální strop. Počít se z průměrné mzdy v určitém období. Maximální podpora při rekvalifikaci se pohybuje kolem 17 a půl tisíce korun.
Kurz si můžete sehnat i sami
Rekvalifikaci si můžete sehnat i sami. Pokud však budete chtít kurzovné poplatit, budete potřebovat souhlas úředníků.Na úřad je proto nutné přinést vyplněný formulář Zájem o zvolenou rekvalifikaci. Udělat byste to měli nejméně 30 dní před plánovaným začátkem kurzu, aby úředníci stačili posoudit, zda máte pro kurz dostatečné předpoklady a zvolený obor vám může skutečně pomoct k nalezení nového zaměstnání. Pokud bude vše v pořádku, kurzovné proplatí. Maximálně můžete na rekvalifikaci čerpat 50 tisíc korun během tří let. Rekvalifikaci ovšem nesmíte bez vážného důvodu přerušit. V opačném případě ji platíte z vlastní kapsy. To samé platí i v případě, kdy bez důvodu odmítnete práci, na kterou jste získali novou odbornost. V tomto případě nemáte nárok na podporu.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…