Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho – otravný kolega, velké množství práce či přemotivovaný nadřízený. Pokud se dlouhodobě potýkáte se stresem, vaše pracovní nasazení bude postupně upadat. Poradíme vám, jak se rychle a afektivně zbavit stresu ještě v práci.
Obsah článku
Jak efektivně odbourat stres v práci
Nahromadilo se vám spoustu práce a nevíte, jak vše zvládnete? Chodíte domů úplně vyšťavení a na nic jiného, než na pracovní úkoly nemyslíte? Chyba! Pokud jde pouze o náročnější období ve vašem zaměstnání, o němž víte, že zase přejde, vyzkoušejte naše tipy, které vám pomohou, zbavit se stresu ještě v práci.
V případě, že vás ale vaše zaměstnání stresuje dlouhodobě a necítíte se díky tomu dobře, změňte to a najděte si jiné. Dlouhodobý stres vašemu zdraví neprospívá a hlavně byste měli dělat věci, které vás baví, nikoli stresují.
Dechová cvičení na uklidnění
Naštval vás šéf natolik, že cítíte tlak na hrudníku a nevíte, jak upustit páru? Dýchejte – je to snadné a nic vás to nestojí. Začněte se zhluboka a pomalu nadechovat a vydechovat. Toto dechové cvičení by mělo trvat alespoň 3 minuty. Zvýšená hladina kyslíku v těle vám pomůže lépe se vypořádat s pracovním stresem, vyčistí vaši mysl a budete mít více energie na to, abyste přečkali náročný den v práci.
Čerstvý vzduch prospěje vaší mysli
O tom, že kyslík příznivě působí na vaši mysl již víte. Otevřete okno v kanceláři a pořádně vyvětrejte. Vydýchaný vzduch vás jednak uspává a jednak není ničím příjemným. Ucítíte, jak s vánkem odchází i část nahromaděného stresu. Klidně si na pár minut dejte k oknu židli, posaďte se, zavřete oči a snažte se vypnout. Pokud máte výhled do lesa nebo na zeleň, chvíli se tímto pohledem kochejte, protože jak je známo, zelená uklidňuje.
Protažení proti stresu
Alespoň jednou během směny se protáhněte. Pokud pracujete například jako řidič, většinu dne prosedíte, což vašemu zdraví a svalům rozhodně neprospívá. Protažením nezvýšíte průtok krve pouze do svalů, ale také do mozku. Tím dojde k jeho okysličení a díky tomu se budete více soustředit. Krátký strečink navíc uvolní endorfiny, které navozují pocity klidu a štěstí.
Jako úřednice státní správy máte jistě pauzu na oběd. Využijte ji ke svému prospěchu. Místo objednání donáškové služby si dojděte pro oběd pěkně po svých. Nejen že vám pohyb prospěje, ale nadýcháte se čerstvého vzduchu, o jehož přínosu píšeme výše.
Dělejte si pauzy
Mnoho lidí si stále myslí, že čím déle budou pracovat, tím více toho udělají. Mnohdy tlačíme na pilu, abychom dokončili úkol co nejdříve a nechceme se od práce odtrhnout. To je ale chyba! Nebojte se, udělat si krátkou pauzu. Čím déle totiž pracujeme, tím více klesá naše produktivita. Přestávky při práci naopak pomohou k lepším výkonům.
Obzvlášť důležitá je pauza na oběd. Ten byste si měli sníst v klidu bez jakýchkoli rušivých vlivů. Rozhodně tedy ne u počítače a při pročítání emailů. Naobědvejte se mimo pracovní prostor, třeba v kuchyňce nebo v odpočinkové místnosti. Určitě také neuškodí, když si na pár minut vypnete vyzvánění mobilu nebo jej rovnou necháte odložený na stole v kanceláři.
Jak dlouhodobě bojovat proti stresu
Okamžitá doporučení na odbourání stresu ještě v práci již znáte. Víte ale, že stresu můžete poměrně snadno předcházet? Stačí opět dodržovat několik jednoduchých rad.
Dostatečně spěte
Během spaní naše tělo regeneruje, aby mohlo zase ráno fungovat na plné obrátky. Dopřejte mu proto dostatečný čas na tuto regeneraci. Obecně se doporučuje alespoň 8 hodin kvalitního spánku. Před spaním byste neměli konzumovat těžká jídla, aby se tělo zbytečně nezatěžovalo trávením a kofein. Zároveň se doporučuje, neusínat u mobilu či televize, protože tato zařízení potlačují vytváření melatoninu, který zaručuje kvalitní spánek. Lépe se vám bude usínat s kvalitní knihou v ruce.
Změňte jídelníček
Strava má vliv na naši náladu a stres. Abyste mu předcházeli, jezte více potravin, které jsou bohaté na vitaminy a živiny, jenž podporují mozek. Zapomeňte na fast food a hlídejte si hladinu cukru v krvi. Jeho nedostatek vyvolává úzkost a podráždění, přebytek pak naopak spavost.
Oddělte osobní a pracovní život
Pokud přijdete domů a máte tendence neustále myslet na to, co vás zítra v práci čeká, nebo dokonce pracujete ještě doma, je to špatně. Z pracovního koloběhu tak nikdy nevypadnete a nebudete žít ničím jiným. Stanovte si proto jasné hranice, od kolika do kolika budete pracovat a kdy jednoduše odložíte telefon, zaklapnete notebook a na práci myslet nebudete. Věnujte se rodině, svým koníčkům, nebo vyrazte někam na výlet. Pokud jste například z okolí Karlových Varů, můžete nejen navštívit lázeňské město s kolonádami, ale také zajít na nedaleké rozhledny. Pohyb a čerstvý vzduch vám prospěje a nikdy není pozdě na poznávání nových končin.
Syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření je stav naprostého psychického vyčerpání a bývá důsledkem dlouhodobého až chronického stresu. Trpí jím hlavně manažeři a lidé ve vedoucích pozicích. Naopak se vyhýbá zemědělcům a farmářům, kteří většinu dne tráví na čerstvém vzduchu a pracovní tlak na ně není tak velký.
Příznaky syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření nepřichází náhle ze dne na den ale pozvolna. O to více je nebezpečný. Vaše tělo i mysl vám ale dává jasné indicie, díky kterým můžete zakročit, než bude pozdě. Příznaků je mnoho, proto uvádíme nejčastější z nich:
- Nadměrná únava: zejména na začátku můžete pociťovat nedostatek energie a velké vyčerpání. V pozdějších fázích se objevují pocity emocionálního i fyzického vyčerpání.
- Nespavost – začnete trpět nespavostí, která bude s vyčerpáním narůstat.
- Častější nemoci – s vyčerpáním klesá i odolnost vašeho imunitního systému, proto se stáváte náchylnější k nachlazení a jiným nemocem. Může docházet také ke ztrátě chuti k jídlu a hubnutí.
- Úzkost – může vás ochromit natolik, že nebudete schopni jakékoli produktivity, jak v pracovním, tak osobním životě. Úzkost může přerůst do deprese, proto ji nepodceňujte a včas vyhledejte odbornou pomoc.
- Ztráta radosti ze života, izolace, pesimismus
Léčba syndromu vyhoření
Pokud na sobě začnete pociťovat syndrom vyhasnutí, je to dobré znamení, že jste stále schopni racionálně uvažovat a vést se sebou vnitřní dialog. Pro zbavení se syndromu vyhoření můžete začít praktikovat naše rady a zvolnit své pracovní tempo. Dělejte věci, které vás baví a naplňují, a které jste možná právě kvůli práci odsunuli na druhou kolej.
V případě, že jste ale došli až do poslední fáze, kdy vás tento syndrom pohltil, svěřte se do rukou zkušeného psychologa nebo psychiatra. Tato léčba bude nejen efektivní, ale hlavně nejrychlejší.
Doufáme, že naše snadné tipy začnete praktikovat i ve svém zaměstnání a že se díky tomu efektivně zbavíte stresu. A pokud by ani to nepomohlo, nezapomeňte, že práci můžete změnit kdykoli. Protože dlouhodobý stres sice možná na první pohled vypadá nenápadně, ale jeho následky mohou vést až k syndromu vyhoření, s kterým si není dobré zahrávat.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…