Neberte texty inzerátů úplně vážně. Často jsou požadavky nesplnitelné

Jste právě ve fázi hledání nové práce a pročítáte inzeráty? Tak určitě znáte ten pocit, když si pročtete požadavky některých firem. Mají tak vysoké nároky, že zklamaně zase noviny zavřete. Dozvíte se totiž, že ani tak nehledají nového zaměstnance jako spíš supermana, který ovládá přes řeči, počítače, komunikaci úplně všechno. Navíc musí být flexibilní, adaptabilní, kreativní zkrátka dokonalý. Nezoufejte a nestahujte kalhoty, když brod je ještě daleko. Prozradíme vám, proč je dobré pracovní nabídky číst trochu jinýma očima. Inzeráty jsou totiž dost specifická kategorie textů.
Otevřeli jste nabídku, ale po přečtení požadavků vám spadla brada? Firma hledala někoho naprosto dokonalého. Borce, který (hrubým odhadem) zastane práci za dva až tři lidi a ani se přitom nezadýchá. I když to původně vypadalo zajímavě, odradilo vás to. Možná to i nepříjemně koplo do vašeho sebevědomí.
Firmy píšou inzeráty někdy s pocitem, že pokud do něj dají hodně informací, uchazeč na druhé straně si řekne: „Super, takovou pestrou práci přesně chci!“ No a ono se spíš kolikrát stane, že potencionální uchazeč reaguje naopak. Řekne si, že na to asi nemá.
Inzeráty proto čtěte s nadhledem. Často to není o tom, že musíte splňovat vše, co je tam napsané. Je dost možné, že se firma prostě jen snaží, aby její nabídka působila atraktivně. Klidně na inzerát, který vás zaujal odpovězte, i když nesplňujete úplně všechny požadavky. Nabídku pak posuzujete z hlediska: zní zajímavě – nezní zajímavě. Pokud zní, pošlete životopis a jste zvědaví, co se o práci a firmě dozvíte na pohovoru. Protože až tam dochází k osobnímu kontaktu a můžete si vyjasnit vzájemná očekávání.
Nečtěte pracovní inzerát jako nákupní seznam, ve kterém si budete odškrtávat: tohle mám, tohle nemám. Posuzujte ho jako celek. Je ta práce zajímavá? Je ta firma zajímavá? Dělá věci, u kterých chcete profesně být? Pak to prostě zkuste – nejhorší, co se může stát je, že vás nevyberou. Obecně se doporučuje na inzerát odpovědět, pokud splňujete alespoň 80 % požadavků. Můžeme vás ujistit, že 100 % nemá nikdo.
Zdroj: jobs.cz
Načerpejte další informace
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…