Máte ještě starou dovolenou? Nevadí, v klidu ji vyčerpáte letos
Rok skončil, a vy jste zjistili, že máte stále ještě několik dní dovolené. To vůbec nevadí, buďte v klidu. Dovolená se vám totiž převádí do dalšího roku a vy si ji v klidu můžete vybrat. A to i v případě, pokud máte nevyčerpané dny ještě z roku 2016. Ale pozor, dovolená se neproplácí, pokud tedy v zaměstnání nekončíte. Informace přináší web penize.cz.
Letos už neplatí, že dovolenou v základním rozsahu čtyř týdnů musíte vyčerpat nejpozději do konce následujícího roku, jinak propadá, a že převést na později lze jenom dovolenou nad tuto výměru. Převádět se dá i víc, vlastně musí – proplatit nevyčerpanou dovolenou vám zaměstnavatel nesmí. Pokud tedy u něj nekončíte.
Zaměstnavatel sice musí dovolenou zaměstnanci umožnit nebo určit, ale pokud jste pracant a dovolenou jste si zkrátka nestihl vybrat nebo bylo hodně práce, nevyčerpaná dovolená se automaticky převádí.
Zaměstnavatel je potom povinný převedenou dovolenou zaměstnanci určit tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. Pokud je ale opět mnoho práce nebo jste nemocný či na mateřské dovolené a dovolenou si opět nevyberete celou, zaměstnavatel musí dobu čerpání této dovolené určit po skončení těchto překážek v práci.
Ale i kdyby nešlo o převod dovolené pro uvedené překážky v práci, ale z jakéhokoli jiného důvodu, dovolená stejně nemůže propadnout, nárok na ni zaměstnanci zůstává. Dřív sice platilo, že dovolená v délce čtyř týdnů (což je základní výměra v soukromém sektoru, všechno navíc je benefit; ve veřejném sektoru je minimální standard pět týdnů) se smí převést jenom jednou a pak, není-li v dalším roce vyčerpána, nárok na ni zaniká. Dnes jsou ale pravidla jiná, a pokud zaměstnanci ještě zbývá dovolená i z roku 2016, i v roce 2018 se s ní zase shledá.
Pokud si říkáte, že byste raději místo dovolené přivítali nějaké peníze za ni, máte smůlu. To dnes zákon neumožňuje. Možné to je jedině tehdy, když z práce odcházíte, pak vám jako zaměstnanci přísluší podle zákoníku práce náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou.
Jestli měníte práci, není ale vyplacení náhrady jediné řešení. Zákoník práce umožňuje, abyste si zbývající část vyčerpali v placeném volnu, tedy až po skončení dosavadního pracovního poměru, nebo v novém zaměstnání. To ovšem platí, pouze když zaměstnání měníte v průběhu kalendářního roku (nejde to, když v jedné práci končíte k 31. prosinci a do nového zaměstnání nastupujete prvního nebo druhého ledna). Pak vás nový zaměstnavatel může pustit na dovolenou, na kterou vám vzniklo právo u dosavadního zaměstnavatele. Musíte o to ale požádat ještě před skončením pracovního poměru a váš starý a nový zaměstnavatel se musí dohodnout na výši úhrady náhrady mzdy za dovolenou, na kterou zaměstnanci vzniklo právo ještě u starého zaměstnavatele.
Další podmínkou pro převod dovolené ze zaměstnání do zaměstnání je, že pracovní poměry na sebe bezprostředně navazují. Za takovou situaci se považují i případy, kdy jsou mezi koncem starého a začátkem nového poměru takzvané dny nepřetržitého odpočinku, tedy sobota, neděle nebo svátek.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…