Nebaví vás obor, který jste vystudovali? Klidně ho změňte, možností je dost

Máte za sebou náročné studium oboru, který jste si vysnili a už od malička si ho přejete dělat. Nastoupíte do práce a pak zjistíte, že to asi nebude to pravé ořechové. To zjištění může přijít za pár měsíců nebo třeba za několik let. Zkrátka si po čase řeknete, že chcete zkusit něco úplně jiného. Nejste první ani poslední a dobrou zprávou je, že se s tím dá hodně udělat.
Ten, komu nevadí učit se nové věci, nebojí se změn a je přizpůsobivý, bude trh práce otevřený. Může se stát, že ke svému vystudovanému oboru ani neseženete vhodnou práci a pak pokud nebudete pátrat a hledat jiné možnosti, skončíte nezaměstnaný.
Někdy stačí ke změně oboru určité znalosti - jako například znalost cizích jazyků a práce na počítači. Nesmí samozřejmě chybět píle a ochota učit se nové věci a snažit se. Jindy musí přijít na řadu rekvalifikační kurz.
Kde rekvalifikační kurzy najdete? Na vývěskách úřadu práce nebo na jeho webových stránkách. Najdete tam seznam oborů, na které je možné se rekvalifikovat. Nechybí ani podrobné informace o kurzu: kdy se koná, co všechno se v něm učí, jaké jsou požadavky na uchazeče.
Pokud budete takový kurz navštěvovat, můžete čerpat podporu v nezaměstnanosti. Po úspěšném ukončení dostanete osvědčení, které mu může pomoci získat živnostenský list nebo konkrétní pracovní místo.
Kurzy musíte vybírat přiměřeně svým schopnostem a svému vzdělání. Nemůžete se rekvalifikovat na vysoce odbornou pozici, na kterou je jinak třeba mnohaletého vysokoškolského studia. Kurz z vás lékaře nebo architekta neudělá. Ale i tak je výběr poměrně dost široký a zajímavý. Kurzy pořádá řada organizací. Musejí mít akreditaci ministerstva školství a tělovýchovy. Jen tak je může úřad práce uhradit.
A jaké kurzy jsou na úřadu práce k mání? Například základní kurz práce na PC, dále tvorba webových stránek, práce s databázemi, internetový marketing, IT bezpečnost, ale i aktuální trend: internet věcí.
Pokud je vám blízké účetnictví, můžete se zaměřit na daně nebo mzdy. Vystudovat můžete i personalistiku, pedagogiku nebo grafiku. Nabízejí se rovněž kurzy pro manuální práci, lze se stát cukrářem, pekařem, kuchařem, ale také topenářem či tesařem. Kurzy trvají různě dlouhou dobu. Některé trvají jen pár dnů, pokud chcete podstoupit celkovou rekvalifikaci, třeba na tesaře, školení trvá několik měsíců.
Pokud už se rozhodnete pro rekvalifikaci, je dobré zjistit si, o které profese je na trhu zájem. Podle průzkumu agentury Grafton Recruitment v loňském roce firmám nejvíce chyběli řemeslníci a dělníci, lidé v technických oborech, zejména v informačních technologiích.
Dále je velký nedostatek kvalifikovaných dělnických profesí, zejména lakýrníků, zámečníků, svářečů a obráběčů, nedostatkoví jsou i elektrikáři, skladníci se znalostí cizích jazyků a řidiči vysokozdvižného vozíku. V informačních technologiích chybějí vývojáři a SAP konzultanti. Žádaní jsou i účetní.
Načerpejte další informace
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…
Kdy dostanete od zaměstnavatele odstupné?
Výpověď od zaměstnavatele není nikdy příjemnou záležitostí. Zaměstnance čeká nejen hledání nové práce, ale také náhlý výpadek financí. Ten ale může alespoň částečně vyřešit odstupné. Kdy na…