Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být multitasking nápomocný a kdy je tomu naopak.
![pixabay.com, Multitasking může být v běžném životě přínosem.](https://app.dobraprace.cz/img/18678651b416fff2.68274832.webp)
Obsah článku
Význam slova multitasking
Jak už lze ze samotného slova odvodit, jde o provádění několika činností současně. Multitasking byl dlouhou dobu považován za skvělou dovednost, při níž si přijdeme super výkonní a šetříme si jím čas. Není to ale tak úplně pravda, zejména co se pracovních výkonů týče. U těch, které vyžadují velké soustředění, není pro multitasking prostor.
Multitasking v běžném životě
Ačkoli si to možná neuvědomujete, multitasking většina z nás v běžném životě opravdu dělá. Typickou činností je řízení auta, při kterém děláme několik činností naráz (šlapeme na pedály), ale zároveň se maximálně soustředíme na silniční provoz. Pro zkušené řidiče jde často o naprostou rutinu.
Pokud denně cestujete například z Litoměřic do zaměstnání v Ústí nad Labem, tento čas můžete využít k sebevzdělání formou poslechu podcastů či audioknih. To lze označit za poměrně efektivní využití multitaskingu.
Ničím neobvyklým ani není, když si k vaření pustíte oblíbený seriál. Hlavní činnost na níž se soustředíte je příprava pokrmu, kdežto seriál běží někde v pozadí.
Podobná situace je při běhání nebo procházce, kdy si do sluchátek pustíte oblíbenou hudbu. V tomto případě může hudba dokonce zvýšit vaše tempo a dynamiku běhu.
Proč tato forma multitaskingu funguje? Jednoduchá odpověď – pozornost je upřena pouze na jednu z aktivit, kterou považujete za hlavní. Pokud byste se chtěli soustředit na obě činnosti stejnou mírou, bude to pro vás najednou obtížnější.
Nevýhody multitaskingu
V běžném životě může být tedy multitasking vítanou dovedností, má ale i jisté nevýhody, a to hlavně při pracovním výkonu, kdy potřebujete dokončit nějaký úkol, jenž vyžaduje vaši plnou pozornost.
Snižuje se kvalita vaší práce
Udává se, že pokud se necháte vyrušit a přestanete se danému úkolu věnovat, mozku trvá 15 – 20 minut, aby se k činnosti vrátil a opět se znovu koncentroval. Lidský mozek totiž není schopen plně se soustředit na dvě činnosti naráz. V důsledku toho dochází k tomu, že děláte chyby a zpracování daného úkolu vám trvá déle.
Právě proto se doporučuje, vypínat si veškerá mobilní upozornění a zvuky, když se potřebujete věnovat náročnému úkolu.
Výjimka může nastat při mechanické či kreativní práci, kdy hudba naopak mnohdy pomáhá k potřebné inspiraci.
Multitasking nešetří čas
Ve výsledku multitaskingem čas nešetříte, protože se musíte neustále znovu soustředit a k danému úkolu se vracet. Nehledě na to, že tím ztrácíte i potřebnou energii, kterou byste raději mohli směřovat k dokončení práce.
Zvýšení stresu
Přebíháte z jedné činnosti na druhou a ve výsledku nejste schopni, dokončit ani jednu, nebo jej dokončíte, ale rozhodně ne tak kvalitně, jak byste si představovali? Tak přesně tyto skutečnosti mohou vést ke stresu, protože si jste vědomi, že práci zvládnete v mnohem větší kvalitě.
Zhoršení paměti
Protože při multitaskingu zpracováváte informace pouze povrchově a plně se na ně nesoustředíte, mozek nemá šanci, vytvořit paměťové stopy. Tím zakrňují naše paměťové schopnosti, což může v dlouhodobém měřítku vést ke zvýšenému riziku demence.
Místo multitaskingu zkuste raději plánovat
Jak již bylo řečeno, v běžných denních činnostech jako je vaření, fyzická aktivita či cesta do práce, může být multitasking přínosem. V pracovním prostředí vám ale bude spíše škodit, protože sníží vaši produktivitu, efektivitu, koncentraci a může naopak vést k negativním vlivům jako je stres či zhoršená paměť.
Dobrým řešením může být vedení to-do listů, kam si sepíšete jednotlivé úkoly, které postupně odškrtáváte. Zároveň jim přiřadíte přibližný čas, který vám zaberou. Pak už je stačí pouze seřadit dle důležitosti a můžete se vrhnout do práce. 100 % své pozornosti věnujte pouze na splnění jednoho úkolu. Po jeho dokončení pokračujete k úkolu dalšímu.
Pokud vás dohání malé úkoly, které zaberou pár minut, neodkládejte je a udělejte je co nejdříve. V případě, že by se vám nakupily, zaberou vám ve výsledku až několik hodin.
Ze svého pracovního prostředí odstraňte veškeré rušivé elementy jako je telefon či rádio, pomoci může také čistý pracovní stůl. A pro ty, kteří pracují z domova, jsme sepsali několik tipů, jak na efektivní home office.
Sami jistě dokážete zhodnotit, zda jste multitaskingoví mistři, nebo zda vám multitasking spíše škodí. Můžete si vyzkoušet, kolik času vám zabere práce při plné koncentraci, a naopak kolik času navíc strávíte nad činností, pokud od ní odbíháte nebo zároveň děláte něco jiného.
Načerpejte další informace
Kolik si vydělají lidé v profesích, o kterých sní děti?
Dětské sny o budoucím povolání nás dospěláky mnohdy sice pobaví, ale o člověku mohou ledasco vypovědět. Někdo chce zachraňovat druhé, jiný miluje zvířata, a proto s nimi chce pracovat,…
Otcovská dovolená v roce 2025
Otcovská dovolená funguje v České republice od roku 2018 a má zapojit otce do péče o novorozeně bez toho, aniž by rodina přišla o část příjmu. Nemají na ni nárok pouze zaměstnanci, ale…
Dostali jste omylem vyšší výplatu. Musíte ji vracet?
Netrpělivě očekáváte výplatu, když v tom se na vašem účtu objeví nečekaně vysoká částka? Jsou jen dvě možnosti – buď jste byli v předchozím měsíci mimořádně výkonní a…
Chystáte se na brigádu? Kdo na ni může a jak je to s daněmi a pojištěním?
Víte, zda se vám vyplatí dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti? Kolik hodin můžou dohodáři v roce 2025 odpracovat a kolik odvedou na daních, zdravotním a sociálním…