Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a lze ji prodloužit? Máte během ní nárok na dovolenou a jak řešit nemoc či úraz? Na všechny tyto otázky známe odpovědi!

Obsah článku
Zkušební doba a její definice
Zkušební doba sice není povinná, ale po nástupu do nového zaměstnání se s ní pravděpodobně setkal každý. Výhodná může být jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatel. Zaměstnanec si během ní ověří, zda mu vyhovuje pracovní tempo, prostředí a přístup zaměstnavatele. Zaměstnavatel pak během této doby zjistí, jestli se nový pracovník na danou pozici skutečně hodí a bude ji svědomitě vykonávat.
Během tohoto období může zaměstnavatel ihned propustit pracovníka bez udání důvodů. Ten naopak může ze dne na den odejít bez jakékoli výpovědní lhůty.
Délka zkušební doby
Doposud byla standardní délka zkušební doby u řadových zaměstnanců (např. u dělnických profesí, prodavačů, apod.) tři měsíce, u vedoucích pozic to bylo až šest měsíců. Novela zákoníku práce 2025 ale přináší změnu! Zkušební doba se nyní prodlouží až na čtyři nebo osm měsíců.
Zároveň ale zůstává v platnosti možnost sjednat v pracovní smlouvě zkušební dobu kratší nebo vůbec žádnou. Obě zúčastněné strany s tím samozřejmě musí souhlasit.
Lze zkušební dobu prodloužit nebo zkrátit?
Zkrácení zkušební doby zákoník práce nebrání a pokud zaměstnavatel nepochybuje o zaměstnancových kvalitách a zaměstnanec si je jistý, že mu daná pozice sedla, může být zkušební doba dodatečně zkrácena.
Naopak prodloužit zkušebku dodatečně nelze, a to ani v případě, že se na tom obě strany domluví. Prodloužit ji lze pouze z naléhavých důvodů mezi které patří nemoc, celodenní dovolená a celodenní překážky na straně zaměstnavatele. Pouze o tyto dny během nichž nemohl zaměstnanec pracovat, je možné zkušební dobu prodloužit.
Zkušební doba a neobvyklé situace
Zkušební doba je období, během něhož je zaměstnanec zranitelnější a může kdykoli o práci přijít. Během tohoto období byste měli dokázat nejen svou loajalitu, ale také pracovitost, svědomitost a všechny ostatní vlastnosti, díky kterým jste byli přijati.
V životě ale mnohdy nastávají situace, které neovlivníme. Co se stane, když nastoupíte do nové práce a zjistíte těhotenství? Nebo máte již dlouho dopředu zaplacenou dovolenou, na kterou potřebujete odjet během zkušebky. A co když náhle onemocníte? Všechny tyto situace jsou při troše vůle snadno řešitelné.
Zkušební doba a dovolená
Nárok na dovolenou vám vzniká ve chvíli, kdy máte odpracován alespoň čtyřnásobek vaší týdenní pracovní normy, což obvykle odpovídá čtyřem týdnům. Může se ale stát, že máte zaplacenou dovolenou a zároveň nastupujete do nové práce. V takovém případě o této skutečnosti informujte svého nadřízeného hned na začátku, nejlépe ještě před podpisem smlouvy, ať máte mezi sebou jasno. Vůči zaměstnavateli je to rozhodně fér, což jistě dříve či později ocení.
Nadřízený vám dovolenou ve zkušební době může schválit za předpokladu, že podmínky nutné k jejímu čerpání splníte později. Počítejte ale s tím, že o dny dovolené se vám zkušebka prodlouží. Pokud si tedy vezmete týdenní dovolenou a původní zkušební lhůta vám má končit 30.4.2025, skončí nyní až 7.5.2025.
Co ale dělat, když jste si dovolenou vyčerpali, ale zároveň jste nesplnili podmínky k jejímu získání? V takovém případě vám zaměstnavatel přečerpanou dovolenou strhne z výplaty. Pokud si vyděláte méně než kolik máte za dovolenou doplatit, vznikne vám vůči zaměstnavateli dluh, který musíte uhradit.
Pokud jste byli propuštěni a vznikl vám nárok na dovolenou, kterou jste si nestihli vybrat, můžete ji očekávat proplacenou ve výplatě.
Zkušební doba a nemocenská
Ať se snažíte sebevíc, můžete ve zkušební době onemocnět, třeba ošklivou chřipkou, nebo si zlomíte nohu. Vaše obavy o ztrátu zaměstnání jsou bohužel na místě. Zaměstnavatel vás nemůže propustit během prvních 14 dní, kdy vám zároveň vyplácí náhradu mzdy. Od 15. dne vám dávky nemocenského pojištění vyplácí stát a zaměstnavatel vás od tohoto dne může, ale samozřejmě také nemusí, propustit. Zároveň se vám nemocí zkušební doba prodlužuje.
Zkušební doba a těhotenství
Co když nastane situace, kdy jste nastoupila do nové práce a zjistíte, že jste těhotná? V první řadě je nutno říci, že nejste povinna ihned oznamovat těhotenství svému zaměstnavateli. Ten vás sice nemůže ve zkušební době z tohoto důvodu propustit, protože by šlo o diskriminaci, ale vzhledem tomu, že ve zkušební době může dojít k ukončení pracovního poměru bez udání důvodů, nic mu v tom prakticky nebrání. Na stranu druhou se na vás nebudou vztahovat opatření k ochraně těhotných, takže stále budete muset pracovat přesčas nebo v noci.
Kdy je tedy ideální doba pro oznámení těhotenství zaměstnavateli? Tuto radostnou novinu si nechte až po zkušební době, protože po ní se na vás začne vztahovat tzv. ochranná doba. Ta trvá nejen po dobu celého těhotenství, ale také při mateřské a rodičovské dovolené.
Zkušební doba a pracovní úraz
Pracujete jako kuchař a při porcování kuřat si ošklivě pořežete ruku. Jedná se o pracovní úraz, který musíte řádně sepsat a nahlásit. Pokud je zranění vážnější a musíte být kvůli němu doma na nemocenské, platí, že po dobu 14 dní vás nesmí propustit. Ačkoli jste ve zkušební době, i vám náleží za pracovní úraz odškodné, které se dělí dle typu a závažnosti zranění. Může jít o finanční kompenzaci za bolestné, za náklady spojené s léčbou a mimo jiné máte nárok na ušlý zisk po dobu pracovní neschopnosti.
Povýšení během zkušební doby
Nestává se to příliš často, ale zapůsobíte na zaměstnavatele natolik, že vás bude chtít ještě ve zkušební době povýšit. Platí, že u jednoho zaměstnavatele můžete absolvovat pouze jednu zkušební dobu. Novou zkušební dobu může zaměstnanec dostat pouze v případě, že je dosazován do vedoucí pozice.
Zkušební doba je pro mnoho pracovníků velmi křehkým obdobím, protože během ní mohou přijít o zaměstnání ze dne na den. Příliš nároků ve zkušební době zaměstnanec nemá, protože by měl prokázat, že zaměstnavatel udělal správně, když jej na pozici dosadil. Na stranu druhou slouží zkušební doba i zaměstnanci, protože pokud zjistí, že mu nevyhovuje politika firmy, může během ní kdykoli odejít bez jakékoli výpovědní lhůty.
Načerpejte další informace
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…